Mauritius, Bel Ombre

nti.auringonkakkara

Hei!
Olen kovasti imenyt tietoutta Mauritiuksesta, kun olemme sinne nyt 25.1. lähdössä. En kuitenkaan ole löytänyt suomalaiskertomuksia etelästä, Bel Ombresta jonne olemme menossa omatoimisesti. Majoittaudumme hotelli tamassaan. Kiva olisi kuulla omatoimimatkailijoiden tarinoita, josko niistä vaikka joku osuisi tuonne suuntaan. :)Kiitokset jo etukäteen.

1

826

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lepako

      Matkaan olette ehtineet jo lähteä, mutta kerronpa nyt vielä kuitenkin. Olimme parisen viikkoa sitten mieheni kanssa omatoimimatkalla juuri samassa hotellissa ja kokemuksemme oli hyvin positiivinen. Hotelli on kaunis, siisti ja palvelu ajoittain liiankin hyvää. =)

      Miinuspuolena näimme sen, että hotellialueen ulkopuolella juuri hotellin läheisyydessä ei ole yhtään mitään. Eli reissua saaren muihin osiin suosittelen. Erityisesti jos kauppoja ym. kaipaa niin pohjoisosaan suunnistaminen kannattaa. Itse vuokrasimme auton päiväksi, mutta paikallinen liikenne on melkoista kaaosta eli suosittelen ottamaan taxikuskin autoineen päiväksi. Hinnaltaan ehkä hieman kalliimpi, mutta säästää huomattavasti enemmän hermoja. Jos puolestaan tyytyy pelkkään hotellialueeseen ja sen palveluihin niin paikka on mitä mainioin.

      Lisäksi ranskalaisten määrällinen runsaus ja röyhkeyskin saivat meidät ajoittain kiehumaan. Paikalliset ihmiset kuitenkin olivat aivan ihania ja puhuivat sen "kirotun" ranskan lisäksi hyvää englantia.

      Rannalla vierailee päivisin pari paikallista huivimyyjää, joten viepä heille terveisiä! Ja hyvää/onnistunutta matkaa teille!! =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      59
      5660
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      190
      4609
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      16
      4112
    4. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      55
      3617
    5. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      51
      3571
    6. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      82
      3338
    7. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      11
      3261
    8. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      45
      3125
    9. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      33
      2810
    10. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      34
      2371
    Aihe