Lähden kesän kynnyksellä Picos de Europan kansallispuistoon Kantabriaan (Espanja) kuvaamaan. Täytyy laittaa vinkki muillekin, sillä puistosta on tehty erinomainen suomenkielinen(kin) opas:
http://www.topwalks.net/fi/index.htm
Sivustosta löytyy kaikki tarpeellinen tieto Espanjan luontoreiteistä (Kantabria, Aragonia, Andalusia, Valencia). Topwalksista löytyy myös aivan järjetön määrä luontokuvia.
Kannattaa vilkaista, kun kuvaaminen kiinnostaa. Varsinkin Huesca (Aragon) ja Kantabria näyttävät upeilta kuvauspaikoilta.
Ulkomaille kuvaamaan
Kont-rasti
1
484
Vastaukset 1
- autofocustin
Onhan tuossa sivustossa näköjään myös Asturian reittejä:
http://www.topwalks.net/fi/picos_de_europa.htm
Asuin Gijónissa taannoin pari vuotta. Picos de Europa kävi tutuksi, sillä noilta luontoreiteiltä tuli kuvattua aika penteleesti maisemia, kasveja ja eläimiä.
Hienoa, että nimenomaan suomalaiset ovat tehneet näistä maisemista ja reiteistä kunnollisen esittelyn.
Kannustan tutustumaan Pohjois-Espanjan upeaan luontoon ja maisemiin. Ainakin minulle ne olivat elämäni antoisimpia kuvauspaikkoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???411957Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101345- 1051108
- 103930
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk88914- 66781
- 33672
Kuka om uusi kylän mies?
Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku13558Olinko yhden viestin arvoinen?
Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.76544- 78511