Mitä ruokaa suosittelette 5 kk vanhalle ajokoiran pennulle
Mitä ruokaa
Nimetön
2361
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jauhelihaa ja pennuiile ja nuorille koirille tarkoitettua kuivamuonaa. Monet käyttävät lisukkeena myös kotiruokaa. Tai sitten valmistavat kaiken ruuan itse.
Meillä ihan just 1 vuoden täyttävä dreeveri, jolle syötimme pentuajan boosterin penturaksuja.
Ja nyt lähellä yhden vuoden ikää, dreeveri siirtyi samaan ruokaan 5-vuotiaan beaglemme kanssa, boosterin basiciin.
Miltei jokaisella kuivamuona valmistajalla on valikoimassaan myös pennuille tarkoitettu ruoka. Ne on suunniteltu turvaamaan kasvavan pennun vitamiinien ja kivennäisten ym tärkeiden ravintoaineiden saanti.
Hyviä ja laadukkaita penturuokia saa eläinkaupoista. AGrimarketeissa jahti&vahti sarja on myös hyvää ja edullista, sekä vip vescorilta saatava, erityisesti metsästyskoirille suunniteltu booster-sarja jota meidän koirat nykyään saavat ja hyvällä halulla syövät.
Kukin ruokkii omien tottumustensa mukaan. Toiset antavat vain kotiruokaa (jolloin sekaan kannattaa sekoittaa vitamiini ja kivennäislisää), toiset barffaavat ja sitten ollaan me jotka syötämme raksuja =)