Esimerkki

Ajattelija2009

Kun huoneiden huijaamisesti saatiin aikaan keskustelua, niin jatkampa hieman.

Tulipa tässä taas sivusilmällä seurattua pokeria muutaman viikon tauon jälkeen. Seurasin "tuttua" pelaajaa herra X 10 minuuttia. Viiden minuutin pelin jälkeen hän voitti 600e kierroksen. X:llä kädessä oli kuutospari (jonka näin myöhemmin), pöydässa 7,8,K. Tästä toinen kaveri alkoi lyömään melko reippaasti ja herra X maksaa. Lopulta ylläri ylläri, pöytään kortit 4 ja 5 ja X:lle suora. Melko typerällä, mutta onnekkaalla pelillä. Varsinkin ensimmäinen maksu oli aika riskialtista, liian kallis maksu suhteessa pottiin.

No ei se vielä mitään. Meni toiset viisi minuuttia. Alkupanokseksi joku löi 100€, X maksaa. Pöytään kolme pataa, 4,5 ja 8. Molemmat katsovat. Pöytään hertta rouva, kaveri löi 200€ ja herra X maksaa. Pöytään pata 6, kaveri lyö all in, 500€ ja herra X maksaa. Arvatkaapa kortit.

Kaverilla oli risti rouva ja pata ässä. Hänellä siis oli aluksi lyöntitilanteessa suurin pari ässähailla, ja viimeisellä kortilla hän sai värin ässällä . Siis varma voitto...vai oliko??

Herra X:llä olikin seiskapari...toinen seiska oli pata, värisuora...ja n 1300 euroa kilahti kassaan.

Nojoo...nyt taas kaikki sivujen puolustajat sanovat että näitä sattuu. No niin sattuu. Mutta kun näitä sattuu tälle yhdelle kaverille, herra X:lle aina tähän suuntaan, ei koskaan toisinpäin. Kun joku saa "superkortit", herra X:llä on aina vielä paremmat. Minua epäilyttää kovasti.

Jos olette lukeneet aikaisemmat kirjoitukseni, niin ymmärrätte etten perusta sivujen "suosimis/huijaus" väitettä tälle yhdelle onnenkantamoiselle. Vaan olen seurannut pelejä pidempään. Tämä vain oli huvittava esimerkki, lähinnä nyt viihdettä teille lukijoille, mutta siis ikävä kyllä täyttä totta.

7

626

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fisuja vitusti

      jotka makselee parilla kun parilla ihan kaiken mitä lyödään. vittuako uikutat?

      • Ajattelija2009

        Ette lukeneet ilmeisesti aikaisempaa keskustelua, eli ette oikein ymmärtäneet mistä kirjoituksessani oli kyse.

        Tämä oli vain eräs huvittava esimerkki. Tämä kaveri ei todellakaan ole miskään "paska fisu" joka aina häviää. Hän voittaa päivässä keskimäärin yli tuhat euroa aina kun hänen pelejään olen seurannut. Siihen ei kovin moni teistäkään yltäne, jotka täällä kehutte pelaavanne voittoisaa pokeria...

        Hän kyllä pelaa välillä taitavastikin, varsinkin bluffaa. Mutta hänellä käy aivan liian hyvä tuuri silloin kun kortteja katsotaan.


    • on niitä

      niin sanottuja lucky fuckkeja, joilla vaan on sitä onnea vitun paljon enemmän kuin muilla. minkäs teet.. älä nyt ainakaan rupea pokerisaittia siitä syyttämään.. kaikkee sitä.. LOL.

      • mua on alkanut

        ..huvittaan toi "LOL" viestien lopussa :)


      • tuttu kaveri
        mua on alkanut kirjoitti:

        ..huvittaan toi "LOL" viestien lopussa :)

        Se on se sama pokerihuoneen hemmo, joka lollottelee, fisuttelee ja pojuttelee. Sillä on tienestit pienentyneet ja se kuvittelee, että nämä kirjoittelut pienentää niitä tienestejä.


    • Unloaded gun

      Eräällä pokerihuoneella pääsin viikossa noin yli 250 isoa blindiä plussalle. Downswing on nyt alkanut.

      UTG (stäkki >50 isoa blindiä) maksaa ison blindin verran.
      Seuraava luovuttaa.
      Lyön QH-AP (stäkki >40 isoa blindiä) 5 * iso blindi.
      Seuraava (stäkki >120 isoa blindiä) maksaa 5 * iso blindi.
      Muut luovuttavat ja UTG maksaa 4 * iso blindi.
      Potissa 16 * iso blindi.

      Floppiin 6Ri 6Ru ARu
      UTG passaa.
      Lyön 3/4 potista (12 ib).
      Seuraava maksaa 12 ib.
      UTG maksaa 12 ib.

      Turn 8H
      Lyön 25 ib (all in).
      Seuraava maksaa 25 ib.
      UTG maksaa 25 ib ja korottaa 9 ib (all in).
      Seuraava maksaa 9 ib.

      Aloituskädet esiin:
      UTG AH-TRi
      Seuraava 6H-JRu

      River QRi

      Tämä "Seuraava" osallistui lähes kaikkiin jakoihin. Tähän käteen hän läksi mukaan pelkällä roskalla. Jos itse lähden pelaamaan tuolla tavalla, menetän stäkkini nopeasti - en kuitenkaan niin nopeasti kuin nyt.

      Aloitukseni tällä pokerihuoneella oli siis mainio, mutta viimeiset päivät on mennyt huonosti. Olen vieläkin yli 150 isoa blindiä plussalla, joten pelaan edelleen. Jos downswing jatkuu, osaan toki lopettaa. Olen valmis häviämään tälle pokerihuoneelle siirtämäni rahamäärän, mutta reloadia en tule tekemään.

    • katotaan yhdessä

      Eli otsikko ja "nimimerkki" kertoo kaiken. Aletaan seurata herra X:n peliä enemmänkin oikeen porukalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2004
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      128
      895
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      138
      701
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      626
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      597
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      537
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      533
    10. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      66
      527
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      526
    12. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      36
      492
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      470
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      104
      447
    17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      437
    18. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      434
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      10
      412
    Aihe