APRIL

in Roma

Kieliä taitamattomana ei oikein ole selvinnyt viikkolipun kelpoisuus.Ymmätääkseni se kelpaa metrossa, bussissa, raitiovaunuissa entä paikallisjunissa? Tarkentakaa jotka tiedätte.

4

770

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rooman rouva

      Pitää paikkansa.

      • Rooman rouva

        vielä sen verran että leimaat sen kun ensimmäisen kerran käytät jotain kulkuneuvoa. Leimauksen yhteydessä lippuun tulee päivä ja jopa kellonaika mihin asti lippu on voimassa.


      • in Roma
        Rooman rouva kirjoitti:

        vielä sen verran että leimaat sen kun ensimmäisen kerran käytät jotain kulkuneuvoa. Leimauksen yhteydessä lippuun tulee päivä ja jopa kellonaika mihin asti lippu on voimassa.

        Kiitos Rouvalle! Onko muuten aiheellista Vatikaanin ym. lippuja tilata etukäteen huhtikuun alkupuolella?


      • Rooman rouva
        in Roma kirjoitti:

        Kiitos Rouvalle! Onko muuten aiheellista Vatikaanin ym. lippuja tilata etukäteen huhtikuun alkupuolella?

        en ole käynyt katsomassa että minkälaisia jonoja siellä on.

        Kirkkohan on auki kello 7-18 talviaikaan ja 7-19 kesäaikaan. Kaikki joutuvat menemään turvatarkastuksen läpi joten joskus siinä voi syntyä jonoja. Keksiviikkoisin siinä kello 11-12 Paavi näyttätyy kirkon portailla ja silloin on paljon porukkaa torilla. Sunnutaisin on myös paljon väkeä.

        Vatikaanin museo on auki 1 huhtikuu-31 lokakuu kello 8.45-16.45, suljettu sunnuntaisin ja pyhäpäivinä. Jokaisen kuukauden viimeisenä sunnuntaina on vapaapääsy museoon mutta jonot sitäkin pitemmät.

        Kannattaa olla jonossa jo heti kahdeksalta sillä opastetut ryhmät tulevat heti yhdeksän jälkeen ja he pääsevät ohi jonon ja näin olleen hitauttaa sisäänpääsyä. Tai sitten voi mennä tuossa kello 14 jälkeen jonottamaan.

        Pääsiäisenä on kamalat ruuhkat Vatikaanissa.

        Tässä on sivut josta voi saada esimakua:

        http://www.christusrex.com/www1/vaticano/0-Musei.html

        Museossa kuljetaan eriväreillä merkattuja reittejä. Melkein kaikki kulkevat sen lyhimmän reitin Sikstiiniläiseen kappeeliin ja Rafaelin loggioihin. Se kysyy kärsivällisyyttä ja hyvää terveyttä mennä siinä ihmisten joukossa. Missään ei voi istua eikä levätä. Reipasta kävelyä noin puoli tuntia, sitten ehkä saa olla 15 minuuttia kappelissa kunnes vartijat ajavat pois ja taas sitten reipasta kävelyä puoli tuntia takaisin päin Rafaelin loggioiden jälkeen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      883
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      748
    3. 47
      664
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      36
      633
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      623
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      30
      611
    7. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      605
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      567
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      560
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      37
      506
    Aihe