Uskaltaako Las Palmasiin?

Miten on, Las Palmasissa käyneet, onko se turvallinen paikka äidille 18 v. tyttärelle? Olemme aiemmin lomailleet kahdestaan parikin kertaa iki-ihanassa Puerto de la Cruzissa ja nytkin sinne mieli halajaisi mutta vaihtelun vuoksi tuo Las Palmas kaupunki-rantakohteena kiinnostaisi. Nuo erilliset turistipaikat ei vaan kiinnosta. Lomapaikkamme kriteereinä on aina kuapunki meren äärellä, siis yhdistetty kaupunki-rantaloma. Siinä tarkoituksessa tuo Puerto de la Cruz on ollut mitä mainioin paikka. Las Palmasissa vähän pelottaa sen suuruus, onhan se iso kaupunki verrattuna Cruziin. Olen jostain lukenut esim huumehörhöistä kaduilla. Pitäneekö oikeesti paikkansa? Olen tosin lukenut myös siitä, että poliiseja on kaupungissa paljon ja yleiseen turvallisuuteen on kaiketi viime vuosina panostettu. Uskaltaako iltaisella kulkea pelkäämättä kaupungilla? Itse olen kyllä mieheni kanssa lomaillut miljoona -kaupungeissakin mutta näin naisporukassa se turvallisuuspuoli huolettaa eri lailla. Mitäs vastaatte, kaupungissa lomailleet.
8954
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Las Palmas on turvallisemoi kuin Helsinki ja onhan se suurkaupunki Puerto de la Gruziin verrattuna. Se on hieno kaupunki ja todellakin sopiva paikka sekä shoppailuun että bailaamiseen.
Tilastojen mukaan eniten rikoksian Kanarian turistikohteissa tapahtuu Teneriffan Americanossa ja toisena on meille kaikille niin rakas Ingles.
Hyvää lomaa teille molemmille!

Äänestä

edellisen kanssa, mutta vain hieman :O) hieno kulttuurikaupunki, siisti, iso ehdottomasti shoppailua ja bailaamista, ainakin viikonloppuisin mutta paljon afrikkalaisia, siis luvattomia ja luvallisia pakolaisia, marokkolaisia, öisin kaupungilla ehdottomasti, muun porukan mukana ja valoissa, pimeillä kujilla on ihan huomaamattaan jos ei pidä varaansa.

mulle kävi niin monta kertaa, myös päivällä, kaksi kertaa sain juosta karkuun, en kokenut liikkumista yksin (mies, enkä ole pieni enkä papparainen) yöllä turvallisena, enkä siksi ollenkaan pitänyt paikasta, huumehörhöjä jonnii verran, poliiseista en osaa sanoa.

inglesissä olen örveltänyt umpitunnelissa kaduilla yli kymmenen kertaa, koskaa ei ole sattunut mitään (monet ihmettelee kovasti aina, siis ettei ole sattunut mitään), tosin en liikukkaan ilman taksia kilometriä pidempään :O) että näin mutta tää on vain minun kokemus.

Äänestä

iltaisin. Muuten on kaikenlaista yrittäjää. Ja käsilaukkua olen lakannut kuljettamasta mukana, kun on pari kertaa rosvottu. Rosvot ovat olleet turisteja.

Äänestä
  • kaupunki, joka antaa aika tavalla myös historiallista nähtävää. Turvallista siellä on kaikkiin muihin verraten ihan yhtä hyvin /paremmin. On oma syy jos ei varustaudu kiharapäisten nuorehkojen maahanmuuttajien taskuvarkauksia vastaan jättämällä pimeässsä kulkiessaan kiinnostavat irtotavarat pois ja laittamalla lompsan muualle kuin taka/rintataskuun! Jos laitat noihin taskuihin, pistä samalla kunnon ketjulla kiinni itseesi, niin saat hauskan kokemuksen kun näpistelijä yllättyy. Tuo tapahtuu kyllä melkein jokaisessa suuremmassa kaupungissa maailmassa ja tietyissa maissa myös pienellä kylällä yksin kulkijalle. Muuten ihan turvallinen lomajuhlapaikka. On tullut muinoin pistettyä kaverini lompsan vienyt marokkolainen selliin ja maasta karkotukseen. Mutta kannattaa käydä ne museot ja vanha kaupunki.

    Äänestä

  • Perdone kirjoitti:

    kaupunki, joka antaa aika tavalla myös historiallista nähtävää. Turvallista siellä on kaikkiin muihin verraten ihan yhtä hyvin /paremmin. On oma syy jos ei varustaudu kiharapäisten nuorehkojen maahanmuuttajien taskuvarkauksia vastaan jättämällä pimeässsä kulkiessaan kiinnostavat irtotavarat pois ja laittamalla lompsan muualle kuin taka/rintataskuun! Jos laitat noihin taskuihin, pistä samalla kunnon ketjulla kiinni itseesi, niin saat hauskan kokemuksen kun näpistelijä yllättyy. Tuo tapahtuu kyllä melkein jokaisessa suuremmassa kaupungissa maailmassa ja tietyissa maissa myös pienellä kylällä yksin kulkijalle. Muuten ihan turvallinen lomajuhlapaikka. On tullut muinoin pistettyä kaverini lompsan vienyt marokkolainen selliin ja maasta karkotukseen. Mutta kannattaa käydä ne museot ja vanha kaupunki.

    Sotis on kulkenut Las Palmasissa sekä yksin, puolison kanssa että isommassa seurueessa. En yksinkään matkustaessani osannut siellä pelätä yhtään mitään, mutta kaikki nuo mainitut varotoimet ovat tietysti tarpeen.
    Poliiseja liikkuu etenkin rantakadulla ja sen tuntumassa pitkin päivää, samoin Sta Catalinan puiston seutu on hyvin vartioitu.
    Museoista suosikkini ovat tiedomuseo Elder siinä em. puiston kupeessa, sekä taidemuseo Vequetassa.
    Noinkin suuren kaupungin rantahotelleissa on uskomattoman rauhallista asustaa. Aamulla saattaa kuulua kolinaa jäteastioiden keräämisestä ja myöhemmin rannan siivouksesta. Yleisesti siisteys ja turvallisuus on esimerkillisesti hoidettu ja siitähän on mainetta niittänyt tietty pormestari, joka mm. resurssoi poliisivoimat täysin uudelta pohjalta ja se, kuten sanottu näkyy katukuvassa.

    Myös PdC:ssa näkyi aiemmasta poiketen poliisipartio iltaisin San Telmon rantakadulla joulukuussa.

    Ap-kysyjälle, matkaan vaan, kaupunkia ei voi liiaksi ylistää. Kyllä se pitää kokea itse.

    Äänestä

Kaikissa isoissa kaupungeissa on rikollisuutta taskuvarkaista alkaen. Taidat jo olla sen verran kokenut matkailija, että osaatte varmasti käyttäytyä oikein kaupungilla kulkiessanne (rahat piiloon, ei arvokoruja mukaan, ei pimeille kujille, jne). Ja hyvin uskaltaa tyttöporukassakin lähteä. Mukavaa matkaa teille!

Äänestä

yksinäänkin, koskaan ei mitään ongelmia; aivan niinkuin Suomessa olisit

Äänestä

Hei, mina asun taalla Las Palmasissa ja kylla taalla on melko turvallista kulkea missa pain tahansa. Tietysti yolla ei naisena kannata lahtea kavelemaan yksin missa tahansa, vaan kannattaa ottaa taksi, joka ei taalla paljoa maksa. Mutta en lahtisi kavelemaan yolla yksin missaan muuallakaan.

Olen asunut taalla 10 vuotta ja yhden ainoan kerran minut on ryostetty ja sekin oli omaa huolimattomuuttani, kun jatin lapsen rattaat kassin kanssa ilman vahtimista.

Lahde vaan reissuun lapsesi kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Maija Matkaaja kirjoitti:

Miten on, Las Palmasissa käyneet, onko se turvallinen paikka äidille 18 v. tyttärelle? Olemme aiemmin lomailleet kahdestaan parikin kertaa iki-ihanassa Puerto de la Cruzissa ja nytkin sinne mieli halajaisi mutta vaihtelun vuoksi tuo Las Palmas kaupunki-rantakohteena kiinnostaisi. Nuo erilliset turistipaikat ei vaan kiinnosta. Lomapaikkamme kriteereinä on aina kuapunki meren äärellä, siis yhdistetty kaupunki-rantaloma. Siinä tarkoituksessa tuo Puerto de la Cruz on ollut mitä mainioin paikka. Las Palmasissa vähän pelottaa sen suuruus, onhan se iso kaupunki verrattuna Cruziin. Olen jostain lukenut esim huumehörhöistä kaduilla. Pitäneekö oikeesti paikkansa? Olen tosin lukenut myös siitä, että poliiseja on kaupungissa paljon ja yleiseen turvallisuuteen on kaiketi viime vuosina panostettu. Uskaltaako iltaisella kulkea pelkäämättä kaupungilla? Itse olen kyllä mieheni kanssa lomaillut miljoona -kaupungeissakin mutta näin naisporukassa se turvallisuuspuoli huolettaa eri lailla. Mitäs vastaatte, kaupungissa lomailleet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu