Siinä pahimmat riesat.
Koirankakka jalkakäytävillä fyysinen riesa.
Intialaiset kauppiaat jotka yrittävät myydä
puljuissaan kameroita tai rihkamaa.
Umpinuijapäitä! Satoja vuosia euroopassa mutta
oppi ei mene perille että eurooppalainen ei siedä
tuputtamista.
Varsinkin hiljaisena aikana jos vilkaiseekin liikkeeseenpäin niin alkaa häirintä.
Kanamsella englannilla tyrkytys ja tuputus.
Kerran erehdyin liikkeeseen sisälle katselemaan
ja kun en ostanut mitään niin karsea raivari.
Ja miltei keskisormet pystyssä.
Eli kiertäkää kaukaa honottavat eikä katsekontaktia!!! Pilaatte lomanne jos
naama jää muistiin niin tuputus seuraa kadulla
ja ne kertoo kavereille!
Ja puhukaa niille SUOMEA VAAN!!
Sii Vi*** mitä älykääpiöitä muka ihiskunnan sivistyksen lähteiltä..
Varma tapa pilata fiilikset on kokea solvaukset
ja vittuilu jos erehtyy kattelee liikkeessä ostamatta miitäään.
Nyt kun on huonommat ajat niin ne ruinaa jo kadulta asti.
Espanjalaiset ei aina edes reagoi kun menee sisään. Saattavat jutella keskenään.
Useinhan lapsetkin on hoidossa liikkeessä.
Silloin tekee mieli katsella ja ostaa ihan
sen takia että tulee huomatuksi jonkun senoritan
taholta. Sitten ostos käsissä ulos niin että
vinkuintialaiset näkee!
Koirankakka jalkakäytävillä fyysinen riesa.
Intialaiset kauppiaat jotka yrittävät myydä
puljuissaan kameroita tai rihkamaa.
Umpinuijapäitä! Satoja vuosia euroopassa mutta
oppi ei mene perille että eurooppalainen ei siedä
tuputtamista.
Varsinkin hiljaisena aikana jos vilkaiseekin liikkeeseenpäin niin alkaa häirintä.
Kanamsella englannilla tyrkytys ja tuputus.
Kerran erehdyin liikkeeseen sisälle katselemaan
ja kun en ostanut mitään niin karsea raivari.
Ja miltei keskisormet pystyssä.
Eli kiertäkää kaukaa honottavat eikä katsekontaktia!!! Pilaatte lomanne jos
naama jää muistiin niin tuputus seuraa kadulla
ja ne kertoo kavereille!
Ja puhukaa niille SUOMEA VAAN!!
Sii Vi*** mitä älykääpiöitä muka ihiskunnan sivistyksen lähteiltä..
Varma tapa pilata fiilikset on kokea solvaukset
ja vittuilu jos erehtyy kattelee liikkeessä ostamatta miitäään.
Nyt kun on huonommat ajat niin ne ruinaa jo kadulta asti.
Espanjalaiset ei aina edes reagoi kun menee sisään. Saattavat jutella keskenään.
Useinhan lapsetkin on hoidossa liikkeessä.
Silloin tekee mieli katsella ja ostaa ihan
sen takia että tulee huomatuksi jonkun senoritan
taholta. Sitten ostos käsissä ulos niin että
vinkuintialaiset näkee!
Vastaukset 10
Vanhimmat
sama peli mutta omapa on syy jos ei osaa kävellä heidän ohi.
Onhan niitä maita vaikka millä mitalla joissa on tuo sama tapa. Ei mitään uutta auringon alla.
Ikävä kuulla, että sellaista odotettavissa Kanarialla(kin). Omat kokemukseni ovat Phuketista viime keväältä. Monta kertaa meinasi hermo mennä ja ainakin kerran menikin, kun eivät jättäneet rauhaan.
Kauheessa nälässä - ku oltiin syömään menossa juuri - huusin selvällä suomenkielellä eräälle "kumarille" että painu helvettiin! :)) Ei enää jaksanu ku se roikku hihassa kiinni eikä päästänyt irti vaikka kohteliaasti ja vähemmänkin kohteliaati pyysin. No sitten se usko ja luikki koloonsa... ;)
No, se on heidän kaupankäyntiänsä, eihän sille mitään voi. Kyllä on varmaan joku asia meissä eurooppalaisissakin, joka taas heitä riepoo. Mutta niin se vaan on, että ainakaan suomalaisille ei kannata tulla tuputtamaan mitään! Se on varma tapa yleensä menettää potentiaalinen asiakas.
Joku nyt kirjoittaa tähän alle, että pysy sitten Suomessa, älä matkusta Hankoa etelämmäksi. No siinähän kirjoitat, jokaisella on oikeus mielipiteensä täällä kirjoittaa, kuin myös minullakin :)
Ainoa mikä meissä riepoo intialaisia on se
ettei rahaa irtoa!
Ei kanarialla tarvii sitä pelätä kunhan ei ota
kontaktia takaspäin. Hymyilee korkeintaan.
Pitää varmaan mennä tunniks ostoksille ja kerätä
iso kasa krääsää tiskille ja todeta nolona käsdet taskunpohjalla että hups, lompakko onkin vohkittu! Taisivat olle ne intialaiset jotka
tunkivat liian lähelle bussissa!
" Mutta niin se vaan on, että ainakaan suomalaisille ei kannata tulla tuputtamaan mitään! Se on varma tapa yleensä menettää potentiaalinen asiakas. "
Täysin samaa mieltä!!!
Suomessakin on vaatekauppoja "stressman" ettei saa rauhassa katsella kun on jo 3 typyä tarjoamassa "apuaan" Ja sillon meikä ottaa jalat alle.
on myös päinvastaisia kokemuksia.eräs mukvimmista inglesin tutuista on juuri tummahipiäinen elektroniikkakauppias.eikä erityisen negatiivisia kokemuksia ole heistä yleensäkään.
Ainoastaan Puerto Ricon ostarilla takavuosina kohtasi ns. iholle tunkevia kauppiaita. Nykyään kun matkaillaan saarten kaupunkikohteissa, siellä ne on kauppiaat sisällä myymälöissään. Joskus ravintoloiden sisäänheittäjät ovat tarpeettoman innokkaita, mutta niistä selviää kohteliaalla "eikiitoksella". Katukauppiaat, joilla on niitä omia vilteille pykättyjä myyntipisteitä puhumattakaan baareissa kiertävistä rantarolexien myyjistä ymmärtävät kyllä myös, jos asiakas ei ole kiinnostunut.
Sekä Las Palmasissa että PdC:ssa on useita myymälöitä, joiden omistustausta viittaa aloittajan mainitsemaan suuntaan. Yksi näistä on suosikkiparfymeriani Puertossa. Aivan loistava palvelu eikä mitään tuputtamista.
sivistystaso ihan huippuluokkaa, tekstistä päätellen. Minulle ei Puerto de la Cruzissa ole yrittänyt väkisin kukaan myydä mitään, johtunee siitä että olen niin persaukisen näköinen. Minulla on myös parikin intialaista kauppaa mistä on tullut ostettua kaikenlaista roinaa, vuosien varrella, ja vieläkin osa pelaa ihan asiallisesti. Ainoastaan tummat pojat ovat hyvin innokkaita väliin kellojensa kanssa, kun on tullut silloin tällöin tingattua parin euron "rantarolex", tämä kuuluu sarjaan hupikaupankäynnit. Joskus, tavan vuoksi, poikkean tinkailemaan intialaisten kauppaan, ja ihan asiallisesti, ja huumorilla ovat bisnekset luontuneet. Tuolla arabimaissa työskennellessä tuli opittua tuo tinkaustaito, josta taas espanjalaiset ei oikein pidä, mutta on niitä alennuksia heiltäkin herunut.
On minullakin yksi intialainen liike joka
osaa käyttäytyä niinkuin euroopassa kuuluu.
Ostin aurinkolasit sieltä ja sain kuitin.
Ainoa että ne olivatkin muovilinssit vaikka
tivasin liikkeessä että niiden tulee olla lasia.
Pääsääntöisesti intialaisten jääräpäinen tapa
ahdistaa ihmisiä on yleisesti havaittavissa.
Itse kun katselen hyvin tarkkaan ikkunoitakin.
Mutta sen olen oppinut että enää en kokeile
edes mennä sisään, ja säästyypähän rahatkin.
Muutenkin koko sakki vaikuttaa vähintäänkin
epämääräiseltä. Onko tavarat osittain varastettuja?
Jos vielä menen kauppaan niin katselen pari tuntia
ja kerään rojua tiskille.
Sitten nolon näköisenä kädet taskunpohjalla totean että kortti ei olekkaan mukana.
Kaivan taskuja ja riemastun! Kortti löytyi!
Eipäs löytynytkään! Täällä se on! Povitaskussa!
No eipäs ollutkaan!
Taisivat olla ne intialaiset jotka tungoksessa
tunkivat liiveihin!!!
Täytyy mennä poliisille ja pinkaisen äkkiä ulos
ennenkuin kiroileva honottava rähinäjengi edes tajuaa:) Tämän teen viimeisenä lomapäivänä ennen
lähtöä..
Kerran on ollut huono kokemus Puerto de la Cruzissa basaarityyppisessä kaupassa, menimme kaksi naisihmistä kauppaan sisälle ja myyjän kysyessä mitä etsimme sanoimme (englanniksi) katselevamme kiitos, siihen kauppias huutamaan ei tämä mikään museo ole! Sai meidät tietenkin kiukkuiseksi johon annoimme vastauksen että eikö tosiaan ole museo vaikka tavarat näyttävät sinne kuuluvan. Saimme "lähtöpassit" kovien kirosanojen saattelemana ja miehemme autuaan tietämättöminä paseerasivat kadun toisessa päässä tietämättä mihin haukkuvyöryyn jouduimme, onneksi.
En koskaan tämän jälkeen kyseiseen kauppaan katso kiinnostuneena, muistuttaen kuitenkin että tuossa kaupassa...
myydä! Täytyy myöntää.Viime matkalla Amadoreksessa menin mieheni kanssa tietoisena "höynäytysuhasta" erääseen elektroniikkaliikkeeseen, jossa oli mainosten perusteella 90% alennukset hinnoissa.Naureskellen katselimme vitriinejä ja kuinka ollakkaan 2 tunnin päästä poistuimme liikkeestä kamera kainalossa. Kamera maksoi lähes saman minkä vastaava Suomessa -270 euroa ja osoittautui aivan erinomaiseksi hinta-laatu suhteeltaan. Tinkiä olisimme voineet toki vielä, mutta palvelu pelasi ja myyjät olivat todella asiallisia, osaavia ja miellyttäviä.Jollakin heidänkin on elettävä.Myyjä ei halunnut myydä meille halvinta, alennettua kameraa, vaan huomatessaan mieheni asiantuntemuksen kameroissa tarjosi heti kunnollista. Saimme matkamuistona pojallemme hyvän kameran. Kansainvälinen takuu ei kyllä välttämättä toimi Suomessa....mutta uskon että kamera pitää sen minkä lupaa....kuten Suomesta ostetuissakin. Emme silti suosittele sinisilmäisesti ko kaupoissa asioimaan. Vaatii lujaa luontoa päästä pois heidän vaikutuspiiristään jos ovat saaliin satimeen saaneet.En tiedä mitä olisi tapahtunut jos kauppoja ei olisi syntynyt....Vähän ahdistunut olo kauppareissusta silti jäi ainakin minulle ja jonkinmoinen ihailu heidän myyntitaidostaan. Sellaista ei Suomessa tapaa.