Olen nyt seurannut muutaman viikon "keskustelua" lomaosakkeista. Tuntumani on, että vakiopalstalaiset ovat:
- Pyhäniemessä ryöstö - sitkeästi yhä uudelleen ja uusin otsikoin (rahaa siellä kai paloi noin 70 e/viikko)
- Mökki for ever on parempi (ja minulla on siihen varaa!)
- Ymmärsitkö -kaiken tuon saan vuokraamalla halvemmalla
- Pettynyt lomaosakelainen - kuviteltu viikko ei ollutkaan loistosijoitus. - Kuviteltu viikko vain tuntuu olevan hinnaltaan Hietaniemen heinäkuu ja ominaisuuksiltaan marraskuinen (XX) 2 hengen lautamaja.
- Välihuutaja MITÄ V----A!!!!!!!!!!!!!!!
- Miten kiusaan lomaosakemyyjää ja saan tutustumiskäynnin ja kaikki lisäedut?
Muutamaan oikeaan asiakysymykseen on vastattu välillä myös asiallisesti ja olen saanut ainakin minulle uutta tietoa ja uusia ajatuksia viikko-osakkeista.
Jätän palstan osaltani tauolle...
- Pyhäniemessä ryöstö - sitkeästi yhä uudelleen ja uusin otsikoin (rahaa siellä kai paloi noin 70 e/viikko)
- Mökki for ever on parempi (ja minulla on siihen varaa!)
- Ymmärsitkö -kaiken tuon saan vuokraamalla halvemmalla
- Pettynyt lomaosakelainen - kuviteltu viikko ei ollutkaan loistosijoitus. - Kuviteltu viikko vain tuntuu olevan hinnaltaan Hietaniemen heinäkuu ja ominaisuuksiltaan marraskuinen (XX) 2 hengen lautamaja.
- Välihuutaja MITÄ V----A!!!!!!!!!!!!!!!
- Miten kiusaan lomaosakemyyjää ja saan tutustumiskäynnin ja kaikki lisäedut?
Muutamaan oikeaan asiakysymykseen on vastattu välillä myös asiallisesti ja olen saanut ainakin minulle uutta tietoa ja uusia ajatuksia viikko-osakkeista.
Jätän palstan osaltani tauolle...
Vastaukset 21
Vanhimmat
Tarkkaan on tämä kirjailija palstaa seuraillut, kun noin hyvin analysoi tämänhetkistä tilannetta. Jotenkin jäi kaiken tärkein ajatus puuttumaan.
oleellinen sisältö on asiallista. Vanhimmat osakkaat ovat unohtaneet mk/euro muunnoksen. Se lienee tärkein sisältöön vaikuttava tekijä. Kiitos 009 analyysistäsi.
pyhäniemestähän lomaosakebisnes alkoi,
päättyyköhän myös pyhäniemen sotkuihin alkuaan hieno juttu?
silmät ovat auenneet useimmilla, varsinkin kun puhutaan lomaosakealan 'isotoimijasta'.
monia kiinnostaa tietää, kuinka paljon paloi palstan profiili09:ltä rahoja pyhäniemessä?
'ryöstö' ei ole suinkaan vielä loppunut, vaan jatkuu; kaiva vaan lompsaasi, pääset maksamaan kyllä.
Varsin vapaa ilmaisu ryöstöstä, joka on rikollinen toimi. Vapaaehtoisesti on jokainen maksanut ja omakohtaisesti olen kokenut ryöstöuhkaa joskus kadulla yöaikaan. Kauppa ja sen seuraamukset ovat olleet yhteisymmärryksessä tapahtuneita.
puhut vastoin parempaa tietoa, vapaaehtoisuudesta ei voi puhua, kyse oli pakkomaksuista, pakkolisävastikkeista, ei ollenkaan vapaaehtoisuudesta, siis pyhäniemessä - pakko tuli HCR:n kautta.
aikanaan ostimme ja pakko on vain kuolema ja veronmaksu. Turhaa jankutusta, 70e takia, saimme parikymmentä vuotta sitten niin halvalla viikkomme. Ikä ei vielä paina, kun 100 vuotta on vielä paljon vailla ja kelo kestää yli 200 vuotta.
vastasit asian vierestä, pyhäniemeläiset eivät halunneet ostaa ravintolaa,
HCR pakkomyi ravintolan, älä yritä huijata.
mikä yhtiö päässyt niin vähällä pyhäniemen ravintolan omistajaksi osaketta kohti; ollut kyllä huomattavasti enemmän kuin edellä oleva asiantuntija maininnut, vai onko huijattu?
Jos ei osallistu yhtiökkoukseen on vapaaehtoisesti hyväksynyt yk:n päätöksen.
pakolla HCR myi pyhäniemen ravintolan,
mitäs sanot niistä, jotka vastustivat yhtiökokouksessa? eivät vapaaehtoisesti maksaneet ravintolaa.
me olemme joutuneet pakolla maksamaan Pyhäniemi I. Maksaminen ei loppunut ravintolakiinteistön ostoon vaan se jatkuu edelleen sähköjen, lämmityksien, korjaukseien yms. kulujen myötä jotka ovat suurempia kuin maksettu hinta.
olet jo muutaman kerran aikaisemmin luvannut häipyä tältä palstalta mutta sitkeästi tunnut roikkuvan.
Myyntitykin pelle täällä kitisee ,eikö ole oikein kauppa käynyt ,etkö ole saanut ketään kusetettua viimeaikoina, eikä mikään ihme koska ihmiset ovat VIISASTUNEET ja jättävät lomaosake touhuilun rauhaan ja matkustavat säästyneillä rahoilla enemmän lomalle ilman mitään kynnysrahoja.
pyhäniemen ravintolakauppa on todella edelleen kesken, sillai että joka osakkeelta/vuosi joudut maksamaan muutaman euron ravintolan kuluihin kuten AOP:n hoitamaan isännöintiin ja niin edelleen.
seurata vanhana kun keskenkasvuiset uskovat, voi olla jokin vanhempikin uskovainen. Jos olisin pohojanmaalta, niin sanoosin notta me ei myirä me vain ostetahan. Se myyntitykiksikin kaikkia uskova voisi lopettaa kitinän ja kuka lieneekin äänestykses hävinnyt laihialainen vissiin narinaa pitää vähän eri ketjuissa. Kannattaisi jo lopettaa eikä enään jäliistä pelata. Kun on vielä omat rahat pelis, niin on niin helppo olla. Hyvää loppuvuoden kitinää, toivottaa vaari.
ei oikein auennut viestisi tarkoitus, voisitko vähän selventää?
mikä pitäis lopettaa, ja kenen pitäisi lopettaa?
lomaosakkaissa on monia, joilla on lainatut rahat pelis, niin että ei hyvä.
ei keljuta niin paljon lomailu. Nykyisin taidetaan lomailla jo pikavipeilläkin.
Terveisiä tauolta. Tulin käymään. Uutena keskustelijana pidin ensimmäisen tauon. Katselin myös vanhoja keskusteluja, jottei pyörää aina tarvitse keksiä uudelleen.
Pyhäniemi taas tuntuu kummittelevan palstalla - ja tietysti otsikoista ei sitä arvaa. Katinkullan kuntouintiallas, josta päätettiin vuonna 2003, näyttää myös olevan ajankohtainen aihe.
Pyhäniemi-keskustelua olen seurannut sivusta (siis omaa rahaa ei siellä ole liossa). Onko viikko-osakkeista käytävän keskustelun tärkein aihe todellakin vanha 70 euron lisämaksu? Viikkovastike on varmaan 3-4 kertaa suurempi ja hankintahinta on ollut 30-300-kertainen?
Totuus, meille myytiin pakolla Pyhänimen ravintola.
Pyhäniemi II lainattiin rahaa ravintolan ostoon koska yhtiö on suurin, yhtiöllä oli ylimääräistä rahaa tilillä. Ravintola lainaa ei ole maksettu takaisin.
Ravintolaa remontoitu melkein ainan kun ravintolanpitäjä vaihtuu ja niitä on vaihtunut taajaan.
Maksamme myös jatkuvasti kunnossapito ja hoitaovastiketta Pyhäniemi I:stä
Joten on turha puhua 70 € / viikko.
olitko akkuja lataamassa.ei tainnut virtaa olla tarpeeksi piuhoissa.