Omistan 7 vuotiaan Skyenterrieri uroksen,joka asuu Pohjois-Savossa.Vielä,kun mahdollista,etsiskelen samaa rotua olevaa narttua astutukseen.Omani ei ole rekisteröity ja astutuksen syy olisikin rodun harvinaisuus.
ilmoittele,mikäli kiinnostaa,sähköpostilla [email protected]
ilmoittele,mikäli kiinnostaa,sähköpostilla [email protected]
Vastaukset 6
Vanhimmat
pentuja on kuitenkin halukkaille tarjolla ihan rekattuinakin
Noilla rekkaamattomien tuottajilla löytyy sitten "hyviä" syitä miksi pentuja ei rekata!
Muistakaa kaikki että puhdasrotuisen rekisteröimättömän koiran takana on aina jotain hämärää! Ei ole mitään hyväksyttävää selitystä miksi jättää koira rekisteröimättä.
Ei kasvata näyttelykoiria. Koirat ovat vain kotikoiriksi, ei näyttelyesineiksi. Ei kiinnosta maksaa kennelliitolle jos ei hyödy siitä mitään. Täällä maallapäin tulee välillä puhdasrotuisiakin pentueita joita ei rekata,koska siitä ei hyödy mitään, ja kun ei tee pentuja raha mielessä..
Paljon muuten maksaa pennun rekkaaminen nykyään??
Tuleeko paljousalennusta jos esim 8 pentua saa??
Pentutehtailijat ovat sitten erikseen
rekisteröimistä pennuista päätyy ihan kotikoiriksi. Kuitenkin ne on rekisteröityjä.
Rekisteröinti takaa mm. että koira on se mitä paperissa lukee, eli sukutaulu kertoo. Koira on silloin aina myös puhdasrotuinen, ja sen kanssa voi harrastaa muutakin kuin näyttelyitä.
Ja kennelliiton rekisteröintimaksu on häviävän pieni osa siitä mitä jo pelkästään pennuista tulee menoja, ennen kuin pääsee "niillä rahastamaan" pennun ostajia, alkaen ihan emän hoidosta ennen astutusta.
Rekisteröinti yleensä myös takaa sen että vanhemmat ovat terveystutkittuja, suurimmalla osasta rotuja kun on tietyt "vaatimukset" ennen kuin pennutusta suositellaan. Nämä ns. kotikoirien kasvattajat, kun eivät vaan viitsi niitä tutkimuksia teettää, eivätkä siis välitä jos lonkka-, kyynär-, polvi-, silmä- tai selkärankaviat (nämä vain skyestä) lisääntyvät.
Että silleen.
Myydään paperettomia pentuja rahan kiilto silmissä
Rekisteröidystä koirasta tiedät aina mitä sen taustalla on esim. vanhempien ja isovanhempien luonteet, mahd. viat ym. ym. Kun pennut on rekisteröityjä, ne kasvatettu HYVÄN ja VASTUUNTUNTOISEN KOIRANKASVATAJAN toimesta ja kennelliiton ohjeiden mukaan. Näyttelykoira ei ole esine, vaan yhtä lailla perheenjäsen ja lemmikki kuin ns.kotikoirakin. Näyttely on vain yksi osa koiran elämää, mukava yhteinen harrastus.
Jos haluat pennun, osta se mieluummin kasvattajalta..pennut tarkoittavat paljon työtä ja vastuuta, myös niiden myyminen ei välttämättä ole helppoa (varaudu pitämään pennut itse yli 8 vkoa vanhoiksi, jos hommaan ryhdyt)ja rahan takia ei kannata. En suosittele tekemään pentuja hetken mielijohteesta, rekisteröimättömistä puhumattakaan. Vastuuntunto ja velvollisuus koiria ja pennunostajia kohtaan on sinulla.