Toimiiko oluen myyntiin liittyvä paljous alennus ? Esim Kuhmon AK-SUPERMARKET (August Korhonen) mainostaa Lapin Kultaa 18,90 euroa /laatikko.Mutta jos ottaa yhden tölkin avonaisesta laatikosta tulee tölkin hinnaksi 1.44 euroa pantteineen..eli laatikko hinta olis tällä lasku opilla 34.56 euroa. Kysyin asiasta kassalla
johon vastaus ..meillä on tälläinen käytäntö...!
johon vastaus ..meillä on tälläinen käytäntö...!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tämä on juuri oikea paikka valittaa tuosta asiasta. Laitontahan tuo on.
Missä menee varkauden raja vai onko kyseessä petos?Kyllä jos joku köyhä nälkäänsä viinirypäleen ottaa niin jo kassa-akat rosvoksi leimaavat.Tyhjien pullojen viejiä kyttäävät ja huoltamot juottavat vanhaa palanutta kahvia.Ruokatavarat monesti vanhentuneita ja kaiken maailman toukat vilistelevät hiirien kanssa kilpaa lihaisilla tiskeillä.Kalatkin niin kuolleita että saisi jo tunkiolle viedä.Toivottavasti ei ole totta mitä jotkut lämpimikseen puhuvat kauppojen varjopuolista.
Voisinpa pistää tietämättömyyden piikkiin, jos kerta asiakkaat eivät ole vielä sääntökirjaa kassalla kertoneet. Eihän kukaan tuollaista tahallaan asiakkaille tekisi.
joku ässäläinen ruikuttaa
Kajaanissa eräässä isomman ryhmän kaupassa myydään laatikosta irralleen otetut oluet samaan hintaan, mitä ne maksaisivat laatikossa..
Oli hienoa mennä AK-marketin olut osastolle.
Niin sievästi oli irto tölkit ojennuksessa ja yksikkö hinnat näkyvillä...kyllä kuluttaja on kuningas..(ite tein ilmoituksen..jonnekin kuluttaja ukkelille netin kautta...Pekalla korvat on punottanut..puhelimessa..vitsi kun en ollut näkemässä !)
Kuhmossa on jollain noinkin pienet murheet ja ilon aiheet.En taida kohta kehdata tunnustaa täällä suuressa maailmassa olevani Kuhmosta kotoisin..
pienistäkin asioista...Muuten täälläkin saa lämmintä leipää kaupasta ja jos ostaa leikkeleet Heikurasta..a vot..Ei täällä nälkää nähdä eikä koti ikävää.