Heissun! Voisitteko jo avioituneet tai naimisiin tänä vuonna menevät kertoa minkä arvoisia toiveita teillä oli/on häälahjoissanne? Jotenkin rahan pyytäminen on mielestäni kolkkoa ja kyllä itse toivoisin että vieraat noudattaisivat tulevaa lahjalistaamme. Ainut ongelma on se, etten tiedä kuinka arvokkaita toiveita listalle kehtaa laittaa? Toki arvostaisin lahjaa listan ulkopuoleltakin, mutta kuinka ehkäistä se etteivät hyvää ajattelevat ystävät ja sukulaiset osta enää ainuttakaan tyyny- ja pussilakana settiä kun niitä on jo kaapit pullollaan. Olisiko kellään hyviä vinkkejä tähän?
Minkä arvoisia lahjoja?
5
2031
Vastaukset
- elämää se vaan on
Minun mielestäni tavaralistassa pitää olla kaikenhintaisia vaihtoehtoja. Eli siis ehdottomasti niiden kalliiden lisäksi myös edullisia ostettavia. Kaikilla kun ei ole, millä mällätä. Jos ihminen valitsee antaa pelkkää rahaa, niin hän voi määritellä summan itse, mutta jos hän noudattaa lahjalistaa, niin sellainen lista on huono, jossa ei ole edullisia vaihtoehtoja lainkaan. Eihän sitä mikään estä, ettetkö voi laittaa niitä arvokkaampiakin toiveitasi, voihan vaikka anopit ostaa niitä ;-) tai useampi kaveri porukalla.
"kuinka ehkäistä se etteivät hyvää ajattelevat ystävät ja sukulaiset osta enää ainuttakaan tyyny- ja pussilakana settiä "
Ei kuinkaan. Lahjoihin ei voi liittää velvoitetta eikä niistä fiksu hääpari voi sanoa, että "tuota emme halua lainkaan". Jos tyynyliinoja tulee, hymyilet kuten fiksu morsian ainakin ja kiität lahjanantajaa siinä kuin sitäkin, joka noudatti listaasi. Tällä palstalla näkee ihan liikaa niitä minäminä-morsiamia, joiden pitää saada päättää ihan kaikki omissa häissään, vieraiden tuomat lahjat mukaanlukien ja varjele, jos joku reppana ei morsmaikun etikettiä riittävästi tiedä. Älä sorru sellaiseen, vaan iloitse pussilakanoistasikin (ne ovat kumminkin kuluvaa tavaraa), niin jää itselle parempi fiilis, kun ei tarvitse muistella nokkasolmussa tätiä, joka mokasi...- mieltä
todellakin samaa mieltä olen. Anna uusien häälahjapussilakanoiden tulla ja myy vaikka vanhat kirpparilla tai revi autonvahausräteiksi - maallista materiaa ne vaan on. Ei lahjojen tarvitse niin kamalan hyödyllisiä olla. Ostat täsmähyödykkeet itse ja annat vieraiden hankkia häälahjaksi teille mitä haluavat.
Voi että kun tietäisitte mitä kaikenmaailman krääsää meillekkin häälahjaksi tuli vaikka meillä luki kortissa että häälahjoja ei haluta ollenkaan! Kaikenmaailman itse koristemaalattua vaasia sun muuta mitä ei edes kaappeihin mahdu, me kun olimme asuneet yhdessä 6 vuotta ennen häitä joten täynnä tavaraa oli asunto, varasto ja kesämökki. Silti vaan sitä roinaa piti meidän nurkkiin kerryttää vaikka nimenomaan ei haluttu. Hymyiltiin vaan ja kiiteltiin, ja myytiin lahjavaasien alta muita vaaseja pois kirpparilla. Mutta mieleenkään ei tullut alkaa erittelemään mitä saa tuoda mitä ei.
- hyvä olla
monen hintaista tavaraa.
Kaverit hankkivat usein kimppalahjoja ja voivat hankkia kalliimpia - yksi tuleville parikymppiäkin voi olla paljon. Siis monenmoista.
Jos vailla laitatte astiasarjaa / lasistoa / ruokailuvälineitä, näitä kaikki saa yksittäin ja niitä voi vieras ostaa omaan lahjaansa sen verran kuin huvittaa ja itse kokee hyväksi. - naimisissa minäkin
Pyydän jo etukäteen anteeksi, etten ainoastaan vastaa kysymykseen!
En ymmärrä, miksi häissä on ok esittää lahjatoiveita ennen kuin kukaan niitä edes kysyy, kun harva tekee kuitenkaan lahjalistaa esim. jouluksi tai omille synttäreilleen. Siinä vaiheessa kun joku kysyy, voi sanoa, että sellainen ja sellainen juttu olisi kiva. En myöskään ymmärrä, mitä pahaa siinä on, jos saa uusia pussilakanasettejä, vaikkei niitä tarvitsisikaan. Itse sain aikanaan pienenä mummolta usein lahjaksi pussilakanoita ja jotkut setit avasin vasta vuosikausia niiden saamisen jälkeen, koska ennen sitä ei ollut tarvetta, mutta se ei tarkoita, etteikö lahjat olisi olleet mieluisia. Tekin voisitte sitten muutaman vuoden kuluttua muistella, kuinka saitte ko. lakanat häälahjaksi niiltä tai niiltä sukulaisilta/ystäviltä.
Lahjojen avaaminen hääpäivän jälkeen on tosi kivaa, kun jokainen lahja on yllätys. Mikään saamamme lahja ei ollut epämieluisa, vaikka kaikki eivät olleetkaan ehdottoman tarpeellisia. Jokainen lahja oli antajansa miettimä ja siten antajansa näköinen ja siten ihana!
Suosittelen siis rohkeasti lahjalistatonta hääkutsua.
Ja vielä vastauksena kysymykseesi: Jos ja kun varmaankin lahjalistaan päädytte, niin kaikenhintaisia lahjoja kannattaa laittaa ja astioissa mahdollisuus ostaa vaikka vain 2 lasia, jos tarvitsette kuusi.
Tsemppiä häävalmisteluihin!- Bride2B
"En myöskään ymmärrä, mitä pahaa siinä on, jos saa uusia pussilakanasettejä, vaikkei niitä tarvitsisikaan.... Tekin voisitte sitten muutaman vuoden kuluttua muistella, kuinka saitte ko. lakanat häälahjaksi niiltä tai niiltä sukulaisilta/ystäviltä."
Olisihan tuollainen kivaa, JOS asunnossa olisi säilytystilaa enemmän kuin kaksi vaatekaappia keittiön kaappien lisäksi. Mutta monet nuoret naimisiin menevät parit asuvat ahtaasti pienissä asunnoissa, jossa säilytystilaa on hyvin rajallisesti. Jos pitää valita säilönkö tällä hetkellä tarpeettomia ylimääräisiä lakanapakkauksia kaapissa, vai laitanko käyttövaatteeni sinne, niin ei tarvitse paljon miettiä. Meillä esimerkiksi asunto on alle 40m2 ja tähän pitää mahtua kaksi ihmistä tavaroineen. Turhaa roinaa ei yksinkertaisesti voi olla.
Meille tulee häälahjalista, jonne tulee toiveita n.10 eurosta ylöspäin. Eniten 10-30e maksavia tavaroita, koska halutessaan noita voi ostaa useampia, mutta yksikin on hyvä. Osalta sukulaisista ja ystävistä saadaan lahjakortteja tai palveluksia, jotka ovat lahjana mitä parhaita. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 244982
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333573Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543464Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu203360Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232960Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod282700Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint172379Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1182373MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142195Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S331784