hei .kovasti kiinostaisi tuo dom. tosin itse rakastan aurikoa ja poutaa sekä lapsiystävällisiä tyyniä rantoja. Eniten mietityttää nuo sateet ja niistä on valitettavan vähän tietoa missään matkajutuissa ym.
myös sää sivuja on tullut selattua-
Entä onko tyrkytystä kauppiata?
Suositteletteko
Eli kertokaa säästä helmi, maaliskuussa.joku jossain viestissä herjasi siihen malliin,että kuseiset kuukaudet nimen omaan niitä jolloin sataa, mutta esim tilastoissa joita olen selaillut nuo kuukaudet olisivat kuivimmat 7-8 päivää sataa/kk n.100ml/kk
Myös esim voiko verrata esin Thaimaaseen tai johonkin muuhun paikkaan.
-suosikki sivuni teillekkin mitä tahansa kohdetta mietitkin holiday wetherillä voi suunitella -pitääkö se paikkansa ??.
kiitos jos vaivaudutte!
http://weather2travel.com/whentotravel/index.php?country=dominican-republic&destination=samana&3=4&4=3&5=1&6=1&7=0&9=3&Submit=Search
kertokaa mm-ilmoista kiitos
4
1217
Vastaukset
- satoi
mutta maaliskuussa aivan loistava ilma. Olen kaynyt Domeissa ja thaimaassa, mutta kaikista taikku paratiisi puheista huolimatta domit oli ehdottomasti mun mesta. Ilmasto mukavampi, ihmiset luonnollisia (ei turhaa kumartelua) ruoka loistavaa. Nyt lähden uudelleen, eli suosittelen...
- satoi tai paistoi
Ensinnäkin plondille: Tuolla tulee trooppisia sadekuuroja silloin/tällöin, mutta Tammi-Huhtikuu on vähäsateisinta aikaa.
Punta-Canassa tuulee aina jonkinverran, mutta ei myrskyä tuohon aikaan. Lämmin tuuli on ihanaa ja pitää ötökät Samanassa.
Sadekuurot kestavät päivisin korkeintaan 10min. tuolla ajanjaksona. Sadekuurot on tosi virkistäviä, tosin vaatteet eivät kuivu kuin tuulessa ilmaston kosteudesta johtuen.
Hieno paikka rentoutua, vaikka koko suvun kanssa.
- säästä
Itse olen ollut helmi ja maaliskuussa Dominikaanisessa kaks viikkoa molemmilla kerroilla ja kummallakin kerralla oli 1 (yksi)sateinen aamupäivä, vettä tuli kyllä kuin saavista kaatamalla, mutta ilma oli lämmin ja kirkastui puoleenpäivään mennessä. Hyvää matkaa vaan!
- dominic
Juuri palasin kuukauden matkalta Samanasta Las Galerasista ja siellä ainakin oli ensimmäiset 2 viikkoa aurinkoa toiset 2 viikkoa lähes päivittäin sadekuuroja.
Yleensä alkuvuosi on karibian alueella sadekauden loppua, joten siellä saattaa sataa, mutta sade kestää 15 min ja aurinko taas paistaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1117945Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3997108Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite794422Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294159Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2022578Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os322322- 992267
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps201989Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11867Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11850