Oletteko laihduttaneet imetyksen ohella? Kun tätä "imetysvaraa" on yksi kymmenen kiloa enkä viihdy yhtään.
Tärkeintä on tietenkin maidontulo vielä ainakin muutama kuukausi eteenpäin! Esikoistani kun imetin, olin melkein sen kymmenen kiloa hoikempi ja maito riitti oikein hyvin.
Tärkeintä on tietenkin maidontulo vielä ainakin muutama kuukausi eteenpäin! Esikoistani kun imetin, olin melkein sen kymmenen kiloa hoikempi ja maito riitti oikein hyvin.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mikset voisi odottaa sitä muutamaa kuukautta ja aloittaa sitten kuntoilun? Imettäminen vie pikkuhiljaa sekin niitä kiloja mukanaan ja kokoajan enemmän kun vauvan maidontarvekin kasvaa.
Kyllä sitä ehtii sitten vähän myöhemminkin, nauti nyt imettämisestä :) Ja kun sanoit että imetys on tärkeämpää niin kannattaako sitä alkaa riskeeraamaan kuntoilulla?
Toki liikuntaa kannattaa vähän harrastaakkin, vaikka reippaita kävelylenkejä, mutta mielestäni kuntosalit ym voi vielä hetken odottaa.
aina vartavasten haluavat ALKAA laihduttamaan. =) Unohda "laihduttaminen" ja syö terveellisesti. Mikään muu siihen ei auta. Imetys, jos mikä on erittäin oivallinen hetki alottaa ruokailun osalta elämänmuutos, josta tulee positiivinen tapaI Syö terveellisesti, liiku vaunuillen, "jumppaile" kotona vauvan kanssa: Ei sen tarvitse olla mitään tietynlaista temppuilua, vaan nostelet vauvaa, keinutat jalkojen päällä, jne. -Ja mikä tärkeintä: UNOHDA LAIHDUTTAMINEN! Se pitäisi jo sanana kieltää kokonaan! ;)
Imetys ei sinällään varsinaisesti "laihduta", vaan nostaa energian kulutusta noin 500 kalorin verran. Eli itseasiassa vaan parin ruisleivän, tai suklaapatukan edestä (karkeasti sanoen). Monet menevät harhaan, että imettäessä voi syödä hiukka vapaammin, ja melkeimpä mitä tahansa, sen laihduttavan puolen vuoksi. Väärin.
Syökää terveellisesti, monipuolisesti ja liikkukaa ulkona reippaillen. Nauttikaa vauvasta ja pitäkää mieli iloisena! Se riittää.
Hauskaa kevään odotusta: Personal trn ja ihana 3kk tyttövauva.
Itse olen melkoisen lihava äiti. Minä kysyin jälkitarkastuksessa laihduttamisesta niin lääkäri sanoi että jos maltillisesti sen teen. Ohjeeksi sain että puoli kiloa viikossa niin myrkyt kehon rasvasta eivät kulkeudu vauvaan eikä maidon tulo vaarannu. Lääkäri oli minu tapauksessani sitä mieltä että laihduttamisesta olisi etua minulle sillä verenpaineeni on korkea ja minulla oli raskausajan diabetes.
Jos liikakiloja on vain kymmenen niin ehkä kannattaisi vain syödä terveellisesti imetyksen ajan ja katsoa montako kiloa sillä lähtee. Tietysti myös kannattaa kuntoilla kohtuudella. Kyllä sen imetyksen jälkeen sitten taas ehtii laihduttaa aktiivisemmin.
Varmaan todella yksilöllistä sillä syön päivittäin pullaa ja suklaata. Tosin olen vilkas ja aineenvaihdunta on hyvä. Millään dietillä en ole koskaan ollut:)
Että tuolla tavalla sitten vastasit. Onhan se toki mukavaa että sinä olet laihtunut helposti vaikka oltekin mässäillyt.