Kovat ajat maistereillakin!

KM, FM

7

2503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tai alempi

      En nyt näkisi kovinkaan suurta merkitystä sillä on kyseessä ylempi- vai alempi korkeakoulututkinto. Eiköhän molempien yhteenlaskettu määrä kerro aika hyvin mikä tilanne on taas jälleen kerran työmarkkinoilla.

    • Koulutus "kannattaa"

      Jostain syystä naurahdin kyynisesti katsoessani klippiä: "toivottomin tilanne Tampereella on sosiologiaa opiskelleilla". Minä pääsin uutisiin!

      Tampereella tuoreiden yhteiskuntatieteilijöiden tilanne on ollut toivoton jo vähintään kolme vuotta.

    • ei-rasisti

      Hulluintahan se on kun rekrytointipalvelutkin suunnataan nykyään maahanmuuttajiin. Kohta kaikki palvelut yhteiskunnassa suunnataan maahanmuuttajiin. Tulee jokainen kielitaidoton ja kirjoitustaidoton somali suhteellisen kalliiksi veronmaksajille.
      En ole mikään rasisti, eikä minulle ole mitään itse maahanmuuttajia vastaan, Suomalaisten oma vikahan se on jos haluamme antaa heille ilmaiseksi kaiken.

      • Niinpä!

        Täällä Jyväskylässäkin oli vuonna 2006 noin 600 työtöntä maisteria, vuonna 2007 yli 700 ja viime vuonna noin 850 työtöntä maisteria ja määrärahat siirretään maahanmuuttajiin...

        t. Ei-rasisti akateeminen, pettynyt


    • täältä Jyväskylästä

      tuplamaisteriksi viime keväänä - no töitä ei ole täältä ainakaan löytynyt. Eipä naurata, ei!

    • kaikille tiedoista!

      Haluan kiittää teitä kaikkia antamistanne tiedoista, sekä aloittajaa että vastaajia.

      Nyt -yhteishaun aikaan- osaan varoa näitä tiedekuntia.

      • nyt kun kaikki

        paikat ovat täynnä akateemisia työttömiä, niin esimerkiksi on oikeustieteen kandeja työttömänä noin 400 maisterit, kasvatustieteen maistereita työttömänä noin 700 (kesällä tuhansia työttömänä), kauppatieteiden maistereita yli 1000 työttömänä samoin diplomi-insinöörejä, filosofian maistereita työttömänä 3000, inssejä AMK/opisto 3000 työttömänä jne. jne.

        Eipä paljon muista kuin lääkäreistä ole pulaa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      260
      4596
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      42
      2770
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1604
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1119
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      208
      1116
    Aihe