starttimoottori

vm -98

Nissan primera 1.6 sportdeck -98 ei startaa. Rele naksuu, mutta avainta vääntäessä ei lupaa millään lailla - ei edes valot himmene. Epäilen vikaa startissa, mutta missä ihmeessä koko starttimoottori on. Koitin taskulampun valossa yläpuolelta tiirailla, seurailla mihin sähköjohtoja menee, mutta ei vaan auttanut. Onko se jossain suodattimien ja kaasarin alla takana piilossa, vai näkyykö vain alapuolelta? Kun olisi saanut edes johtoja vähän heiluteltua kokeeksi. Mutta jos ainoa mahdollisuus päästä siihen käsiksi on alakautta tai kaasari yms purkamalla, niin taitaapa jäädä tältä illalta testaamatta. Maavaraakin on ruhtinaalliset 5 cm, joten ei sinne alle mahdu, ellei sitten makaa maassa ja joku työnnä autoa päälle kovalla vauhdilla.

6

4841

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alakautta

      Imusarjan alla kuskin puoleisesti. Kiinnitysruuvit ovat kuskin puoleiselle puolella siten, että ne saa auki yläpuolelta (ilmansuodatin putkineen ehkä edessä?). Alapuolelta puolestaan otetaan pois itse startti ja on melko ahdas toimenpide.

      Itse katsoisin ensin kaapelit akulta startille ja putsaisin liitokset. Myös startin kyljessä olevaa solenoidia kannattaa kopistella. Tosin voihan vika olla ajonestossa, tms.

    • tuo,,,

      siltä, että vika on solenoidissa. Mieti että jos herätejohto olisi irti tai hapettunut, niin se ei taitaisi naksuakkaan.

      • löytyi

        Moi!

        Solenoidia piti vähän kolistella niin käynnistyi. Varmaan syytä tehdä lähiaikoina sille jonkunlainen huolto.


      • Vaikuttaa
        löytyi kirjoitti:

        Moi!

        Solenoidia piti vähän kolistella niin käynnistyi. Varmaan syytä tehdä lähiaikoina sille jonkunlainen huolto.

        Tuntuu nuo startin tekevän kerran pari talvessa jonkun pienen virheliikkeen. Säästä johtuvaa oletettavasti.

        Itsellä on joskus pitänyt pitää virta-avainta useita sekuntteja starttiasennossa, mitään ei tapahdu heti, mutta yhtä-äkkiä starttaa ja lähtee käyntiin normaalisti.

        Tuollainen viiveellinen startti tapahtunut noin kerran talvessa :D


    • Nissanistikin

      Uusi maksaa jotain 80€ joten yksinkertaisinta vaihtaa uusi?

      • turha lekkiä

        vaihto on suht vaivalloinen operaatio,Samalla laittaa varmasti toimivan,eipähän tarvitse vuosiin asiaan tarttua...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      120
      2238
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      418
      2140
    3. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      97
      1176
    4. Ammuskelua Eliaksenkadulla

      Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?
      Tornio ja Haaparanta
      13
      958
    5. Olen pahoillani jos kärsit.

      Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.
      Ikävä
      34
      780
    6. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      44
      774
    7. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      109
      756
    8. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      14
      740
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      166
      706
    10. Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan

      Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti
      Työn hakeminen
      32
      669
    Aihe