etiopiasta israeliin!!!

traveller....

Tietäiskö joku miten päästä Etiopiasta meritse tai maitse Israeliin ja miten kalliiksi tulee?

3

907

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PZ

      Vähän erikoinen ja vaikea suunnitelma. Eritreaan et pääse Etiopiasta. Ja vaikka pääsisit ja menisit sieltä jollain laivalla mitä ei todennäköisesti ole niin et pääse Saudi-Arabiaan jne. Somalia sama juttu.

      Maateitse Sudanin läpi on teoriassa mahdollista mennä. Sitten laivalla Lake Nasserin läpi. Sitten Egyptin rannikolta lähtee laivoja esim Aqabaan Jordaniaan. Jordanialla ja Israelilla on raja auki, joten teoriassa mahdollista.

      Mitä maksaa? Mahdoton sanoa, mutta aikaan tuohon menee muutama viikko todennäköisesti.

    • Kaikki kukat

      Israilissa asuu paljon Etiopian juutalaisia joten uskon että jonkinlaista lento yhteyttä on.
      Mustaa väkeä ovat mutta saivat juutalais statuksen .Kysy maiden lähetystöistä, molemmat kunnianhimoista kansaa.

      • ota paperi vain

        Kun onnistut saapumaan Israeliin, muista tama passin leima. Eli jos otat leiman passiisi, et voi vierailla arabimaissa samalla passilla sen jalkeen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      35
      2156
    2. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1283
    3. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      56
      1258
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      32
      1172
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1151
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      864
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      749
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      27
      694
    9. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      555
    10. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      20
      541
    Aihe