Hiiriasiaa

luopio

Kuinka paljon hiiri maksaa ja mistä kannattaisi ostaa?

1

329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suski87

      Kasvattajilla hiiriurokset ovat yleensä 5-10€ ja naaraat 8-10€. Nykyään aika moni pyytää kaikista myytävistä poikasista sen 10€, jotkut käyttävät yhä joko sukupuolikohtaista hinnoittelua tai sitten tason mukaista hinnoittelua (eli myy pet-tasoiset hieman halvemmalla mitä lupaavammat näyttelyhiiret). Eläinkaupoissa hiirten hinnat ovat ainakin niissä liikkeissä mitä olen hintoja seurannut vaihdelleet 12-25 euroon sukupuolesta riippumatta.

      Hiiret suosittelen hankkimaan joko kasvattajanimelliseltä tai nimettömältä lemmikkikasvattajalta. Silloin saat varmiten hiiren, jonka jalostuksessa myös luonteeseen on kiinnitetty kunnolla huomiota ja joka on siksi usein alustapitäen kesympi kuin eläinkaupasta hankittu. Toki eläinkauppojakin on paljon eri tasoisia ja myytävien eläinten taustat vaihtelevat paljon asiakkaan hiirelle syntyneistä vahinkopoikasista ulkomaisista eläintukuista tilattuihin tukkueläimiin. Eli jos läheltä ei löydy kasvattajaa tai ei saa hiirille järjestymään kyytiä kauempaa, kannattaa eläinkauppiaalta kysellä ensin, mistä ja millaisista oloista he hiirensä hankkivat ennenkuin ostaa ne ensimmäiset vastaantulevat siimahännät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      72
      4118
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      57
      3793
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      52
      2344
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      44
      2151
    5. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      36
      1915
    6. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1829
    7. 99
      1606
    8. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      55
      1583
    9. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      47
      1553
    10. Ikävä Jii.

      Toivotko vielä näkemistä?
      Ikävä
      57
      1443
    Aihe