Sony STR DG 820 7.1

kuuntelija vaan

voiko vahvistimeen laittaa 6 ohmin kaiuttimia
esim. takakaiuttimiksi. Ohjeessa lukee 8-16 ohmia.

Etukaiuttimet ovat kyllä 8 ohmia. Haittaako eri
ohmiset kaiuttimet äänen laatuun jotenkin ?

3

1215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • snadistihifisti

      Jollet ihan täysillä luukuta, tuskinpa tulee mitään ongelmia. Erityisesti kun kyseessä on takakanavat, joilta muutenkin tulee vähemmän tavaraa. Vahvistin tietenkin on kovemmalla kun kaiuttimien impedanssi on matalampi kuin pitäisi.

      Äänen voimakkuus on luultavasti erilaisilla kaiuttimilla erilainen, mutta tämän saanee vahvistimesta säädettyä kanavittain kohdalleen. Sen sijaan erilaisten kaiuttimien erilaista ääntä ei saa vahvistimesta muutettua samanlaiseksi - paras äänikuva saataisiin tietenkin kun joka kulmassa olisi identtiset kaiuttimet.

    • Multiroom

      Olen ajatellut itselle ko. mallia yhtenä vaihtoehtona, tosin monihuone käyttöön. Olen rakennusaikana vetänyt kaiutinjohdot useampaan huoneeseen (ns. aputiloja) ja tarkoitus olisi löytää käyttöön jokin "edullinen" vahvistin vaihtoehto. Edullisella tarkoitan muutamaa sataa euroa, en 5000e Bosen monihuonejärjestelmää.

      Onnistuuko ko. mallissa syöttää useampaan lähtöön samantasoista streoääntä. Tai vaihtoehtoisesti onko sielä pelkästään etukaiuttimille useampia lähtöjä (A B). Lisäksi olen ajatellut hyödyntää kaittuimina esim. edullisempia 4 ohmin kaiuttimia ja kytkisin ne esim. sarjaan = 8 ohmia.

    • bugistelija

      Mulla näyttää oleva 6 ohm ja ne toimii silloin, kun vahvari vaan toimii...

      Vahvarissa on softabugi, joka aiheuttaa harmaita hiuksia... Jos jonkun laitteen kytkee siihen HDMI-kaapelilla, niin ääntä ei saa enää kulkemaan optisella ja/tai koaksiaalisella S/PDIF-kaapelilla. Aiheuttaa ongelmia ainakin vanhempien HDMI-digiboiksien ja HDMI-DVD-soitinten kanssa. DVI-HDMI-adapetrilla liitetystä tietokoneestakaan ei ole iloa tämän vahvarin kanssa, kun ei saa ääntä ulos ollenkaan. Kun HDMI-kaapelin irrottaa, niin äänet toimivat OK (saa valita, että katsooko kuvaa vai kuunteleeko ääniä :)

      Jos äänet kulkevat kunnolla HDMI-kaapelissa, niin tää vahvari on kyllä hinta-laatusuhteeltaan huippuluokkaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7142
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5328
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3410
    Aihe