Kuuban hintatasosta

Toistuva ihmettelyn kohde

En tiedä, olenko minä missannut jotakin vai onko joku muu, mutta hämmästyttää, että suomenkielisistä matkakertomuksista saa jatkuvasti lukea, kuinka Kuuba on yhtä kallis maa kuin Suomi.

Itse en ole ostanut siitä maasta mitään, mikä ei olisi maksanut kolme kertaa enemmän Suomesta ostettuna. Tai jos haluaa syödä jossakin hotelli Nacionalissa niin kyllähän siitä saa maksaa yhtä paljon kuin suomalaisessa kohtuullisen hyvässä ruokaravintolassa, mut ei minua ainakaan kiinnostaneet sellaiset paikat lainkaan. Tuon esimerkin lisäksi hampurilaisbaarit olivat samaa hintaluokkaa kuin täällä, mutta nyt ei tosiaan tule mitään muita ostoksia mieleen (en ostanut sikareita).

Antaisiko joku esimerkkejä kaikesta siitä, mitä olen missannut.

2

1417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • You too

      Kun majailet paikallisten kotona = Casa particular, laittavat he sinulle aamupalan (4cuc) ja päivällisen (10cuc), saat omatekoista paikallista hyvää ruokaa. Kadulta saa myös näitä samoja kotiruokia (kanakoipi ja riisiä) 1cuc, mutta nämä paikat ei ole näkösällä vaan pitää tietää mistä ostaa, eli joku myy kotoaan ulos ruokaa. Näitä söin ja ihan hyvä oli.
      Tietty ravintolat sun muut mitä turistit yleensä käyttävät ovat lähellä suomen hintatasoa. Normi kauppojahan Kuubasta on vaikea löytää.

    • jrhoffa

      Moro!

      Kun vaihdat Cadecasta kansallisia pesoja 1 CUC = 24 Kuuban pesoa, voit ostaa pitsoja ja muuta katuruokaa tosi edullisesti. Jäätelöbaareista jälkiruokaa. Katupitsa maksaa n. 5 paikallista pesoa. Kymmenenellä eurolla voit syödä koko viikon tai vaihtoehtoisesti voit turistipaikoissa käyttää sen helposti yhteen ruoka-annokseen.
      Reppumatkaaja käyttää mieluusti ensimmäistä vaihtoehtoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4123
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2335
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      112
      1362
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      76
      1059
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      933
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      916
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe