Minkä arvoisia lahjoja?

Ensi kesän morsian

Heissun! Voisitteko jo avioituneet tai naimisiin tänä vuonna menevät kertoa minkä arvoisia toiveita teillä oli/on häälahjoissanne? Jotenkin rahan pyytäminen on mielestäni kolkkoa ja kyllä itse toivoisin että vieraat noudattaisivat tulevaa lahjalistaamme. Ainut ongelma on se, etten tiedä kuinka arvokkaita toiveita listalle kehtaa laittaa? Toki arvostaisin lahjaa listan ulkopuoleltakin, mutta kuinka ehkäistä se etteivät hyvää ajattelevat ystävät ja sukulaiset osta enää ainuttakaan tyyny- ja pussilakana settiä kun niitä on jo kaapit pullollaan. Olisiko kellään hyviä vinkkejä tähän?

5

2066

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elämää se vaan on

      Minun mielestäni tavaralistassa pitää olla kaikenhintaisia vaihtoehtoja. Eli siis ehdottomasti niiden kalliiden lisäksi myös edullisia ostettavia. Kaikilla kun ei ole, millä mällätä. Jos ihminen valitsee antaa pelkkää rahaa, niin hän voi määritellä summan itse, mutta jos hän noudattaa lahjalistaa, niin sellainen lista on huono, jossa ei ole edullisia vaihtoehtoja lainkaan. Eihän sitä mikään estä, ettetkö voi laittaa niitä arvokkaampiakin toiveitasi, voihan vaikka anopit ostaa niitä ;-) tai useampi kaveri porukalla.

      "kuinka ehkäistä se etteivät hyvää ajattelevat ystävät ja sukulaiset osta enää ainuttakaan tyyny- ja pussilakana settiä "

      Ei kuinkaan. Lahjoihin ei voi liittää velvoitetta eikä niistä fiksu hääpari voi sanoa, että "tuota emme halua lainkaan". Jos tyynyliinoja tulee, hymyilet kuten fiksu morsian ainakin ja kiität lahjanantajaa siinä kuin sitäkin, joka noudatti listaasi. Tällä palstalla näkee ihan liikaa niitä minäminä-morsiamia, joiden pitää saada päättää ihan kaikki omissa häissään, vieraiden tuomat lahjat mukaanlukien ja varjele, jos joku reppana ei morsmaikun etikettiä riittävästi tiedä. Älä sorru sellaiseen, vaan iloitse pussilakanoistasikin (ne ovat kumminkin kuluvaa tavaraa), niin jää itselle parempi fiilis, kun ei tarvitse muistella nokkasolmussa tätiä, joka mokasi...

      • mieltä

        todellakin samaa mieltä olen. Anna uusien häälahjapussilakanoiden tulla ja myy vaikka vanhat kirpparilla tai revi autonvahausräteiksi - maallista materiaa ne vaan on. Ei lahjojen tarvitse niin kamalan hyödyllisiä olla. Ostat täsmähyödykkeet itse ja annat vieraiden hankkia häälahjaksi teille mitä haluavat.

        Voi että kun tietäisitte mitä kaikenmaailman krääsää meillekkin häälahjaksi tuli vaikka meillä luki kortissa että häälahjoja ei haluta ollenkaan! Kaikenmaailman itse koristemaalattua vaasia sun muuta mitä ei edes kaappeihin mahdu, me kun olimme asuneet yhdessä 6 vuotta ennen häitä joten täynnä tavaraa oli asunto, varasto ja kesämökki. Silti vaan sitä roinaa piti meidän nurkkiin kerryttää vaikka nimenomaan ei haluttu. Hymyiltiin vaan ja kiiteltiin, ja myytiin lahjavaasien alta muita vaaseja pois kirpparilla. Mutta mieleenkään ei tullut alkaa erittelemään mitä saa tuoda mitä ei.


    • hyvä olla

      monen hintaista tavaraa.
      Kaverit hankkivat usein kimppalahjoja ja voivat hankkia kalliimpia - yksi tuleville parikymppiäkin voi olla paljon. Siis monenmoista.
      Jos vailla laitatte astiasarjaa / lasistoa / ruokailuvälineitä, näitä kaikki saa yksittäin ja niitä voi vieras ostaa omaan lahjaansa sen verran kuin huvittaa ja itse kokee hyväksi.

    • naimisissa minäkin

      Pyydän jo etukäteen anteeksi, etten ainoastaan vastaa kysymykseen!

      En ymmärrä, miksi häissä on ok esittää lahjatoiveita ennen kuin kukaan niitä edes kysyy, kun harva tekee kuitenkaan lahjalistaa esim. jouluksi tai omille synttäreilleen. Siinä vaiheessa kun joku kysyy, voi sanoa, että sellainen ja sellainen juttu olisi kiva. En myöskään ymmärrä, mitä pahaa siinä on, jos saa uusia pussilakanasettejä, vaikkei niitä tarvitsisikaan. Itse sain aikanaan pienenä mummolta usein lahjaksi pussilakanoita ja jotkut setit avasin vasta vuosikausia niiden saamisen jälkeen, koska ennen sitä ei ollut tarvetta, mutta se ei tarkoita, etteikö lahjat olisi olleet mieluisia. Tekin voisitte sitten muutaman vuoden kuluttua muistella, kuinka saitte ko. lakanat häälahjaksi niiltä tai niiltä sukulaisilta/ystäviltä.

      Lahjojen avaaminen hääpäivän jälkeen on tosi kivaa, kun jokainen lahja on yllätys. Mikään saamamme lahja ei ollut epämieluisa, vaikka kaikki eivät olleetkaan ehdottoman tarpeellisia. Jokainen lahja oli antajansa miettimä ja siten antajansa näköinen ja siten ihana!

      Suosittelen siis rohkeasti lahjalistatonta hääkutsua.

      Ja vielä vastauksena kysymykseesi: Jos ja kun varmaankin lahjalistaan päädytte, niin kaikenhintaisia lahjoja kannattaa laittaa ja astioissa mahdollisuus ostaa vaikka vain 2 lasia, jos tarvitsette kuusi.

      Tsemppiä häävalmisteluihin!

      • Bride2B

        "En myöskään ymmärrä, mitä pahaa siinä on, jos saa uusia pussilakanasettejä, vaikkei niitä tarvitsisikaan.... Tekin voisitte sitten muutaman vuoden kuluttua muistella, kuinka saitte ko. lakanat häälahjaksi niiltä tai niiltä sukulaisilta/ystäviltä."

        Olisihan tuollainen kivaa, JOS asunnossa olisi säilytystilaa enemmän kuin kaksi vaatekaappia keittiön kaappien lisäksi. Mutta monet nuoret naimisiin menevät parit asuvat ahtaasti pienissä asunnoissa, jossa säilytystilaa on hyvin rajallisesti. Jos pitää valita säilönkö tällä hetkellä tarpeettomia ylimääräisiä lakanapakkauksia kaapissa, vai laitanko käyttövaatteeni sinne, niin ei tarvitse paljon miettiä. Meillä esimerkiksi asunto on alle 40m2 ja tähän pitää mahtua kaksi ihmistä tavaroineen. Turhaa roinaa ei yksinkertaisesti voi olla.

        Meille tulee häälahjalista, jonne tulee toiveita n.10 eurosta ylöspäin. Eniten 10-30e maksavia tavaroita, koska halutessaan noita voi ostaa useampia, mutta yksikin on hyvä. Osalta sukulaisista ja ystävistä saadaan lahjakortteja tai palveluksia, jotka ovat lahjana mitä parhaita. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2502
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1732
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      678
      1137
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1032
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      982
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      946
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      895
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      86
      809
    9. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      94
      776
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      756
    Aihe