mikä

Kun 5kk koira on ruvennu koko ajan haukkumaan ja yrittää isotella?? Isottelulla tarkotan siis sitä että yrittää tungitella tenavien leikkeihin, näykkiä ja tosiaan se raastava haukkuminen. Neuvot kalliit tarpeen ja mielellään vielä hiukka rakentavammat kun perinteinen kato peiliin siellä vika.. Konkreettisia neuvoja, kiitos etukäteen !!
8500
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kuinka paljon muuten aktivoit koiraasi?

Äänestä
  • en riittävästi. Lenkillä kyllä käydään ihan hurjan usein. Aamulla ennen seitsemää. Sen jälkeen tullaan kotiin ja laitetaan tenavat koulukuntoon ja yleensä koirakin haluaa autoilemaan. Kymmenisen aikoihin tehään päivän pisin lenkki, kilometrejä mun on paha arvioida mutta ollaan useampi tunti ja välillä mennään vapaana, viim. klo 13. pitää hakea koululaisia ja koira ruokittuna toistamiseen sitä ennen. Koira ottaa tirsat ( mielellään ottaisin itekkin) ja heräämisen jälkeen poika 15 vee. vie vuorostaan koiran ja peuhaa touhaa sen kanssa. Pallot on ne erityis-suosikit millä kuluu sujuvasti aika ja piiloleikit, tykkää hakia meitä mettistä, joskaan ei kaukaa.Illan mittaan vien sitä mukaa kun pyytää ulos ja viimene pissatus on tosa 24 korvilla. Hakee hihnan hyllystä siis tai rupee haukkumaan vimmatusti. Mut eilen huomasin että koira oli paljon rauhallisempi kun sai nukkua rauhassa, ilman että kukaan tulee välillä möykkäämään siihen viereen. Aikasemmin on nukkunut lähes säännöllisesti ulko-oven vieressä eteisessä, mutta eilen laitoin koiran flikan makkariin ja vedin oven rakoselleen, ei siis ihan kiinni ja kielsin kersoja menemästä sinne. Pitääs koittaa tänäänkin et oiskos apuja vai oliko sattumaa tuo rauhallisuus. mutta kiitos vastauksesta. Jos huomautettavaa tai lisää ehotuksia niin laittaas vaan tuloo..

    Äänestä

  • ilmeisesti kirjoitti:

    en riittävästi. Lenkillä kyllä käydään ihan hurjan usein. Aamulla ennen seitsemää. Sen jälkeen tullaan kotiin ja laitetaan tenavat koulukuntoon ja yleensä koirakin haluaa autoilemaan. Kymmenisen aikoihin tehään päivän pisin lenkki, kilometrejä mun on paha arvioida mutta ollaan useampi tunti ja välillä mennään vapaana, viim. klo 13. pitää hakea koululaisia ja koira ruokittuna toistamiseen sitä ennen. Koira ottaa tirsat ( mielellään ottaisin itekkin) ja heräämisen jälkeen poika 15 vee. vie vuorostaan koiran ja peuhaa touhaa sen kanssa. Pallot on ne erityis-suosikit millä kuluu sujuvasti aika ja piiloleikit, tykkää hakia meitä mettistä, joskaan ei kaukaa.Illan mittaan vien sitä mukaa kun pyytää ulos ja viimene pissatus on tosa 24 korvilla. Hakee hihnan hyllystä siis tai rupee haukkumaan vimmatusti. Mut eilen huomasin että koira oli paljon rauhallisempi kun sai nukkua rauhassa, ilman että kukaan tulee välillä möykkäämään siihen viereen. Aikasemmin on nukkunut lähes säännöllisesti ulko-oven vieressä eteisessä, mutta eilen laitoin koiran flikan makkariin ja vedin oven rakoselleen, ei siis ihan kiinni ja kielsin kersoja menemästä sinne. Pitääs koittaa tänäänkin et oiskos apuja vai oliko sattumaa tuo rauhallisuus. mutta kiitos vastauksesta. Jos huomautettavaa tai lisää ehotuksia niin laittaas vaan tuloo..

    Kokeile ihmeessä koiran jättämistä esim yksin kun viet tenavia. Pentu koira tarvii riittävästi lepoa rauhallisessa paikassa.Muutenkin koiralle olisi hyvä opettaa ns oma paikka jossa se saa olla rauhassa ilman häirintää. Kerrohan sitten täällä kuinka on mennyt?

    Äänestä

  • Jorma__!!! kirjoitti:

    Kokeile ihmeessä koiran jättämistä esim yksin kun viet tenavia. Pentu koira tarvii riittävästi lepoa rauhallisessa paikassa.Muutenkin koiralle olisi hyvä opettaa ns oma paikka jossa se saa olla rauhassa ilman häirintää. Kerrohan sitten täällä kuinka on mennyt?

    ????

    Äänestä

  • ???? kirjoitti:

    ????

    No kun rauhassa saa levätä niin rauhoittunut valtavasti. Ja lenkillä käydään kyllä koiran halujen mukaan.

    Äänestä

  • vastailee kirjoitti:

    No kun rauhassa saa levätä niin rauhoittunut valtavasti. Ja lenkillä käydään kyllä koiran halujen mukaan.

    ainahan ne haluavat lähteä kun ovi vaan avautuu. Ei ne itse osaa arvioida jaksamistaan. Se on ihmisen tehtävä

    Äänestä

  • herranjee kirjoitti:

    ainahan ne haluavat lähteä kun ovi vaan avautuu. Ei ne itse osaa arvioida jaksamistaan. Se on ihmisen tehtävä

    Ei meijän koira ole ainakaan joka oven avauksesta lähtemässä ulos.

    Äänestä

anna koirasi levätä välillä äläkä ole koko ajan järjestämässä sille ulkoilua ja lenkkeilyä. Sehän on aivan lapsi vielä ja kuten lapsetkin kun ne väsyvät alkavat riehua, samoin tekee koiralapsi.
Myös liika rasitus kehittyville nivelille on pahasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaivaa?? kirjoitti:

Kun 5kk koira on ruvennu koko ajan haukkumaan ja yrittää isotella?? Isottelulla tarkotan siis sitä että yrittää tungitella tenavien leikkeihin, näykkiä ja tosiaan se raastava haukkuminen. Neuvot kalliit tarpeen ja mielellään vielä hiukka rakentavammat kun perinteinen kato peiliin siellä vika.. Konkreettisia neuvoja, kiitos etukäteen !!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu