En tiedä onko joku täällä jo kysellyt tästä, mutta onko kenelläkään kokemuksia Unidrain-lattiakaivosta? Onko mitään erityisiä hyviä tai huonoja puolia? Ja oliko hinta taivaissa? Kiitokset etukäteen.
Unidrain
26
14136
Vastaukset
- mutta hintaa
esitteen mukaan muistaakseni 200 - 600 euroa riippuen mallista ja pituudesta ja siitä, minkälainen sinne näkymättömiin lattian alle tulee se varsinainen kaivo.
Hankkisin itsekin mutta en taida viitsiä lattiakaivosta maksaa noin paljon. Olen ajatellut että rosterinen Vieser sellainen tyypillisen neliskanttinen rakennelma saa riittää, hintaa 25 euroa kipale. Halvimmillaan pääsisi niillä muovisilla 4 euron kieppeissä kipale. - on...
ja jos nyt jotain erityisen hyvää haluaa sanoa, niin ainakin mahdollistaa isojen laattojen käytön kylpyhuoneissa. Muutenhan joudut pelailemaan mielikuvituksettomilla pikkulaatoilla...
- Servo
Vakuutus yhtiöiden takia mieluummin asentaa sertifioidut kaivot Suomessa.
- Vesieristäjä
Justiinsa suoritin sertifikaati k.o. kaivolla.Laippa eristetään kuitukankaalla.Kiristysrengasta ei tarvita.
- jauho
Vesieristäjä kirjoitti:
Justiinsa suoritin sertifikaati k.o. kaivolla.Laippa eristetään kuitukankaalla.Kiristysrengasta ei tarvita.
Käsitykseni mukaan Unidrain on kaivona tyyppihyväksytty, mutta sillä ei ole (13.06) yhteensopivuusserttiä markkinoilla olevien vedeneristeiden kanssa.
Unidrainin nettisivuilla on (heidän) ohje miten liitos tehdään mutta Suomessa VTT testaa ne yhteensopivuudet.
Viime talvena Serres Oy testautti maahantuomansa Blucher-kourukaivonsa yhteensopivuuden 5 eri markkinoilla olevan vedeneristeen kanssa.
VTT:n myöntämään vedeneristesertifikaattiin on merkitty yhteensopivuus testattujen kaivojen kanssa. "Testausseloste" ei ole sama kuin merkintä vedeneristeen sertifikaatissa. - pervopertti
jauho kirjoitti:
Käsitykseni mukaan Unidrain on kaivona tyyppihyväksytty, mutta sillä ei ole (13.06) yhteensopivuusserttiä markkinoilla olevien vedeneristeiden kanssa.
Unidrainin nettisivuilla on (heidän) ohje miten liitos tehdään mutta Suomessa VTT testaa ne yhteensopivuudet.
Viime talvena Serres Oy testautti maahantuomansa Blucher-kourukaivonsa yhteensopivuuden 5 eri markkinoilla olevan vedeneristeen kanssa.
VTT:n myöntämään vedeneristesertifikaattiin on merkitty yhteensopivuus testattujen kaivojen kanssa. "Testausseloste" ei ole sama kuin merkintä vedeneristeen sertifikaatissa.noita unidrain kaivoja on ihanvaan tiedoksi, varmaan joka toisessa suomalaisessa uimahallissa..
eipä oo korviin kuulunu et ois ollu ongelmia.
ja sit se veden eristys, niissä purkeissa lukee mihin mikin vedeneristys materiaali sopii.
Unidrain on rosteria, etsen mukaan veden eristeet.
eli perus kiiltoa, yms - Paikallisvalvoja
pervopertti kirjoitti:
noita unidrain kaivoja on ihanvaan tiedoksi, varmaan joka toisessa suomalaisessa uimahallissa..
eipä oo korviin kuulunu et ois ollu ongelmia.
ja sit se veden eristys, niissä purkeissa lukee mihin mikin vedeneristys materiaali sopii.
Unidrain on rosteria, etsen mukaan veden eristeet.
eli perus kiiltoa, ymsUnidrainin kaivo on hyväksytty Kiillon Kerafiberin kanssa. Tosin viimeksi kun katsoin, niin sertifikaattia ei ollut vielä päivitetty, nyt saattaa jo toki ollakin. Tieto on kuitenkin suoraan Kiillon teknisestä neuvonnasta, niin uskottava se kai on.
Ainakaan kaikki vedeneristeen valmistajat eivät ole edes testauttaneet tuota kaivoa, joten tarkkana pitää olla, kun tarvikkeita valitaan. Jos yhteensopivuus ei ole molemminpuoleista, ei riskiä kannata tietenkään ottaa.
- Iso Iita
On asennettu n puoli vuotta sitten. Ei ole muita ongelmia, mutta otimme viemäriin nukkasihdin, joka kerää kaikki hiukset ym kiinteät kappaleet. Eihän se paljon maksanut, mutta melko turha lisäke.
- Janne_N
Kaikki hyväksynnät löytyy ja koska siellä on se sivulaippa unidrain on ainoa mikä kannattaa laittaa seinän viereen. Ostimme highline custom ilman kehystä, tosi hieno ratkaisu http://www.unidrain.fi/tuotteet/highline/
- 1711
Ei pahan hintainen ole myöskään http://www.hanakat.fi/tuotekuvasto/1-2013/
- kusti75
Hajulukko ei pysy paikallaa, vaan painuu alas viemäriin.päivittäin pitää ottaa ritilä pois ja nostaa hajulukko paikalleen.siinä semmonen o-renkaan tyyppinen tiiviste mikä ei ole riittävän tiukka.
- laura6
Soita maahantuojille ja saat varmasti uuden vesilukon
- Pennywise
Asennus kannattaa teettää jollain jolla on kokemusta Unidrainien asennuksesta. Vaikka asennusohje on selkeä, meillä asentajia jouduttiin pyytämään tekemään asennus uudelleen kun kaivo ole valettu vinoon ja vesi olisi valunut seinän sisään. Ei kannata luottaa asentajan maalaisjärkeen. Samaten laipan putsaus ohjeen mukaan asetonilla jotta eristäminen onnistuu.
Meillä kaivo tukkeutuu hiuksista jne. n. viikossa, jolloin suodatinritilä pitää ottaa puhdistettavaksi. Muutaman kerran vuodessa vesilukko tukkiutuu ja siinä on mukava rupeama kumikäsineiden kanssa. Luulen että ongelma johtuu siitä että vesi ei virtaa kovin tehokkaasti vesilukon kautta viemäriin.
Vähän on kahden vaiheilla, että tuleeko seuraavaan huoneistoon Unidrain vai ei, ikinä en kyllä aio palata keskelle suihkulattiaa asennetun päälläseisottavan ritilän käyttöön, mutta saattaahan sitä viitseliäs suunnitella normaallille lattiakaivolekin muunlaisia ratkaisuja.- NickNailer
Asennus on hankala, eikä vikaa välttämättä ole putkimiehessä vaain lattianvalajassa. Lattiakaivokaukalo on syytä kiinnittää niin, että se pysyy rajummassakin valussa.
Huono puoli on korkea hinta.
Poistoputki on muistaakseni 50 mm, mikä on vähän niille, joilla on "vesisadesuihku". Veden kanssa lotraaville 2 kpl märkiä lattiakaivoja on parempi ratkaisu. Se ei paljon maksa verrattuna niihin älyttömiin vesilaskuihin, mitä noista kotien vesipuistolaitteista aiheutuu.
- Anonyymi
Nyt kokemusta myös Unidrain-kulmasta, viimeistelee täydellisen kylpyhuoneen isoilla laatoilla. Meillä taitaa olla 1% kaato koko lattialla ja vähän riskillä mennään jos viemäri tukkeutuu tai suihkua ei ole rajoitettu, vesimäärä ei kerta kaikkiaan ehdi saavuttamaan viemäriä vaikka itse viemäri vetääkin. Nyt jälkiviisaana ehkä kehottaisin tuollaisessa pienessä kylpyhuoneessa miettimään kynnyksen korkeutta tai isompaa kaatoa.
Sama ominaisuus tässäkin kuin tuossa seinämallissa, eli vesilukon rakenne tekee sen että töhnä ja hiukset jäävät lukkoon tukkien sen. Meillä on tässä se lisävarusteritilä josta hiuksia saa poistaa n. kerran viikossa, ja vesilukon avaus ja putsaus n. 3kk välein. Perheessä 3 pitkätukkaisempaa ja yksi puolikalju. - Anonyymi
Unidrain on maailman paskin!!!!!
3 kk kesti tulla oikea osaa kaivo kokonaisuudesta! 3 ketaa löhettivät väärän kpl, 2 kertaa tavara lähetetty väärään osoitteeseen jostain syystä! Mitä typerimmät selitykset puhelimessa, ja enemmin oli asiakkaan vika kun heidän😖
Sitten kun pyysin että lähetäkkää nyt pikapostilla koska voisin maksaa itse sen hemmetin postia, niin sanoivat ettei ole mahdollista. 5000 euron kustannukset aiheutti odotus! Kaivo oli paikalla, lattialämmitysputket paikalla eikä näin voitu piikata ja heittää helvettiin sitä vitun unidraina! En suosittelee kyseistä firmaa pahimmalle vihollisellekään, siellä ei toimii mitään, ei siis mitään!- Anonyymi
Itse ostin maahantuojan vaihtuessa kyseisiä lattiakaivoja kilohinnalla. Maksoin loppuvarastosta rosterin romuhinnan mukaan. Kaikki kaivot on aikapäivää sitten asennettu. Niissä ei ole ollut mitään vikaa. Nukkasihtien kanssa asukkailla on ollut oppimisvaikeuksia. Piti käydä opettamassa, etteivät kaada Kodin pitkimiestä, vaan kykaisevaät korin yläs ja puhdistavat.
Tuote on oikein asennettuna erinomainen.
- Anonyymi
Vesilukko ei toimi (haisee), työläs asentaa. kallis Ei mitään hyötyä.
- Anonyymi
Kuse sinne
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuse sinne
Kusin jo
- Anonyymi
Täysin paska kaivo.
- Anonyymi
Pasko sinne
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pasko sinne
Paskoin jo
- Anonyymi00027
Unidrainin metallisen nukkasihdin puhdistaminen on helppoa ja siistiä (pienen harjan kanssa), mutta olen asunut tässä 3 viikkoa ja joutunut tekemään sen jo kahdesti, kun vesi meinasi jäädä vaan lattialle.
Pyöreissä kaivoissa + Sini kertakäyttösihdin kanssa oli sentään tottunut, että sihti vetää ainakin kuukauden.
Hajulukko vaikuttaa olevan perinteiseen verrattuna "vähemmän saastainen", mutta en onnistunut purkamaan höskää osiin, vaikka sainkin sen nätisti pois ja takaisin. - Anonyymi00028
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1502883- 2332170
- 492103
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes2211965Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva261710Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä821456Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve381272- 1221178
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo3141046Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65895