mikäköhän mahtaa olla pevetissä vikana.lähtee käyntii ja kun antaa kaasua kuuluu tsuh(tai sellanen sihahdus)ja sitten päästää kaasun ni sammuu tai sit jää tyhjäkäynnille.jos antaa kaasua enemmän sihahduksen jälkeen se bööää.vähän niinku hyytyy!
kiitos niille jotka vastaavat!
kiitos niille jotka vastaavat!
Vastaukset 12
Vanhimmat
voisiko vika johtua siitä että sytytystulpan kärkiväli on 0,7 vaikka pitäisi olla mun mielesstä 0,6?
Omasta mopoiästä on jo yli 15 vuotta mutta suzukithan oli silloin jo suosituimpia mopoja joten nämä laitteet tunnen vaikka unissani. Paljon tuli näitä rakenneltua :)
PV-50-moottori sietää huonosti virittelyä. Pulttaa kiinni-osaa on saatavilla joka lähtöön ja siitä johtuen kaikki kokoonpanot ei ole toimivia ratkaisuja. Kuitenkin: Kyllä ne aina kohtuuhyvin säätöihin saa kun jaksaa vaan hakea. Tämä edellyttää toki että moottori on mekaanisesti kunnossa: Petilaakerit kireät, stefat kunnossa ja sylinteri ei väljäksi kulunut. Jos moottori on kulunut, suosittelen peruskunnostusta ensin.
Vakio-osilla tai pilaamattomilla viritysosilla varustettu pv toimii parhaiten. Kerropa räbä mitä moposi on syönyt niin jatketaan pohdintaa?
Erikseen pitää huomata että suitsan magneetto hiipuu ajan myötä. Kevyesti käynnistyspoljinta painaessa tulpassa tulee esiintyä säännöllinen kirkkaansininen kipinä. Muutoin tulee eteen magneeton sytytyskelan ja/tai puolan uusinta (tankin alla).
Virityskokoonpanoista toimivimpia on "kaupan uudet" 50cc tai 60cc läppäsylinterit. Tähän voi halutessaan ostaa vielä tehoputken. Välttäkää tuttavankaupassa kulkevia "hyviä" virityssylintereitä. Nämä ovat yleensä väljiä, pilalle viilattuja ja kierteet paskana pakoaukosta. Se tavallisin virityskokoonpano eli kasipannu ja dellorto on lyhytikäinen ja tuhoaa koko moottorin nopeasti. Lisäksi ko. paketin käyttöominaisuudet on harvinaisen huonot: Mopo jaksaa liikkua vain suurilla kierroksilla.
viri osat on ostettu uutena kaupasta.paljos sitä öljyä lisättii vaikka 5 litraan?(varmistan vain olenko laittanut oikein)eikös pv:ssä ole 3,5 litran tankki?
mopon ostin yli vuos sitten ja kone oli aivan paska.siitä sitten tehtiin toisesta koneesta kuntoon.mopo toimi hyvin kuukauden ja vähän kauemminkin. tulpan vaihon jälkeen ajoin noin 2 päivää ja rupes tekee noin niinku kerroin.itse veikkaan et sytytystulpan kärkivälin takia mopo ei toimi.(se on isompi mitä pitäs)niinkuin kerroin.
kiitoksia kun avustat.
viriä mopossa on 60cc läppäpytty, isompi suutin (kokoa 83) kurit otettu pois putkesta,dellerdo 18millinen kaasutin ja power filtteri 32.
Onko mahdollisuutta palata vakiompaan osakokoonpanoon moottorin kanssa? Tuollakin kokoonpanolla pitäisi kyllä saada toimimaan. Aivastelu viittaa koneen käyvän liian laihalla eli ilmavuotoa imupuolella. Myös säätöjä kannattaa hakea kokeilemalla erikokoisia suuttimia ja nostamalla luistin neulaa. Dellu on kaikkiaan epäkiitollinen säädettävä.
60cc läpiskän oheen sopii parhaiten räpeltämätön vakioputki, normaalit välitykset ja alkuperäinen Mikuni-kaasari 12 tai 15 milliä. Jos tuollaisia satut löytämään nurkista tai sopivasti kavereilta, iske paikalle!
vitun talipää. Jos olet aikuinen niin miksi menet antamaan viritysneuvoja näille homot.net idiooteille?
Alkuperäinen kysymys koski mopon toimintahäiriötä. Arvelin ko.mopon olevan pilalle viritetty (johon en itse ole syyllinen), ja olin oikeassa. Viritysohjeita en ole antanut missään vaiheessa? Koitapa itse pysyä asialinjalla...
en hirveästi saa alkuperästä kokoonpanoa kasaan nimittäin pytty on suoraan sanoen raiskattu kaasari sama juttu et sellasta.kyllä se vakio kaasutin toimii.mutta ei vaan mee ton 60cc läppä pytyn kaa käsikädessä.noilla vireillä mitä mulla on pitäs toimia minunkin mielestä.
äitis oli ku sinut teki
sulla taitaaa olla imu vuoto kaasarissa tai kanessa kanattaa ostaa tiiviste massaaa joka kestäää lämpöä ja laittaa sitä