Nyt se vaan on sellainen tilanne ettei kauppoja ole juuri lainkaan tuloillaan tai tiedossa. Nekin yksittäiset väännöt joista kilpaillaan, menee tuloksellisesti nollille. Kilpailu on nyt todella sairasta. Jokainen talokauppias koittaa sinnitellä hengissä vielä tulossa olevilla provikoilla (puolikailla) mutta kaikki me ollaan kohta hakattu toisemme hengiltä. Mitä hiton järkee? Keväällä loppuu talokauppiaat ja aika moni tehdas pistää lapun luukulle kuten Vaajan kanssa nyt käy.
Voipi olla talokauppiaat harvassa ensi syksynä ja rakentajat vieläkin harvemmassa. Kuinka syvälle tässä oikein tullaan menemään - paskat housussa saa jokainen leivästään kamppailla ennenkuin loppu on väkisin edessä.
Voipi olla talokauppiaat harvassa ensi syksynä ja rakentajat vieläkin harvemmassa. Kuinka syvälle tässä oikein tullaan menemään - paskat housussa saa jokainen leivästään kamppailla ennenkuin loppu on väkisin edessä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ollaan täällä hesan seudulla ainakin kaikki kuin mätiä omenia. Sinnitellään kuka jaksaa kauiten roikkua.
ette taida olla lainkaan taloalla, vaan yritätte täällä mustamaalata markkinoita. Totta, että nyt rakentajat ovat varovaisia, mutta älkää nyt tuollaisia asiattomuuksia tänne kirjoitelko!
aikaan, mutta olemme myös kulut sovittaneet näille myyntimäärille. Jos onkin kiinni vaan tuotteestanne, eli väärä kohderyhmä.
pelkästään hintaa pudottamalla.
selvää mitä Vaajalla tapahtuu. Ensiksikin merkki vahvistuu, kun Finndomo keskittää samantyyppiset tuotteet samoille tehtaille ja niitähän riittää.
Lähitulevaisuudessa tulee Vaaja esittelemään voimistumistaan kun vain seurailette tiedoitusvälineitä. Jos jotkut talokauppiaat ajattelevat noin pessimistisesti, niin äkkiä pois alalta tekemällä tilaa aktiivisille ammattitaitoisille tulevaisuuteen uskoville ja uskottaville asiakaspalvelijoille, joita talomyyjiksikin kutsutaan
ei ole kovinkaan kummoinen, eikä sitä saatu hyvinä aikoina "lentoon", en jaksa uskoa että mitään ihmettä on odotettavissa tuosta lafkasta, muuta kuin että se myydään taas jollekin "sijoittajaryhmälle" yms.
Tuo, että Finndomolla menee huonosti voi puhtaasti olla firman oma syy. Se miten tuo firma on hoitanut asiakkaitaan sen jälkeen kun ovat rahat saaneet, niin ei ihme ettei lisäkauppaa tule. Itse mollaan kyllä tuota firmaa olan takaa, enkä suosittele heidän pakettejaan kenellekkään. Ja miksi sitten joutuu niin kovasti keskustelemaan asiakkaiden kanssa toimituksen jälkeen/aikana. Syy on se, että laatu on todella surkeaa.
Ja tämä on siis kokemuksen tuottamaa asiaa.
Niin metsä vastaa kun sinne huudetaan!!
tänä päivänä nämä suuret sijoittajat pistävät rahojansa kohteeseen, mikä ei tunnu tuottavalta, senverran oppia on saatu
...sillä niitä taloja saa myytyä. Olemme rakentamassa taloa tehtyämme vuoden verran vertailua eri toimittajien välillä. Yli tusina toimittajaa oli lähtöviivoilla kisassa mukana. Pitkin vuotta sitten putosi toimittaja toisensa jälkeen. Kolme jäi loppueriin ja luonnollisesti vain yksi voitti - ja aivan selkeästi. Muutama putosi jo heti alkumetreillä. Tuli mieleen, että kaikkea sitä saa ihmisille kaupatakin. Kyllä meillä mentiin tietämättämme yleisen mielipteen mukaan eli nyt jälkeen päin vasta ollaan luettu, mitä mieltä yleisö täälläkin on - ei siis muutama häirikkö, joka ei pysty täällä asialliseen keskusteluun.
Mutta täälläkin usein mainittu talotoimittaja on myös meidän mielestämme pohjanoteeraus. Talot ovat pelkkää tapettia ja pahvia. Kosteat tilat ovat muovia. Edustaja kertoi meille perusteluksi, että kun rakennusvaiheessa voi jäädä jotain kosteutta, niin ei se sitten muhi laattojen alla!!! No, edustaja oli nuori nainen, joten tässä tapauksessa nätti hymy meni aivan hukkaan. Vaikka talot ovat edullisia, niin emme ottaisi, vaikka ilmaiseksi saatais. Talon hankinta on sen verran suuri asia, että kun sen tekee, se pitää tehdä kunnolla ja laadukkaasti. Otimme avaimet käteen ja muutoksia saimme tehtyä todella hyvin oman mielemme mukaan. Tässä vaiheessa olemme ainakin vielä erittäin tyytyväisiä hankintaamme. Turha tulla kenenkään häirikön täällä maalaamaan piruja seinille, se ei meidän mielipiteitämme hetkauta. Aika - ja talo näyttää, mitä mieltä olemme, kun asetumme taloksi syksyllä - eivät täällä häärivät häiriköt.
voi olla ennen kuin se talosi on valmis, oliko se laadukas vai ei.
Halvalla ei vaan saa hyvää.