Millä kannattaa kulkea Puerto Platan ja Samanan väli

Bussillako?

Hei

Mikä on paras vaihtoehto matkustaa Puerto Platasta Samanaan. Kyseessä muutaman päivän matka Samanaan ja siellä Cayo Levantadon saarelle. Onko totta, että tuo n. parinsadan kilometrin välimatka vie jopa viisi tuntia. Tiestön kunto lienee meidän mittapuumme mukaan vähän "vauhtia hidastavaa". Eli bussi, taksi vai lento...Kertokaa, jotka olette tämän kokeneet.

3

771

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • todennäköistä

      Naguassa. Ainakin ennen oli näin niillä paremmilla Caribeturin busseilla. Toinen vaihtoehto on tuo n.s. kunnallinen bussi, jonka laatu on ihan eri maailmasta, mutta siinä ei tarvitse välillä vaihtaa. Hinta taisi myös olla hiukan edullisempi.

    • väittämääni

      että Puerto Platastahan pääsee tietty ehkä suoraankin, erehdyin kertomaan Sosuan reittiä.

    • Dominicana

      voisi olla yksi vaihtoehto. Jos aiotte viipyä Samanassa muutaman päivän ajan, haluatte ehkä myös kierrellä Samanan niemimaata. Silloin vuokra-auto voi olla käytännöllisin ratkaisu. Pitää paikkansa että tuo n. parinsadan kilometrin matka todella kestää 4-5 tuntia. Tie on ollut jo monen vuoden ajan huonossa kunnossa ja täynnä isoja kuoppia. Tie kulkee myös joka kylän läpi. Keskinopeus on ehkä n. 50-60 km/tunti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      159
      10195
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      52
      2760
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      76
      2475
    4. 84
      2308
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      145
      2056
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      235
      1878
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      41
      1342
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1285
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      115
      1187
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      863
    Aihe