Lähden kesän kynnyksellä Picos de Europan kansallispuistoon Kantabriaan (Espanja) kuvaamaan. Täytyy laittaa vinkki muillekin, sillä puistosta on tehty erinomainen suomenkielinen(kin) opas:
http://www.topwalks.net/fi/index.htm
Sivustosta löytyy kaikki tarpeellinen tieto Espanjan luontoreiteistä (Kantabria, Aragonia, Andalusia, Valencia). Topwalksista löytyy myös aivan järjetön määrä luontokuvia.
Kannattaa vilkaista, kun kuvaaminen kiinnostaa. Varsinkin Huesca (Aragon) ja Kantabria näyttävät upeilta kuvauspaikoilta.
Ulkomaille kuvaamaan
Kont-rasti
1
461
Vastaukset
- autofocustin
Onhan tuossa sivustossa näköjään myös Asturian reittejä:
http://www.topwalks.net/fi/picos_de_europa.htm
Asuin Gijónissa taannoin pari vuotta. Picos de Europa kävi tutuksi, sillä noilta luontoreiteiltä tuli kuvattua aika penteleesti maisemia, kasveja ja eläimiä.
Hienoa, että nimenomaan suomalaiset ovat tehneet näistä maisemista ja reiteistä kunnollisen esittelyn.
Kannustan tutustumaan Pohjois-Espanjan upeaan luontoon ja maisemiin. Ainakin minulle ne olivat elämäni antoisimpia kuvauspaikkoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622592Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant999869Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.547748Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va1026529SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1936247Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675861Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615350Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515243HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1244890Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084592