vl-naisten

kuolemantapaukset.

Kuinkahan moni vl-äiti, joka on ehkä synnyttänyt jo monta lasta, on erittäin väsynyt ja masentunut ja sen seurauksena ei jaksa/osaa/halua enää ajatella tarkemmin, valitsee synnyttämisen vaikka se johtaisi lääkärien varoittelusta huolimatta kuolemaan?

Voiko noissa tapauksissa olla myös kyse ihmisen masennuksesta, väsymyksestä enää jatkaa elämää ja opetuksen mukaan kokee että näin minä saan kuolla jos haluan.
Tai mitenköhän helposti masentunut ihminen päätyy tuohon valintaan?

2

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ONKO masentunut oikeasti kykenevä kantamaan vastuuta itsestään ja omista valinoitaan?

      EI OLE ja senpä tähden MITÄ tekee vl herätysliike?

      Herätysliike tukee tuota pahoinvoinnin kierrettä ja katsoo että masennuksen jatkaminen ja epätoivon jatkaminen raskauksilla on enemmän kuin oikein.

      Eli koska maentuntu on kykenemätön oikeasti tekemään itsenäisiä ja omia ratkaisuja tuo herätyliike käytää valtaa hänen elämässään. Ottamatta siitä kuitenkaan vastuuta.

      JA sitten se - kuika moni nainen kuolee oman käden kautta tuon opin takia. Ja kuinka moni joutuu lähtemään tuosta liikeestä tuon opin takia.

    • Raskauden tai synnytyksen aiheuttamia kuolemantapauksia on vuosittain n. 3kpl joista yli 35v n. 1kpl.
      Usko ei käynyt tilastoista selville.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      11
      5824
    2. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      87
      2969
    3. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      46
      2842
    4. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      52
      2383
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      46
      2264
    6. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      25
      2261
    7. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      13
      2195
    8. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      13
      2180
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa -kaudesta

      Unelmia Italiassa -sarja on ollut supersuosittu ja uutta kautta on odotettu. Nyt on tullut se aika, että TV-katsojat pää
      Tv-sarjat
      7
      1933
    10. Salatut elämät: Lola Odusoga -paljastus - Tämä suosii tiettyjä Salkkarit-faneja!

      Salatut elämät vetää katsojia tv-ruudun äärelle jaksosta, kaudesta ja vuodesta toiseen. Tähän mennessä sarjaa on nähty j
      Salatut elämät
      8
      1861
    Aihe