subwoofer voi tappaa?

voiko subbari tappaa jos soittaa liian kovaaa matalia taajuuksia??
52578
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tarpeeksi suuri paineaalto kun tulee niin henki lähtee. Tosin voit olla ihanrauhassa kun vaadittavat paineet ei taida tulla ihan niillä monoliiteilläkään.

Äänestä

jos yökaudet soitat kovaa pikku lähiössä ja naapuri kyllästyy seinän takana siihen soinnittomaan jyskeeseen. Mutta jos ei ole naapureita seinän takana,niin sitten sua ei tapa kuin salama-)

Äänestä

Tarkoitatko tällä sitä urbaanilegendaa jonka mukaan matalimmat taajuudet voisivat vaikuttaa sydämeen aiheuttaen rytmihäiriöitä? Se on kyllä täyttä puppua, älä usko kaikkee mitä netissä lukee.

Äänestä
  • Itse asiassa se on täysin mahdollista. Itse opiskelen lääkiksessä ja tiedän sen verran että tarpeeksi matala tai korkea basso taajuus voi aiheuttaa aorttaläpäntukoksen, ja sitten avot! URBAANILEGENDA sanaa en käyttäisi vaan; VERY RARE CASE, koska siihen tarvitaan jo todella kovat ämyrit. Ja itse kuuntelelen nupit kaakossa aina kun mahdollista, joten jos huono tuuri käy niin sitten se on menoa!

    Äänestä

  • juhri kirjoitti:

    Itse asiassa se on täysin mahdollista. Itse opiskelen lääkiksessä ja tiedän sen verran että tarpeeksi matala tai korkea basso taajuus voi aiheuttaa aorttaläpäntukoksen, ja sitten avot! URBAANILEGENDA sanaa en käyttäisi vaan; VERY RARE CASE, koska siihen tarvitaan jo todella kovat ämyrit. Ja itse kuuntelelen nupit kaakossa aina kun mahdollista, joten jos huono tuuri käy niin sitten se on menoa!

    Käytetään esim. Israelin armeija. Kohdistetaan erittäin intensiivinen tehokas ääni ihmiseen. Taisi olla myös japanilaislla kalastajilla Greenpeace vastaan männä kuussa. Taajuus ei yleensä maatala.
    Kokeiluja lie tehty paljon, mutta helpompi lienee särkeä rakennuksia = maanjäritys 1 Hz taajuus. Infraäänet harvoin on niin tehokkaita kaiuttimissa, mutta yleensä alkaa tulla oksennus ja tärykalvojen hajoaminen ennen kuin henki lähtee. Lisäksi huoneen pitää olla pieni, jotta se toimisi kuten kuuloke valtavilla paineämyreillä ja jotta taajuus saataisiin alas.

    Itse käytin aikoinani nurkkaeksponentiaalitorvija 2 kpl 200litraa sekä pari 100 litran kaiutinta eli 4 12 tuuman kartiota ja 2 kpl 7 m2 suuaukollista torvea sai 10 m2 huoneessa kunnon vibrat jo 100 W teholla signaaligeneraattorilla 14 Hz. Käytännössä huippu tuli huoneen resonanssitaajuudelle about 40 Hz, jolloin alkoi yleensä tippua jo rappauksia ja astioita särkyä alakerran keittiössä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


siis? kirjoitti:

voiko subbari tappaa jos soittaa liian kovaaa matalia taajuuksia??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu