Mitä maksaa

Mitä suunnilleen maksaa N.4 tuntia soittoa, perusbändi 4-5 henkeä??? Mitä olette itse maksaneet ja kannattiko sijoittaa?
2482
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

hääbändeistä keskustellaan näillä palstoilla melko paljon ja aina kun tulee kysymys niiden hinnasta vauhkoontuvat eräät kirjoittajat tyyliin "vähintään 2000e maksaa ja sillä saa alottelevan kellaribändin"! tämän jälkeen kyseiset ihmiset paasaavat kuinka bändit tulee kaukaa soittamaan lauantai illaksi ja että kaikki vehkeet maksaa muka miljoonia, on sossuu, eläke, teosto ja ties mitä maksuja!! ei oo kuulemma helppoo!

todellisuudessa hääbändit maksavat 500-1000e bensat(jos tulevat kauempaa) riippuen kokoonpanon suuruudesta. tällä hinnalla saa säännöllisesti ravintoloissa/laivoilla/tanssilavoilla keikkailevia musiikkialan ammattilaisia, niin sanottuja bilebändejä, jotka soittavat covereita.

paasaajat sotkevat yleensä kertomuksissa bilebändit tanssilavojen tähtiartisteihin ja omia biisejä soittaviin suuria festareita kiertäviin rock ja pop bändeihin, jotka luonnollisesti maksavat sitten enemmän, mutta tälläisiä suuria tähtejä tuskin kukaan häitään järjestelevä ei kuvittelekaan tilaavansa.

hääbändien hinnoista on keskusteltu esim.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000008&conference=619&posting=22000000040095011

jos tietää juhlansa, minkälaiset/minkä henkiset haluu ja tajuaa onko se oma suku ja kaverit sen henkiset ja sitten tietää etukäteen bändien esiintymiskyvyn ja ohjelmiston niin ei varmasti pety. bilebändit kertovat yleensä kotisivuillaan ohjelmistonsa ja keikkalistansa. jos ohjelmisto vaikuttaa mukavalta, esiintyjät sopivan ikäisiltä sinun juhliisi, valitse keikkalistalta joku keikka ja käy kuuntelemassa heitä livenä.

mutta jos bändin hankinta annetaan hullun kaason tehtäväksi, joka ei tajua mistään mitään ja joka todennäköisesti ottaa ensimmäisen vastaantulevan tutun tutun hevikellaribändin tai naapurikylän hanuristin, niin veikkaisimpa että kaikki juhlijat pettyvät.

Äänestä
  • ..sijoittaa LAATUUN :D!

    Eli hyvää bändiä ET saa 500egellä!! Mutta ei se ny kahtatonnia maksa. Ja laatuinstrumentit maksaa paljon, mutta siltä se sitten kuulostaakin ammattitaito tietenkin !!

    Hyviä juhlia :)!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


illan musisointi? kirjoitti:

Mitä suunnilleen maksaa N.4 tuntia soittoa, perusbändi 4-5 henkeä??? Mitä olette itse maksaneet ja kannattiko sijoittaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu