Hyvä pointti tietokone lehdessä

Jos joudutte tikkujen kanssa tekemisiin niin kiinnittäkää huomiota:

http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=36471&tyyppi=1

Kuvassa virus majailee otsakkeen
Install or run program
alla

Ja General options
vaihtoehdon alla oleva
Open folder to view files on aito jota voi käyttää.
10641
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

"Published by Microsoft Windows"
ja niinhän se on, tuo teksti on windowsissa toimivan sovelluksen generoima, vaikkakin sovelluksen alkuperä onkin haittaohjelma.

Ei ole haittaohjelman tekijä osannut/uskaltanut laittaa:
"© Microsoft Corporation."

Äänestä

Muissa käyttöjärjestelmissähän myös USB-tikkuja voi käyttää ilman pelkoa koneen saastumisesta.

Tämäkin uutinen on vain yksi todistus lisää siitä, etteivät M$:n matomurit sovellu ollenkaan aloittelijoiden käyttöön.
Onneksi helpompia ja turvallisempia käyttöjärjestelmiä saa jopa ilmaiseksi.

http://distrowatch.com/dwres.php?resource=major

Äänestä

Linux- ja Mac-käyttäjät voivat jatkaa turvallisin mielin muistitikkujen käyttöä, sillä kyseessä on Windows-mato....

Linuxilla voi huoletta olla netissä, koska Linuxiin ei ole toimivia viruksia, haittaohjelmia ja matoja....

Äänestä
  • hyödyllisiäkään ohjelmia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vista_fani kirjoitti:

Jos joudutte tikkujen kanssa tekemisiin niin kiinnittäkää huomiota:

http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=36471&tyyppi=1

Kuvassa virus majailee otsakkeen
Install or run program
alla

Ja General options
vaihtoehdon alla oleva
Open folder to view files on aito jota voi käyttää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu