Olisiko erilaisia keinoja tarjolla kuinka opettaa koiran kulkemaan hihnassa vetämättä?
Minulla on nyt n.16vko koiran pentu. Kun lähdemme ulos se vetää hiukan, ei häiritsevästi mutta ajattelen kuitenkin kun se kasvaa isoksi niin se voi ollakin häiritsevää. Kun olemme kävelleet jonkin matkaa, koira löysyttää hihnaa ja välillä meinaa mennä hajujen perässä. Mutta suurimman osan ajasta se vetää. Kun se kävelee vieressä, olen kehunut ja joskus namusiakin antanut, yleensä heti kehujen jälkeen se alkaa vetämään :D Tai oikeastaan lähtee innoissaan kehuista nopeammin kävelemään.
Kyllähän se kannattaa heti pennusta opettaa miten sitä ulkona ollaan? Pentuhan on nyt oppivaisessa iässä. Kaikki muut kuten istumiset ja paikalla olot sekä luokse tulot on hallinnassa, ja niiden opettamisessa ei kauaa mennyt. Todella mainio koira on :)
Lisäkysymyksenä tuli vielä, kun koira hyppii vasten minua ja vieraitani. Olen yrittänyt ei- sanaa. Ja koirani kyllä tietää ja tuntee ei sanan muuten, mutta hyppimiseen se ei ole onnistunut :/ tai kyllä hetkeksi lopettaa, mutta aloittaa uudestaan. olisiko siihen vielä keinoja antaa kuinka pääsemme hyppimisestä eroon.
Kiitos kaikista vastauksista, mutta olisi kiva saada asiallisia vastauksia. Kiitos!
Minulla on nyt n.16vko koiran pentu. Kun lähdemme ulos se vetää hiukan, ei häiritsevästi mutta ajattelen kuitenkin kun se kasvaa isoksi niin se voi ollakin häiritsevää. Kun olemme kävelleet jonkin matkaa, koira löysyttää hihnaa ja välillä meinaa mennä hajujen perässä. Mutta suurimman osan ajasta se vetää. Kun se kävelee vieressä, olen kehunut ja joskus namusiakin antanut, yleensä heti kehujen jälkeen se alkaa vetämään :D Tai oikeastaan lähtee innoissaan kehuista nopeammin kävelemään.
Kyllähän se kannattaa heti pennusta opettaa miten sitä ulkona ollaan? Pentuhan on nyt oppivaisessa iässä. Kaikki muut kuten istumiset ja paikalla olot sekä luokse tulot on hallinnassa, ja niiden opettamisessa ei kauaa mennyt. Todella mainio koira on :)
Lisäkysymyksenä tuli vielä, kun koira hyppii vasten minua ja vieraitani. Olen yrittänyt ei- sanaa. Ja koirani kyllä tietää ja tuntee ei sanan muuten, mutta hyppimiseen se ei ole onnistunut :/ tai kyllä hetkeksi lopettaa, mutta aloittaa uudestaan. olisiko siihen vielä keinoja antaa kuinka pääsemme hyppimisestä eroon.
Kiitos kaikista vastauksista, mutta olisi kiva saada asiallisia vastauksia. Kiitos!
Vastaukset 6
Vanhimmat
pennun koulutus kirja. Sieltä löydät todella hyviä ja selkeitä koulutusvinkkejä.
Tuosta vetämisestä sen verran että ota huomioon se että koirasi on vasta pentu. Ja on todella turhauttavaa pennulle olla lyhyessä hihnassa ulkona. Itse pidin viimeisintä koiraani pentuna lähes aina irti puolen vuoden ikään saakka. Näin harjoittelimme kontaktia (koira ei nykyäänkään erkane minusta kauas vaikka olisi irti) sekä luoksetuloa. Kun pidät pentuasi paljon irti, se oppii seuraamaan sinua eikä vain hihnaa. Jos pentua pidetään lähes jatkuvasti kiinni, luoksetulossa on yleensä myöhemmin ongelmia. Lisäksi pennun lihasten kehittymiselle on tärkeää että se saa liikkua monipuolisesti irti, esim. metsissä.
Kun koiraa kouluttaa, kannattaa käyttää mieluummin muita käskysanoja kuin ei. Yleensä koirille hoetaan niin paljon ei-sanaa että monet luulevat nimensä olevan ei! Kun opetat koiraasi olemaan hyppimättä, miten olisi vaikka alas-käsky?
Tähän hyvää vastaukseen lisäisin, että koiralle voisi koittaa opettaa jonkin korvaavan toiminnon hyppimistilanteeseen. Istuttaminen on hyvä ja opettaa rauhoittumaan tervehtimistilanteissa.
Joskus kun koira oikein on riehutuulella kun ulkona tervehditään vierasta, olen vetänyt talutushihnan kengänpohjan alta. Näin pystyn kontrolloimaan koiran pyrkimystä hypätä päin ihmisiä. Ei kylläkään mikään kovin tyylipuhdas keino, mutta pysyy ainakin toisten vaatteet puhtaina.. Itseäni vasten ei ollut ongelmaa kieltää koiraa hyppimästä, mutta olen kokenut tosi hankalaksi opettaa olemaan hyppimättä päin sekalaista joukkoa vieraita ihmisiä, jotka aina onnistuvat innostamaan ja villitsemään koiraa päälleen. Sigh! Fiksut koiraihmiset tajuavat kyykistyä tervehtimään koiraa ja muuten jättää pomppimiset huomiotta.
Itse lähestyisin tällaisia asioita sitä kautta, että koira ei saa huonolla käytöksellään saavuttaa tahtomaansa. Jos koira vetää hihnassa, ei saa päästää sitä haluamaansa paikkaan. Jos koira hyppii halutessaan tervehtiä, ei saa jatkaa tervehtimistä. Molemmissa tapauksissa täyskäännös ympäri. Haluttu käytös taas antaa koiralle palkinnon, vetämättä pääsee eteenpäin ja kivojen hajujen pariin. Hyppimättä saa tervehtiä.
Hihna ei ole mikään este oppimiselle, kyllä 16 viikkoinenkin ymmärtää riittävillä toistoilla, että millainen käytös aiheuttaa sen tahtoman tuloksen.
ja malttaa mielensä lisääntyy vasta juuri tuossa 4kk jälkeen, joten todella normaalia on meininkinne ;)
Noinhan se menee, pysähtyvät peijoonit kyllä, mutta vetäminen jatkuu heti uudelleen liikkeelle lähdetäessä.
Oletko kokeillut tavallisia valjaita? Auttaa monilla. 20 eurolla saa tosi kelvolliset, ja sen kalliimpia ei kasvavalle kannata ostaakaan. Usein valjaat tuntuvat aluksi niin oudolta (vetopaine siirtyy kurkulta rintaan) että pennut kummaksuvat outoa tunnetta ja kävelevät nätimmin. Nyt kehu! Sitten voi myös vaihdella pantaa ja valjaita.
Ainakaan kiskaista ei jokatapauksessa kannata, voi tulla niskaongelmia ja pahoja särkyjä myöhemmin. Ja sehän on aivan pentujin vielä!
Hyppimisestä...Oletko kokeillut huomioimattomuutta? Eli kun tulet kotiin ja koira hyppii, annat sen hyppiä vaan, etkä katso edes päälle. Koira hölmistyy, kun ei saakaan huomiota (eli kunnon häslinkiä ja kieltoja) ja kokeilee jotain muuta. Kun se perääntyy ja miettii siirtoaan, voit nyt kutsua sen RAUHALLISESTI luoksesi ja kehua.
Istuminen on hyvä opettaa ennen ruoan antamista, ulkoiluhihnan kiinnittämistä jne. Älä edes pyydä sitä sanalla, vaan odota, että koira TARJOAA ITSE istumista. Se alkaa tehdä niin myös niissä tilanteissa, joissa nyt hyppii sillä tietää istumisen tuovan toivotun tuloksen (huomiota, rapsuja jne)
Kirjastosta voin suositella Kaimion kirjojen lisäksi Jan Fennellin koirakirjoja. Miten pehmein keinoin ja elein saadaan koira itse tarjoamaan toivottua käytöstä.
Pentu ollut mun luona vasta 3 viikkoa.
Pilttipurkin kannen otin naksuttimeksi.
Ja ensin olen opettanut naksaus ja herkkupala
Jatkossa voi ehdollistaa kaikki hyvät tavat, jotta ne olisi aikuisellaki koiralla
Sen jälkeen on saanut kaikki koulutettua, mitä nyt muutamaa ongelmaa.
-Istuu
-Maahan
-Pyörähtää mahalta selälleen ja mahalleen toisen kyljen kautta "kieri"
-Tietää nimensä
-Hakee palloa
Ovikellolle ei haukkunut, joten olen kehunut pentua.
Ettei vain tulisi tilannetta myöhemmin että alkaisi haukkumaan.
Ensin pentu ei vetänyt ja oli arka hihnassa.
Sitten alkoi vetämään ja olen saanut vetämisen pois tyylillä:
Jos pentu vetää, niin lähden kävelemään takaperin.
Pentu aluksi juoksi selkäni taakse ja yritti vetää taakse päin.
Nyt tilanne on se että tarkkailee enemmän minua kävelyllä, kun varmaan ajattelee "tuo voi yllättäen vaihtaa suuntaa"
Kävelyllä alkaa ohi kulkijoita vasten vetämään, se on vielä vähän ongelma, mutta melko hyvin karsiutunut jo pois, kun olen koko ohi tuksen ajan
naksutellut ja pentu on tarkkaillut minua ja lopuksi kun tilanne on ohi niin saa namupalan.
Tuota hyppimistä en oikein tiedä, mutta en ole antanut hyppiä.
Hyppimällä ei saa mitään huomiota.
Ja neljällä jalalla saa rapsutuksia ja kehuja.
Eli naksuttimella saanut kerrottua että milloin tekee hyvin ja oikein.
Yksin ollessa haukkuu,ulisee,ulvoo,ulisee ja ääntelee aivan kuin pahoin pideltäisi isoaki koiraa.
Sitä en ole saanut pois.
pennun luonne on vähän sellainen että on liikaa kiintynyt minuun.
Sen huomaa siittä, että vaikka jäisi jonkun muun kanssa kotiin minun lähdettyä, niin ei päästä tätä jotaki muuta ihmistä lähtemään asunnosta ellei häntä ota mukaan.
Toivottavasti saisin vielä tuon tavan ainakin kitkettyä nyt jo pois ettei tulisi aikuisempana ongelmia.
Suosittelen kaikille Cesar Millanin Koirakuiskaaja-kirjaa. Jos näitte samannimisen tv-sarjan, kun sitä vielä näytettiin, olette varmasti yhtä vakuuttuneita kuin minä.
Cesarin vinkki vetämiseen: Nopea korjaus. Ei mitään käännöksiä tai takaperin kävelyä, voi nekin toimia, mutta koira ei tajua mistä on kyse. Ei myöskään ehdottomasti valjaita, niissä koira saa enemmän voimaa vetää. Korjaus on siis joku äännähdys tai/ja nykäisy, että koira ymmärtää tekevänsä väärin. Ei kuitenkaan niin että omistaja kiskoo toiseen suuntaan ja koira toiseen. Voit myös näpäyttää koiraa nopeasti sormilla, leikkiä "puraisevaa" koiraa, miten koirat korjaavat toistensa käytöstä. Ei tietenkään väkivaltaisesti vaan tarkoitus on matkia koirien omaa tapaa.
Hyppiminen omistajaa vastaan on merkki siitä, että koira on laumanjohtaja. Eli täysin väärä järjestys kun pitäisi olla. Kun vieraita tulee, koira voi odottaa narussa kauempana. Huomiota saa vasta kun koira on täysin rauhallinen. Sitä ennen kukaan ei saa olla huomaavinaan vaikka koira tekisi mitä. Jos koira hyppii omistajaa vasten, on pielessä muutakin kuin hyppiminen, eli valta on koiralla. Esimerkiksi juuri Koirakuiskaaja-kirjasta saa selville, miten voit olla koirallesi laumanjohtaja.
Eroahdistusta voi kokeilla lievittää ihmiselle vaikealla tavalla eli huomioimalla koiraa vähemmän. Muistakaa, että ei se koira siitä tule surulliseksi jos se ei saa jatkuvaa huomioo. Teette sille vaan palveluksen kun se ei joudu huolehtimaan siitä, missä olet koko ajan.