koska ovulaatio

triljoona kertaa yritystä t...

Mietityttää koska se ovulaatio oikein on/oli.

Pari päivää sitten oli kirkasta venyvää limaista vuotoa ja mieliala oli äksy ja mahaa hiukan nipisteli oikealta puolelta, tänään taas on valkovuodon seassa ollut hiukan verta (ehkä munasolu irronnut).

Eli koska voisi olettaa, että on ollut ovulaatio?

5

1152

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ite laskea

      kukaan ei voi sulle varmasti sanoa millon ovulaatio tapahtuu, koska se pitais itse lampoa mittaamalla ja valkovuotoa tutkimalla selvittaa (itse tein tata vuoden verran ja opin tuntemaan kiertoni hyvin tarkkaan). juuri ennen ovulaatiota tulee sellaista venyvaa vuotoa, ja se on tosiaan se missa siittiot pystyvan uimaan. sitten kun vuoto muuttuu paksummaksi eika ole enaa venyvaa, eika niin halutakaan niinkuin juuri ennen ovulointia, ei kannata enaa yrittaa. jos verta on tullut ovulaation aikaan, se saattaa olla kiinnittymisvuoto ja voit olla jo raskaana.

    • ginari

      ovulaatiosi on tasan tarkasti 10-14 päivää ENNEN seuraavia kuukautisiasi, joten jos säännöllinen kierto, tämä pitäisi olal helposti laskettavissa..

      • Yksilöllistä

        Tuo laskutapa toimii vain, jos omaa oppikirjan mukaisen kuukautiskierron.


    • Pinja-Annastiina

      Ovulaatiovuotoa tulee pari päivää ennen ovulaatiota eli sitä venyvää kirkasta limaa.

      Itse ovulaatio kestää vain muutaman minuutin, ovulaatiolla tarkoitetaan sitä, kun munasolu irtoaa ja silloin saattaa tulla muutama tippa verta.

      Munasolu on hedelmöittymiskykyinen ovulaation (irtoamisen) jälkeen noin 24 tuntia, eli jos on yhdynnässä, kun havaitsee munasolun irtoamisen on erittäin hyvät mahdollisuudet tulla raskaaksi.

      Eli siis:
      Ovulaatiosi on ollut hiukan ennen kuin sinulta tuli ovulaatio veret ja ovulaation tapahduttua sulla on mahdollisuus tulla raskaaksi noin 24 tuntia.

    • Sonja

      http://kutri.net/naiseus/kuukautiskierto/

      Lue tämä. Lue.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1281
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      908
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      824
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      703
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      642
    6. 32
      635
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      533
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      486
    Aihe