Rotukissa + kerrostalo yksiö?

Hei. Olen miettinyt kissan hankkimista seuraksi. Asun kerrostalon ylimmässä kerroksessa ja neliöitä asunnossani on 30. Onko mahdollista hankkia kissa näin pieneen asuntoon? Vai onko tilaa liian vähän. Minulla ei ole aikaisemmin ollut kissaa mutta 3 koiraa roduiltaan Puli, Bergamasco ja Kuvaz. Koirien kanssa ei ollut ongelmaa mutta silloin asuin maalla.

Olen harkinnut Persialaista kissaa. Lähinnä olen kuullut että rotukissat soveltuvat paremmin sisäkissaksi. Minulla ei ole muite lemmikkejä tällä hetkeltä, enkä seurustele. Pärjääkö kissa itsekseen päivällä kun olen töissä vai tuleeko sille paha mieli? Muuten olen kyllä kotona esimerkiksi kaikki vkl.

Persialaisen kissan turkin hoitaminen ei ole este koska mielestäni eläimen hoitaminen ei tuota päänvaivaa.

Kaikki vinkit ja neuvot kissoja koskien otetaan vastaan ilolla.
4754
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kyllä kaikki kissat soviltuvat sisäkissaksi kun ovat pennusta asti sitä olleet. Myös maatiaiset siis. Rotukissojahan ei edes myydä kuin sisäkissoiksi.

Kyllä asuntoosi yksi kissa mahtuu kunhan sillä on kiipeilytilaa ja pidät sille seuraa kun voit.

Persialaisista en tiedä, mutta olen ymmärtänyt että ovat kissaroduista sieltä rauhallisemmasta päästä eli siinäkin mielessä uskoisin että sopii hyvin yksiöön.

Tärkeää vain on että pidät sille seuraa kun olet kotona. Kyllä kissa tulee toimeen yksin tavallisen työpäivän ajan. Jos olet pidempään poissa neuvoisin ottamaan kaverin, mutta siihen asuntosi on kyllä vähän pieni. Persialaisessa on tosiaan paljon hoidettavaa. Haluatko nimenomaan pitkäkarvaisen? Exotic on persialaisen sisarrotu. Käytännössä Exoticit ovat persialaisia lyhyellä karvalla. Mutta mikäs siinä persialaisessakaan jos tosiaan ehdit ja jaksat sitä hoitaa (myös tulevissa erilaisissa elämäntilanteissa)

Otathan huomioon ennen kissan hankintaa että elämäntilanteesi muuttuessa kissan tulisi yhä sopia siihen. Mieti voitko pitää kissan jos esim. alat seurustella, eroat, muutat tai tulet raskaaksi. Kissaa ei pitäisi ottaa ellei voi olla varma että pystyy tarjoamaan sille kodin koko loppuemäksi.

Äänestä
  • Tässä on linkki srk:n sivuille josta löytyy kaikki fife-hyväksytyt kissarodut, eli melkein kaikki joita suomessa on tarjolla. Tämän sivun kautta pääset myös rotuyhdistysten sivuille, joissa roduista kerrotaan lisää. Lisäksi rotuyhdistyksen sivuilla on lista rodun kasvattajista, joihin kannattaa olla yhteydessä jo mahdollisimman aikaisessa vaiheessa!

    http://www.kissaliitto.fi/rodut.php

    Onnea kissanhankintaan!

    Äänestä

Itse muutin kahden kissan kanssa puolet pienempään asuntoon eron johdosta.. eli asustelemme nyt siis juurikin n.30 neliön yksiössä :) Itse olin kanssa alkuun kauhuissani, että mitenköhän pikkaset sopeutuu pienempään asuntooon, mutta hyvinhän nuo ovat huolineet kodin omakseen! Meidän tilanteessa tosin asiaa varmaan auttaa se, että niitä on kaksi, sillä niistä on seuraa toisilleen kun olen poissa kotoa, mutta en tiedä miten yhden kanssa sitten..

Itselläni oli aikoinaan vain yksi kissa ja nyt kun on kaksi kissaa niin olen kyllä huomannut miten paljon parempi on olla kaksi kissaa - niistä on niin paljon seuraa toisilleen, mutta kaipaavat kuitenkin minunkin seuraa

Äänestä

Minulla oli vuoden verran 30,5 neliön yksiö. Muutin siihen alkuun kahden kissan kanssa, kohta niitä oli kolme ja lopulta hetken aikaa neljä ennenkuin muutin yli kaksi kertaa suurempaan asuntoon laumoineni.

Pienessä, ja miksei suuremmassakin asunnossa ei niinkään ratkaise neliömäärä, vaan se miten hyvin kissan on mahdollista käyttää tilaa ylöspäin lattian lisäksi. Seiniä pitkin kun pn mahdollista rakentaa hyllyjä / telineitä joita kissa voi kulkea, nukkumapaikkoja korkealle jne.

Ja onhan mahdollista ja suotavaa totuttaa kissa kulkemaan pienestä asti valjaissa ulkona, jolloin saa niin kissa kuin omistajakin liikuntaa. Täällä missä minä asun näkyy monia ihmisiä kävelemässä kissojen kanssa ulkona.

Kissa tarvitsee virikkeitä oli sitten pieni tai suuri asunto.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Hei. Olen miettinyt kissan hankkimista seuraksi. Asun kerrostalon ylimmässä kerroksessa ja neliöitä asunnossani on 30. Onko mahdollista hankkia kissa näin pieneen asuntoon? Vai onko tilaa liian vähän. Minulla ei ole aikaisemmin ollut kissaa mutta 3 koiraa roduiltaan Puli, Bergamasco ja Kuvaz. Koirien kanssa ei ollut ongelmaa mutta silloin asuin maalla.

Olen harkinnut Persialaista kissaa. Lähinnä olen kuullut että rotukissat soveltuvat paremmin sisäkissaksi. Minulla ei ole muite lemmikkejä tällä hetkeltä, enkä seurustele. Pärjääkö kissa itsekseen päivällä kun olen töissä vai tuleeko sille paha mieli? Muuten olen kyllä kotona esimerkiksi kaikki vkl.

Persialaisen kissan turkin hoitaminen ei ole este koska mielestäni eläimen hoitaminen ei tuota päänvaivaa.

Kaikki vinkit ja neuvot kissoja koskien otetaan vastaan ilolla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu