Hei!
Olen kovasti imenyt tietoutta Mauritiuksesta, kun olemme sinne nyt 25.1. lähdössä. En kuitenkaan ole löytänyt suomalaiskertomuksia etelästä, Bel Ombresta jonne olemme menossa omatoimisesti. Majoittaudumme hotelli tamassaan. Kiva olisi kuulla omatoimimatkailijoiden tarinoita, josko niistä vaikka joku osuisi tuonne suuntaan. :)Kiitokset jo etukäteen.
Mauritius, Bel Ombre
1
850
Vastaukset
- lepako
Matkaan olette ehtineet jo lähteä, mutta kerronpa nyt vielä kuitenkin. Olimme parisen viikkoa sitten mieheni kanssa omatoimimatkalla juuri samassa hotellissa ja kokemuksemme oli hyvin positiivinen. Hotelli on kaunis, siisti ja palvelu ajoittain liiankin hyvää. =)
Miinuspuolena näimme sen, että hotellialueen ulkopuolella juuri hotellin läheisyydessä ei ole yhtään mitään. Eli reissua saaren muihin osiin suosittelen. Erityisesti jos kauppoja ym. kaipaa niin pohjoisosaan suunnistaminen kannattaa. Itse vuokrasimme auton päiväksi, mutta paikallinen liikenne on melkoista kaaosta eli suosittelen ottamaan taxikuskin autoineen päiväksi. Hinnaltaan ehkä hieman kalliimpi, mutta säästää huomattavasti enemmän hermoja. Jos puolestaan tyytyy pelkkään hotellialueeseen ja sen palveluihin niin paikka on mitä mainioin.
Lisäksi ranskalaisten määrällinen runsaus ja röyhkeyskin saivat meidät ajoittain kiehumaan. Paikalliset ihmiset kuitenkin olivat aivan ihania ja puhuivat sen "kirotun" ranskan lisäksi hyvää englantia.
Rannalla vierailee päivisin pari paikallista huivimyyjää, joten viepä heille terveisiä! Ja hyvää/onnistunutta matkaa teille!! =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3512823SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis652276Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781949Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis661592- 1401532
- 691149
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön264955Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li8932- 39810