Saimme tarjouksen metsonpirtti 195:stä, paketin hinta oli noin 62 000€. Edustaja sanoi että valmiin talon (keskiverto sisustuksella) kustannusarvio on noin 174 000€ (eli noin 2,8*paketin hinta), tämä hinta on oulunlääniin.
Onkos kukaan rakentanut kyseistä mallia tai muuta lapplia? Oliko edustajan kanssa asiointi asianmukaista ja millaista tavara oli? Meidän kanssamme asioinut edustaja tuntuu olevan asiansa tietävä.
Onkos kukaan rakentanut kyseistä mallia tai muuta lapplia? Oliko edustajan kanssa asiointi asianmukaista ja millaista tavara oli? Meidän kanssamme asioinut edustaja tuntuu olevan asiansa tietävä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Pitikö kyseinen hinta sisällään pelkän materiaalin vai myöskin työn? Me saatiin tarjous jossa pelkkä materiaali oli suunnilleen tuossa hinnassa hyvin peruspuutalosta, peruspaketin kokoomistyötä olisi vielä kymmeniä tuhansia päälle. Jäi Lappli tilaamatta kun saatiin kilpaileva tarjous vastaavalla kokoonpanolla lähes 30000 halvemmalla.
Tuo paketin hinta sisältää ainoastaan materiaalit eli pystytys sen päälle. Pystytyksen saisimme hintaan noin 6000€.
Minkä firman taloon te päädyitt ja millaiset olivat materiaalit?
kyselehän sitä versiota Lapplilta. Pystytys tiettyyn pisteeseen saakka tulee tehtaalta. Tämä kuitenkin periaatteessa velvoittaa siihen, että pitää ottaa myös pystytys-viimeistelyporukka tehtaan kautta. Toisaalta ihan fiksu ratkaisu jos ei itsellä ole osaamista esim. välipohjan tekoon, sisäseinien pystytykseen, katon asennukseen yms.
Meillä Merimetso 166, paketti n. 62 000. Kokonaisarvio ilman tonttia, kun itse asennetaan varmaankin lähinnä lattia- ym. pintoja, siinä 200 000 euron tietämillä. Näin siis etelässä.
Paketin hinta 37000, pystytys 10000, kokonaishinta tontteineen alle 140000 (tontti 15000). Tuo pystytys oli pitkälle viety, eli ulkoapäin laittoivat maalausta vaille valmiiksi ja sisälle asensivat kattolevyt ja väliseinärungot. Tavara on ollut laadukasta ja mielestäni pystytys hoidettiin oikein hyvin ja aikataulussa. Myyjän tekemä budjetti oli hitusen (4000 euroa) aliarvioitu, mutta muilta firmoilta saamamme arviot samasta pohjasta olivat paljon enemmän pielessä. Myyjä on ollut avulias myös kaupanteon jälkeen ja häneltä ollaankin kysytty neuvoa useampaan otteeseen, siis edustajaan olemme todella tyytyväisiä, etenkin hänen rehellisyyteensä.
Itse suunniteltu mansardi ja hintaa tulee 100 000 euroa paketille ja 33 000 pystys. Kokonaiskustannus 230 000 E.
Mansardi on niin vaikea rakentaa, että sitä ei uskalla ihan joka talotehtaalta ottaa ja pystytysporukalla pitää olla kokemusta mansardikehärakenteesta.
Pyydä kirjallinen kustannusarvio allekirjoitettuna, sillä hinta-arvio vaikuttaa hieman alakanttiselta. Lapplin asennus on myös melko vajaa verrattuna moneen, pidemmälle vietyyn asennukseen. Samoin pääsääntöisesti Lapplin asennusryhmät omat erillisiä ryhmiä ja tehdas ei vastaa millään tavoin asennuksesta. Talo on nätti, materiaalit pääosin hyviä, mutta palkkirakenteisessa metsonpirtissä lienee kattopalkit ja mahdollisesti välipohjapalkit "titaniittipalkkeja", joilla ei ole mitään tekemistä hyvän materiaalin kanssa. Ole tarkkana.
on vikana? Tai käyttävätkö nyt enää sitä nimeä. Meillä on ensimmäiset 15 vuotta pysynyt oikein mallikkaasti Jukka-talo formussa. Massiivipuu kieroutuu taatusti enemmän.