Tuossa neuvolasta saadussa oppaassa sanotaan, että imetys käy ehkäisystä 3kk ja ehkäisyteho 98%.
Onko vastakkaisia argumentteja?
Onko vastakkaisia argumentteja?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
...jos haluaa imetystä käyttää ehkäisynä täällä hyvinravitussa länsimaassa :)
Jotta imetyksen ehkäisyteho olisi tuo 98%, täytyy tiettyjen ehtojen täyttyä.
Ensinnäkin vauva on täysimetyksellä eikä syö edes tuttia. Tämä siksi, että jos vuorokauteen tulee yksikin säännöllinen yli neljän tunnin imetystauko, ei tuo ehkäisyteho ole ollenkaan tuota 98 prosentin luokkaa. Jos äidillä on alkanut kuukautiset, ehkäisyteho on myös huomattavasti pienempi. Ja jos vauva on yli 6kk, sama juttu.
Toisaalta, mikään ehkäisy selibaattia lukuunottamatta ei ole sataprosenttinen. Jos on tilanne, että uusi vauva ei ole tervetullut, en itse kyllä luottaisi täysimetyksen ehkäisytehoon - vaikka itselläni nuo ehdot ovat kyllä toteutuneet ja kuukautisetkin alkaneet vasta 1v1kk-1v5kk jälkeen synnytyksestä.
(Hyvin suuri osa aborteista tehdään muuten alle 1-vuotiaiden lasten äideille...)
Tuo neuvolan oppaan tieto on harhaan johtavaa sillä hyvin harva imettää niin että imetys riittäisi ehkäisyksi.
Imetyksen ehkäisevä vaikutus perustuu osittain (osittain pelkästään imemisen hormonaalisiin seurauksiin) siihen, että äidin kroppa näkee edes hieman "nälkää" imetyksen aikana. Nykyäidit ovat jo ennen raskautta usein hieman ylipainoisia ja raskausaikana ja imetysaikana ei ruoasta ole puutetta. Ihmiskunnan alkuaikoina raskauden ja imetyksen aiheuttama äidin nälkiintyminen jätti kuukautiset pois jopa vuosiksi!
Ensimmäinen ovulaatio tulee jo ennen ekoja kuukautisia. Et siis käytännössä ilman testejä voi mitenkään tietää milloin alat olla taas hedelmällinen.
Suomessa tehdään todella paljon abortteja vauvojen äideille kun he ovat luottaneet imetyksen ehkäisevään vaikutukseen.
ole kuin jotain puolisen vuotta kun julkaistiin aborttitilastoja ja järkyttävän suuri osa aborteista tehdään lähikuukausina lapsen syntymän jälkeen juuri sen uskomuksen takia, että imetys on hyvä ehkäisykeino.
Mut ultrattiin jälkitarkastuksessa kahdeksan viikkoa vauvan syntymän jälkeen, kohtu ja munasarjat. Toisessa munasarjassa oli oikein mehevän kokoinen follikkeli juuri puhkeamassa, eli siis ovulaatio oli ihan käsillä. Siitäpä olis saanu vuoden ikäeron lapsille jos ei olisi käyttänyt ehkäisyä...
Täysimetän, imetysväli enintään kolme tuntia. Vauva ei suostu tuttiakaan syömään, joten melkein asuu rinnalla. Silti munasarjojen toiminta oli lääkärin mukaan jo aktiivista eikä missään nimessä pidä luottaa imetyksen ehkäisytehoon. Sanoi, että nuorilla ja terveillä ihmisillä palautuu hedelmällisyys herkästi, itse olen 20.
Se argumentti siis päiväkodissa, joka sanoisi että älä luota imetykseen ehkäisynä. Minä luotin.
Tuli siis pieni ikäero...
***
on toiminu erinomaisen hyvin, harmi vaan, koska haluamme toisen lapsen pian. Mutta onhan tässä vielä aikaa, poika on vasta 7 kk joten sinällään ei paniikkia, täysimetin 4,5 kk ja soseiden ohessa jatkan edelleen imetystä ja poika vierailee tississä edelleen aika ahkeraan vaikka syö reippaasti muutakin. Mut en kyllä luottais, jos ei toista halua, niin monelle oon kuullu vahingon sattuneen. Mulla ei oo ees menkat vielä alkanu, mutta eipä mulla kyl varsinaisesti ole niitä ikäväkään ;D
Raskaaksituloa ei tarvitse odottaa kuukautisten alkamiseen, sillä ovulaatio tapahtuu aina ennen tyhjennysvuotoa. On siis erittäin mahdollista tulla raskaaksi ennen kuin kuukautiset jälleen synnytyksen jälkeen alkavat :)
Sitä ei voi tosiaan etukäteen tietää yhtään. Itse luotan tällä hetkellä imetyksen ehkäisevään vaikutukseen, mutta
a) tiedän edellisestä imetyksestäni että kuukautiset pysyivät pois lähes puolitoista vuotta
b) ei harmita vaikka tulisin uudestaan raskaaksi