Mun pyykkikoneeseen (Asea Scandia 097A) tuli ihmeellinen vika: laitoin pyykin koneeseen ja kun alkoi ottamaan vettä niin vesi tulee suoraan läpi! Pyykki oli altapäin vain hieman märkä. Kaveri avasi takakannen ja katsoi: kaikki letkut paikoillaan ja ehjät, mitään omituista ei ainakaan huomannut.
Missä voi olla syy?
Missä voi olla syy?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos kaikki on paikoillaan ja ehyenä, niin vesi ei tullu läpi.
Jos kerran vesi menee sukkana läpi, niin luultavasti poistoletku on kokonaan irronnu joko rummun kaukalosta tai pumpusta.
Jos vuotokohtaa ei huomaa katsomalla, niin laita koneen sisälle kannulla vettä ja katso mistä se tulee ulos.
Poistoletken rikkoutumisen lisäksi toinen mahdollisuus on että vesijohdon liitäntä tai putki vuotaa, sekin kyllä pitäisi huomata helposti.
Olitpa nopea:)
Mistähänpäin sellanen liitäntä koneesta mahtais löytyä? Jos vaikka avaisin ja uudelleen katsoisin..
Enpä muuten avaakaan kun ei mulla oo sellasta avainta millä kuoret sais irti!
kaveri lähti jo ja vei työkalut tietty mukanaan.
Pitänee ens käydä työkaluostoksilla..
Onko joku muuten bongannut netistä jonkinlaista kuvaa tms pyykkikoneen sisuskaluista?
tai tietääkö edullista ja pätevää korjaajaa Joensuun suunnalta?
Kaukalon alaosasta lähtee musta kuminen kurttuputki (arvaus)joka menee poistopumpulle ja poistopumpulta lähtee putki joka liitetään viemäriin. Tarkista näiden kunto ja liitokset.
Monesti näkee parhaiten kun kaataa koneen kyljelleen.
tyhjentää sen heti perään? Omassa koneessa oli tällainen vika, mutta se johtui siitä, että olin itse jatkanut poistoletkua. Eli oletko jatkanut jotain letkua tai muutoin mulkannut konetta? Poistoletku ei saa olla mikään jumalattoman pitkä.
Ilmeisesti ongelma ainakin osittain oli vedenpoistossa kuten sanoittekin :)
En ole vieläkään saanut konetta auki mutta irrotin poistoputken lavuaarin alta ja laitoin wc-pönttöön eikä vettä (ainakaan paljon) tule enää koneen alta.
Olen muuttanut hiljakkoin, lavuaarin putket vuotivat ja huoltomies kävi vain kiristämässä.. ilmeisesti olisi pitänyt myös siivota silloin koska nyt kun avasin niin oli mm topz-tikku sekä kasa ed. asukkaan pitkiä hiuksia revittävänä putkista :(
Eli olisiko niin että jos vesi ei päässyt ulos sitä kautta niin tuli jostain muualta?
Vai voiko niin edes tapahtua?