Hong Kong:in lentokenttä

ei ennen

Koneenvaihto HK:n kentällä, onko kokemuksia?
Eli olen menossa Ausseihin maaliskuun alussa. Lennot AY067 HEL-HK ja QF030 HK-MEL, vaihtoaika on tunti 50 min. Onko tulo- ja lähtöaulat/portit kaukanakin toisistaan, samassa kerroksessa tms. kerkeääkö käydä ostoksilla, syömässä jne...

4

3284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihtoon hyvin

      Menet uudelleen turvatarkastuksen läpi Hong Kongissa ja sitten suunnistat lähtöhalliin. Lähtöportti voi olla kaukanakin, mutta pisimmilläänkin siedettävän matkan päässä ja tiedot lähtöportista tiedossa hyvissä ajoin, eikä kuten LHR:llä.
      Hyvin tuo vajaa 2h riittää. Katso lentokentän nettisivut läpi lisätiedon saamiseksi.

    • sieh

      Tammikuun alussa vaihdettiin konetta Hongkongissa ja kaikki sujui hienosti. Heti tuloportilla oppaat jotka kertoivat mita pitaa tehda ja minne menna. Syomaan ei oikein ole aikaa mutta koneessa on tarjolla ruokaa ihan liiaksi asti. Melbournen kentta on myos hyvin selkea. Taalla etela Australiassa, Adelaidessa, on hieno saa, tanaan yli 30, ensi viikolla luvattu yli 40.

    • yx reissaaja

      Olet jo saanut kaksi vastausta kysymykseesi, kumpikaan ei varmaan muistanut sanoa yhtä tärkeää asiaa. Hong Kongista lähtevän matkustajan on oltava lähtöportilla 20 minuuttia ennen ilmoitettua koneen lähtöaikaa. Siihen kannattaa varata aikaa, varsinkin kun kävelymatka kauimpaisina oleville lähtöporteille voi kestää jopa puolituntia. Kenttä on tajuttoman iso ja matkat sen mukaiset. Siellä on kyllä sisällä sellainen "pikku bussi" jolla pääsee näppärästi lähtöportille.
      Muista myös ostoksista seuraavaa, alkoholia tai mitään muutakaan nestemäistä et saa viedä käsimatkatavaroissa koneeseen sisälle. Jos sinulla jotain sellaista on, ne tulee laittaa ruumaan. TAX-free kaupat eivät edes välttämättä myy sinulle nestemäisiä tuotteita, koska matkakohteesi on Australia.Siellähän,siis Hong Kongissa, tarkistetaan vielä käsimatkatavarat juuri ennen koneeseen astumista ja kaikki nestemäinen poistetaan, jopa vesipullo. (sinulla saa olla se 1 litran minigrip pussi jossa nesteitä se sallittu 100ml)

      • Matkustaja

        Itse tulin juuri Hongkongin kautta kotiin, lisäksi mennessä ausseihin oli lento hongkongin kautta. Käsimatkatavaroiden pengonta lippujen tarkastuksen jälkeen oli kyllä yllättävää, missään muualla ei ole vastaavaa ollut. Muuten kyllä vajaan kahden tunnin vaihtoaika oli ihan riittävä, ehti käydä katselemassa kauppojakin yms.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      496
      8658
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      127
      5950
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      321
      4995
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      59
      4667
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      74
      4216
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      164
      3982
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      172
      3818
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      91
      1778
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      99
      1312
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      919
    Aihe