Olne tässä hiljalleen askarrellut koristeita lapsen sunnuntaina juhlittaviin kaksivuotisiin ja miettinyt, että hobby se on tämäkin.
Eli meillä satsataan aika paljon perhejuhliin; synttäreihiin, valmistujaisiin, muistopäiviin jne. - ei siksi että kokisin että niin PITÄÄ tehdä vaan siksi, että tämä on yksi perheen yhteisistä harrastuksista.
Jossain toisessa perheessä harrastetaan esim ruoanlaittoa oikein isolla skaalalla - urakoidaan porukalla pakastimeen ennalta koko viikon ruoat tai jotain muuta vastaavaa.
Ompelu, remontointi, kasvimaan hoito, kirppareilla kiertely ja vanhan tavaran tuunaaminen muodikkaaksi/yksilölliseksi... muitakin esimerkkejä on varmasti vaikka kuinka paljon.
Kaikki nämä liittyvät jollain tavalla perheellisyyteen ja osalla suurperheellisyyteenkin, mutta samaan aikaan ne ovat monelle mielenkiintoinen harraste ja mielenvirkistys muuten vain.
Mietinkin, että houkutteleeko suurperheellisyys enemmän juuri niitä, jotka mieluiten virkistyvät harrasteissa jotka liittyvät perhe-elämään?
Mielipiteitä?
Harrastuksena perhe-elämä?
4
1149
Vastaukset 4
- Kirsuliini
Mullakin on samantyyppiset kotiin ja perheeseen liittyvät harrastukset, kuin sullakin. Se varmaan on jotensakin niin, että koti-ihmiset ja perhe-ihmiset tekevät vähän enemmän lapsia, kuin uraihmiset vaikka. Toki käyn itsekin työssä ja olen koulutettu mutta enemmän kunnianhimoa mulla on perheeseen ja kotiin liittyvissä asioissa, kuin työhön liittyvissä. Iso perhe on myös loistava kannustin ja tuki kaikissa elämän alueissa. Ollaan onnellisia perhe-ihmisiä ja harrastetaan niitä kirppiksiä ja puutarhanhoitoa ja käsitöitä ja nautitaan kevään tulosta. Itselläni kaikki vuodenaikojen vaihtelut ja juhlapyhät on myöskin suuria juhlinnan aiheita perheenjäsenten juhlien lisäksi. Kivaa päivää sulle.
- mie vaan..
oma näppituntuma sanoo, että se jako on ihan niin kuin muissakin perheissä. Tai sitten se on sattumaa, mutta puoliksi menee..
Ehkä kuitenkin itse tekeminen ja osaaminen mielletään isojen perheiden jutuksi ja varmaan se on sitä jo talouden takiakin. Ja toisaalta ehkä se kertoo ihmisestäkin jotain kun se näpertää jotakin vimputinta hiki päässä ja tiimarista saisi paljon komeemman ja halvemman made in china.
Ja osassa isojakana perheitä ei olla yhdessä kamalasti kuin telkan äärellä. Se on oikeastaan aika surullistakin?
Meitä on täällä ainakin kaksi jotka on kumpikin sellaisia ite on osattava tyyppejä. Ja kummallakin on vahava kädentaitojen osaamisen perinne jo kotoa mukana tulleena. Ehkä meillä noita lapsiakin on siunaantunut siksi, että ne tuo tiettyä fiilistä tähän perheeseen. Siksi on myös elukoita ollut. Eli tämä on sellainen touhottajien paketti..
Joskus ennen meillä vietettiin todella juhlavia synttäreitä lähipiirin kanssa. Nyt se tapa on jäänyt kun lapset on kasvaneet ja kukin on muuttanut vähän tahoilleen, välitkin ovat muuttuneet jne. Välillä harmittaa nuorempien puolesta koska niiltä jää se kokemus pois kun yhdessä oltiin ja vietettiin aikaa ja juhlistettiin milloin mitäkin. Aika vaan on muuttunut ja me sen mukana. Nyt on tilalla toisenlaisia asioita ja toisia ihmisiä..
Mies tuolla muuten huuteli k18-juttuna, että ei isoissa perheissä tehdä käsitöitä johan sen hölmökin huomaa kun on osumia paljon... kuunnellut taas varmaan kaikki työmatkat jotain suomipoppia?- voi jeeee..
Tulipas aamun nauru, tää oli mahtava :D
"Mies tuolla muuten huuteli k18-juttuna, että ei isoissa perheissä tehdä käsitöitä johan sen hölmökin huomaa kun on osumia paljon... kuunnellut taas varmaan kaikki työmatkat jotain suomipoppia?"
Wau. voi jeeee.. kirjoitti:
Tulipas aamun nauru, tää oli mahtava :D
"Mies tuolla muuten huuteli k18-juttuna, että ei isoissa perheissä tehdä käsitöitä johan sen hölmökin huomaa kun on osumia paljon... kuunnellut taas varmaan kaikki työmatkat jotain suomipoppia?"
Wau.oivallus.
Kirvoitti hymyn täälläkin.
:-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 39665
- 90649
Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s32599Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.16578Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?38537Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?49511Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?63506- 34502
- 63491
- 68479