olen yrittänyt etsiä netistä tietoa koneen virrankulutuksesta ja sen laskemisesta.voisiko joku kertoa että paljonko kone vie keskimää rin virtaa rahallisesti jos kone on 24/7 12kk auki,joku sanoi että 500mk 24/7 12kk maksaisi sähkö,senhän pystyy laskemaan mutta en tiedä miten.kertokaa joku linkkejä/tietoa että paljonko kone kuluttaa virtaa ja miten se lasketaan ja että onko sähkön vienti teistä rahallisesti kallista.Kone:Msi 655 Max Celeron 2000@2860Mhz 1024Mt Ddr 350 Qtec virtalähde
Virrankulutus?
Virrankulutus?
4421
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Virtalähteen kyljestä näkee minkä verran watteja se pystyy maksimissaan ulos antamaan, eli sen arvon yli ei koneen kulutus voi nouse.
Kuvitellaan, että virtalähde syytää maksimissaan 300W ulos.
300W*24h = 7,2kWh
Ja jos sähkön hinta on esim. 5 centtiä per 1kWh, niin silloin 7,2kWh*0,05€/kWh = 0,36€ per 24h.
Eli vuosi tasolla hintaa touhulle tulis tommoset 131,4€
älä pidä suotta konetta jatkuvasti pyörimässä jos et todella tarvi, eli pistä sammumaan viimeistään parin tunnin kuluttua.
tiedoista,pidän nykyään konetta auki 24h/vrk koska koneeni toimii niinku vähän serverinä,dc hubi servuna,laskin suurin piirtein että jos vuodessa 80-90e maksaa sähkön kulutus niin 6kk 40-45euroa,eise kallis loppujenlopuksi ole ja laskin sen maximi poweri outputilla eli 350w,eihän kone vie ku 150-200w idle tilassa,harvoin edes pelikäytössä imee täysiä virtoja powerilta jos ei sitten ole 10kovoa ja 9800 radeon ym hilpettä.