elikkäs,mitkä ovat minun oikeudet lähivanhempana?
-saada tietoa mitä siel iskän luona touhataan,kun en halua lapsilta udella
-kasvatusmoraali,esim. en halua tiettyä vähemmistön elämän asenteita minun lapsiin
-kuinka lapset ovat syöneet,puetettu,nukutettu jne.
Täytyykö minun vain hyväksyä kaikki mitä lapseni kohtaa etävanhemman luona? Ja yrittää muokata asenteita,jota kutsutaan manipuloinniksi?
Olisin halunnut kahvihetken kasvatuskumppaneiden kesken jutella yhteisistä rajoista ym. Mutta jostain kumman syystä,uusikko ei halua eikä isä.Yritin perustella sillä,että kun on yhteiset sävelet,ei tartte kenenkään manipuloida ja yrittää muuttaa asenteita tai rajoja. Minusta olisi hyvin aikuismaista,jos vain siihen pystyy.
-saada tietoa mitä siel iskän luona touhataan,kun en halua lapsilta udella
-kasvatusmoraali,esim. en halua tiettyä vähemmistön elämän asenteita minun lapsiin
-kuinka lapset ovat syöneet,puetettu,nukutettu jne.
Täytyykö minun vain hyväksyä kaikki mitä lapseni kohtaa etävanhemman luona? Ja yrittää muokata asenteita,jota kutsutaan manipuloinniksi?
Olisin halunnut kahvihetken kasvatuskumppaneiden kesken jutella yhteisistä rajoista ym. Mutta jostain kumman syystä,uusikko ei halua eikä isä.Yritin perustella sillä,että kun on yhteiset sävelet,ei tartte kenenkään manipuloida ja yrittää muuttaa asenteita tai rajoja. Minusta olisi hyvin aikuismaista,jos vain siihen pystyy.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Kasvata lapsesi kotonasi niin kuin parhaimmaksi katsot. Lasten toinen vanhempi tekee samoin omassa kodissaan. Sinulla ei ole oikeuksia puuttua siihen, miten toinen vanhempi lapsenne kasvattaa. Ole suvaitsevainen; lapsille erilaisuus on rikkautta.
terveisin Onnellisten lasten äiti yhdeksän vuoden kokemuksella yhteishuollosta
siihen mitä isän luona tehdään ja miten siellä eletään, vaikka miten haluaisit ja kokisit sen tarpeelliseksi, jos isä ei halua yhteisistä sävelistä sopia, niin sitten ei.
"Järjellä ajateltuna" olisi ihan hyvä, että molemmissa kodeissa olisi edes suurinpiirtein samat säännöt jne.
Toisilla nämä onnistuu toisilla ei, esim. meillä ei, joten itse keskityn siihen miten meillä on, en jaksa uhrata aikaa ja voimia siihen, miten isä tekee ja toimii. Pääasia, että perusasiat on kunnossa, eikä laiminlyöntejä ole.
Isän luona ollessa isän uusi avovaimo ryyppää tolkuttomasti ja suutuspäissään heittelee lasten tavaroita roskiin? Näin kävi lasten ollessa isällään. Otin yhteyttä avovaimoon, ja tietysti vähätteli asiaa ja sanoi ettei asia kuulu minulle.
Olen pyytänyt, että joisivat vähän vähemmän silloin kuin lapset ovat paikalla, mutta monesti saan lapsilta kuulla jälkeenpäin, kuinka taas on riidelty ym. Ei kivalta tunnu antaa lapsia sellaiseen paikkaan.
sitten asia erikseen. Olettamuksena minulla oli, että perusasiat yms. kunnossa, vaikka näkemyseroja lasten kasvatuksessa olisikin.
Mutta paha tuohonkin on mennä puuttumaan (etenkin ex-puolison, joka muutenkin on se "hirveä akka"), etenkin jos vähätellään ja kiistetään, että ei meillä.
Onhan sitten mahdollisuus olla antamatta lapsia isälle, jos tilanne on tuollainen, voi tarvittaessa varmaan ottaa yhteyttä lastensuojeluun tjs. Ymmärrän huolen, sitä en vähättele yhtään.
AIVAN USKOMATONTA ETTÄ AIKUISET IHMISET KÄYTTÄYTYY KUIN HUONOSTI PIDETYT KAKARAT!!!
"RYYPPÄÄ..."
"HEITTELEE..."
MINÄ EN TODELLAKAAN ANTAISI TOLLASEEN PAIKKAAN LAPSIANI.
TULKOON POLIISIT HAKEMAAN.
EIKÖ TÄNÄ PÄIVÄNÄ OO MENNY KAALIIN ETT LASTEN LÄSNÄOLLESSA EI RYYPÄTÄ!!!!!
EI OLLENKAAN.
lasten aikana ei tarvisi "ryyppyjuhlia" järjestää. Eri asia on, jos juo vaikka saunaoluen, mutta humalassa ei tarvitsisi hillua.
Lasten isä ottaa lapsia nytkin miten sattuu ja lapset haluavat kyllä mennä isälleen, en koskaan raaski sitä kieltää, täytyy vaan toivoa ettei mitään pahaa tapahdu lasten siellä ollessa. Onneksi kaikki lapset on kouluikäisiä ja osaavat itsestään huolta pitää ja kännykkä on lapsilla myös mukana, jos apua tarvii soittaa.
Jos kasvatan kotona lapsiani lainkuuliaisiksi ja hyviä käytöstapoja noudattavaksi,ja toisessa kotona asiat ei niin ole ja lapseni tokasee jonkun asian olevan tyhmää ja väärin,niin olen se hirveä ex-akka. Puhun siis esim. normaalit käytöstavat ja vähemmistöjen käytöstavoista.Tulipa epäselvästi sanottua...
Esim. rajoista,isän luona saa pelata tietokonetta päänsä puhki tai pleikkaria ja liikkumista ei tueta kuinkaan. Sitten lapset tulevat kiukkuisina kotiin ja sanovat,kun isä ei vie mihkään vaan makaa. Miks pitää tapaamisia haluta,jos ei jaksa hoitaa!
ettei lasten äidit juo lasten aikana nykyään.Katos tien yhdenkin tapauksen jossa lapset tuli isälleen ja ne kerto et äiti ja entisestä liitosta olevat tyttäret tulleet miesystäviensä kanssa joulua viettään äidin tykö ja siellä olivat sitten nämä jooneet olutta ja viinejä ja nain olleen nämä lapset kertoivat isälleen et olivat aika kännissä.Nämä pienemmät lapset ovat 7-9v.Ja jos isältä vaaritaan raittius lupausta kun lapset ovat sen luona niin mites äiti sitten voipi juoda.Ja varmaan näitä on muitakin tapauksia.Et katsokaa kenet tuomitsette ensimmäisenä.
puhunkin nyt omista kokemuksista. Itse en lasteni aikana ryyppää, voin toki esim. juhannuksena ottaa muutaman siiderin. Kyse olikin nyt lasteni isän uudesta avovaimosta, joka oli niin kännissä, että riehui ja teki tyhmyyksiä.
Kyllä kai noita juoppoja löytyy äideistäkin, tunnen itsekin sellaisia, minun tyyliini se ei vaan sovi.
siideri..............
Tai jos lapsilla on kamera, niin voihan he kuvata ruokansa ym. Kyllä keinoja on. Lapsen suusta kuulee aina toduuden, muistappa se. Aikuiset joskus vähättelee lasten juttuja, kun eivät halua kertoa.
Luulen että uusikko pelkää ja on katkera. Lapsen asiat ei kuulu sille, älä anna periksi. Viis veisaa mitähän ajattelee, ei siitä tartte välittää. Sinä olet äiti, ja kaikki lasten asiat kuuluu sulle. Senkun sinne vaan yllärikäynnille, niin se avartaa jo paljon. Mitähän se uusikko piilottelee ja salaa????
Annoit mulle monta hyvää vinkkiä. En ikinä olis ajatellu käyttää kameraa. Sillähän vois vaikka videokuvatakin..=)
että lasten suusta ei aina kuule totuutta. Lapset osaavat myös keksiä asioita ja suorastaan valehdella, varsinkin jo isommat.
Ja yllärikäynti? Varaudu sitten ulosheitton kun menet, sua kun ei ole pakko päästää rappusia pidemmälle.
Ja miksi uusikko olisi aina se katkera, salaileva ja pelkäisi jotain? Voihan se ex-eukkokin haluta vain häiritä ja sotkea asiat?
antaa esimerkkiä valehtelemisesta. Lapset matkii, eivät he muuten osaa.
Ei mun tarvi mennä yllärikäynnille, mies ei ota lapsia koskaan, onneksi.
Tuskin lasten äiti lasten asioita sotkee. Se on uusikko, joka sotkee miehen pään, ja usuttaa miestä jättää lapset. Lueppas täältä juttuja, niin ymmärtät.
sitä ja tätä, uusikkossa aina vika, jos lapset valehtelee uusikko näyttäny mallia??? Hei herää, sullahan ne lapset eniten on, sieltä se mallioppiminenkin tulee??
tämä maailma on täynnä valehtelijoita en usko että sinäkään aina lapsilles puhut totta kyllä sinne livahtaa aina välillä muunneltua totuutta.Sinäkin olet tainnut myrkyttää miehesi niin paljon et se ei uskalla edes kysyä lapsia itselleen ajattelee varmaan et parempi kun antaa olla et sinä saat pyhimyksen maineen.Joskus tuntuu et lasten äidit hakee sitä sädekehää päänsäpäälle.Ja joskus uskoakseniin sinäkin voit löytää miehen itsellesi jolla on lapsia ennestään miten silloin suhtaudut itseesi.Laitatko silloin miehesi meneen lasten äidin tykö viikonlopuksi vai annatko lasten tulla teille viikonlopuksi ja lähdet itse lapsineen pois.
Lapselta voi kysyä asiaa eri tavoin,esim. uusikko/äiti.."Lapsi tulee nälissään isän/äidin luota,kun ei ole ehkä ihan lempiruoka ollut,ja kysytään,etkö sinä ole syöny..eeen,lapsi vastaa..no,mutta miksi..ei ole ruokaa.."Meidän lasten suusta saa kuulla ainakin näin,jos jääkaapis ei satu olla herkkuja. Tai monia muitakin asioita voi kysymällä johdatella haluttuun vastaukseen.
uusien onnien myötä. Lapset seuraavat aina äidin perässä. Toisin on miesten laita, isä jättää lapsensa un uusi onni tulee ja käskee miestä jättämään lapset.
Voi ola että löydän miehen jolla on lapsia, ja aivan varmaan kehoitan miestä olemaan ensisijaisesti isä lapsilleen.
Yiedän, miltä lapsista tuntuu kun isä jättää ja hylkää. Omat ovat kokeneet sen, että kun isän uudet onnet tuli,he saivat jäädä.
Siksi nostan itseni jalustalle, sillä olen ainut läheinen aikuinen, äiti heille, joka ei taatusti jätä.
Meitä ei isän uudet onnet kiusaa.
äiti lapsillesi.Mutta pystykö tosiaan olemaan puuttumasta isän ja lasten suhteeseen jos löydät miehen jolla on lapsia ennestään.Mieti kun tulee joka toinen viikonloppu 3-lasta teitin luokseen ja pistää hyrskyn myrskyn niin sinä vaan hymyilet ja olet iloinen,voin kyllä melkein epäillä et hymy hyytyy.Miksi aina morkataan entisiä,nykyisiä ja uusioäitejä kun meitissä jokaisessa on omat vikamme ja puuttemme sama koskee myös isejä.Ja kun varmaa on sekin et vaikka eletään parisuhteessa niin sisäpuolella on vaikka mitä mistä ulkopuolinen ei tiedä.Ja niin kauan kuin tätä maailmaa eletään aina tulee olemaan perheissä sitä ja tätä.Koskaan ei löydy semmoista ihmistä jolla ei olisi salaisuutta elämänsä aikana.