Kenellä olisi tietoa voidaanko isyys tutkia esim.isän lähiomaisten Dna.sta?
siis vaikka siinä tapauksessa,että isä itse olisi jo kuollut?
Vai miten sitä tutkitaan/voiko sitä enää sitten tutkia lainkaan?
siis vaikka siinä tapauksessa,että isä itse olisi jo kuollut?
Vai miten sitä tutkitaan/voiko sitä enää sitten tutkia lainkaan?
Vastaukset 5
Vanhimmat
ei dna:ta saa.Eikä lähisukulaisia voi edes lain mukaan laittaa mihinkään dna testiin ja sillä hyvä.
Eli jos kuollut ja normaalisti haudattu voi yrittää lupaa haudan aukaisuus jotta dna saadaan.Epätodennäköistä jotta edes saa lupaa isyysasiassa ja jos saa niin kaikki kulut maksaa sen pyytäjä niin kauvuut,kuin testit ja muut.
Tälläinen testi voidaan tehdä lähisukulaisista jos he siihen vapaaehtoisesti suostuvat. Kuolleen isän vanhemmat saattaisivat olla hyvinkin mielissään lapsenlapsista.
Mutta se perustuu vapaaehtoisuuteen heidän puoleltaan.
avioisyys oli ensin kumottu isää kuulematta. pöytäkirja tehty vain käräjäoikeudessa, kun kansanterveyslaitos oli antanut "vaadittaessa" todistuksen isyystukimuksesta "poissuljenta" 53-vuoden isyyden jälkeen.
sitten kuolleen sisar oli antanut verinäytteen ja tulos ollut isyyttä puoltavana neutraali 83 %. isyys vahvistetiin ja hakija pääsi riitelemään muhkeaa perintöä "rintaperillisenä". isyyttä puoltavan tutkimustuloksen tulee kuitenkin olla vähintään 98 %. ja sitten se makaamisnäyttö !? se on kaikista tärkein isyyden vahvistamisessa.
Jos isyys halutaan vahvistaa DNA-analyysillä, tulee
tutkia vähintään 16 geenijaksoa. Näin tuloksen varmuudeksi saadaan yleensä yli 99,99 % ja tuloksesta käy ilmi, jos lapsen siittäjänä voi olla isän lähisukulainen.
Isyystesti DNA-analyysillä on yksi sukulaisuustestin laji. Jos näytteet ovat lapselta ja isältä, on tuloksen varmuus varsin suuri.
Koska isän lähisukulaisten (isän veljen tai isän isän) DNA-profiilit ovat sangen samanlaiset, voidaan
isyys tutkia käyttämällä näytteenä näiden lähisukulaisten DNA:ta. Tuloksen varmuus on isyyden vahvistamiselle 85 - 98 % ja isyyden poissulkemiselle 100%.