Venetsiaan alle 1v kanssa

onnistuuko rattaiden kans?

Hei!
Onnistuuko Venetsiassa loma vauvan rattaiden kanssa? Onko niin paljon portaita yms. hankaloittaen nähtävyyksien katselua?

4

883

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Venetsiassa rattaillut

      Oltiin suuren perheemme kanssa edelliskesänä Venetsiassa. Se oli vaan semmoinen päiväreissu, että käytiin sekin vilasemassa, muuten vietimme aikaa Gardajärvellä. Onhan siellä toki portaita ja sokkeloita, mutta kun meitä oli viisi aikuista matkassa mukana, niin nosteltiin rattaita tarvittaessa. Ja niihin isoihin vesibusseihin pääsi rattailla hyvin. Venetsiaan menevään junaan sensijaan oli hankalampi mennä rattailla. Nähtävyyksistä en osaa sikäli sanoa, että emme menneet laumamme kanssa minnekään sisälle, ulkoa kaikkea vain ihailimme. Mutta siis onnistuu rattaitten kanssa. Ja jos ottaa kantorinkan tms mukaan, niin voi pikkuista kanniskella museoissa siinä. Itsellä oli kangareppu ja sitä käytin esim junassa.

    • kaalinpää

      Olimme Venetsiassa kolme päivää 7kk ikäisen lapsemme kanssa. Meillä oli mukana isot Emmaljungat, joilla pääsi kyllä liikkumaan kaikkialle minne haluttiinkin. Kävimme myös Huokausten sillalla (sisällä palatsissa) sekä vankityrmissä. Rattaat saatiin museoon mukaan ilman ongelmia. Kantamista museossa kyllä oli ja ihan kaikkia onkaloita ei päästy rattaiden kanssa tutkimaan, koska paikoitellen palatsin portaat oli niin kapeita, mutta aina löytyi kiertotie.

      Kyllä Venetsiassa pärjää, jos jaksaa kantaa rattaita. Me emme kylläkään olleet siellä pahimpaan turistiaikaan...

    • sippura33

      Ota varalta kantoliina mukaan. Ei vaunuja tarvita, kantoliinan kanssa pääsee ihan mihin vaan.

    • siellä 8 kk kanssa ollut

      mutta älkää ottako mitään isoja rattaita. Matkarattaita jaksaa nostella ylös ja alas rappusia; niitä siellä tosiaan riittää. Mukaan ottaisin myös kantorepun / kantoliinan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      97
      4337
    2. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      44
      4284
    3. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      142
      4178
    4. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      2904
    5. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      28
      2292
    6. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2174
    7. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      2088
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      40
      1749
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      73
      1350
    10. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      1165
    Aihe