Joka toimii windows -koneiden kanssa. (kavereilla on windowisit)
Tarkoitus olisi ostaa matkakoneeksi tuollainen acerin Miniläppäri Linuxin käyttiksellä.
Tarkoitus olisi ostaa matkakoneeksi tuollainen acerin Miniläppäri Linuxin käyttiksellä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kyllä pitäis löytyy.
pidgin, kopete, gaim..
tukeevat eri portokolloi, myös msn:ää.
aMSN löytyy...
:)
....onhan niitä paljon pikaviestintäohjelmia jotka toimivat samassa verkossa kuin messenger, sekin on vain yksi monista pikaviestinohjelmista. En tunne Acerin miniä (olikos siinä Linpus käyttis?) mutta ehkä jo valmiiksiasennettu pikaviestin tukee meseä. Sitten voi asentaa vaikka aMSN pikaviestimen joka on kopio mesestä, löytynee pakettivarastoista.
....jos linux ei ole ennestään tuttu niin ohjelmien asennukseen kannattaa tutustua sillä ne asennetaan pakettivarastoista aina kun vain mahdollista. Vain äärimmäisen pakon edessa ohi pakettienhallinan, itse voit ottaa selvää miksi näin.
Messengerin kanssa toimiva pikaviestin on luultavasti jo valmiiksi asennettuna koneella, mutta jos ei niin niitä ohjelmia kyllä riittää.
Ohjelmien asennuksesta Oneen:
"The One uses a graphical tool called Pirut to install software. Once you have enabled the right-click menus, you will find this on the menu under System -> Add/Remove Software. Click it."
http://aspireone.wikia.com/wiki/How_do_I_install_more_software?
http://www.aspireoneuser.com/forum/
Kaveri osti Acer Aspire Onen Linpus Linuxilla, ja siinä on joku Acerin viilaama versio (ilmeisesti pidginistä) messenger ohjelmasta, nimeltään ilmeisesti IM. :) Toimii webkamera ym. itse käytän linuxissa emesene nimistä ohjelmaa, webkamera tukea tässä ei vielä ole ja tiedostonsiirtokin hitaanlainen (ei tue kai p2p:tä vielä tms)
Mutta tosiaan tuo valmina koneessa oleva IM tukee kameraa ym. ja amsn:ssä toimii myös webkamera, kuten edellä tuotu ilmi..
Heh, se ei kokemukseni mukaan johdu clientistä.
Melkein kehtaisin väittää, että kyseisen salaisen protokollan (msn meseprotokolla) salaisimmissa suunnitteluspekseissä lukee: "Suunnitelkaa siihen niin hidas ja tuskallinen nopeus, kuin inhimillisesti mahdollista, ja puolittakaa se".
Ostin Asuksen linux miniläppärin ja ihmetys oli suuri kun siellä oli käynnistin jossa lukee Messenger, no klikkaus paljasti, että se onkin Pidgin.
Mutta kai Microsoftin Messenger/mese ovat nousseet yleiskieleksi tarkoittamaan kaikkia pikaviestinohjelmia. Vaikkakin varsinkin naispuoliset tutut uskovat mesetyksen onnistuvan vain Messengerillä eivätkä oikein hahmota Messengerinkin olevan vain yksi monista pikaviestinohjelmista.
Mutta onhan Mokkulakin jo yleiskieltä josta puhuttaessa usein tarkoitetaan kaikien operaattoreiden mobiililaajakaistamodeemeja.
hidastapa se juurikin on emesenellä ja syynä on p2p tuen uupuminen mitä kehityspuolta lukenut. Eli lähettänee tiedoston ensin serverille ja toinen osapuoli saa sen sieltä. Tämä käy ilmi siitäkin, että välillä kun itse lähettäjänä ja lähetys on valmis, vastapuoli vasta saanut esim 70%. Eli ei ole suoraa yhteyttä..
Tokihan tuon uupuminen johtuu salassa pidetystä protokollasta, mutta esim. amsn:ssä tuo on silti ratkaistu ja tullaan varmaan ratkaisemaan emesenen kakkosversiossakin.
Ja tämä ei ole kritiikki itse emeseneä vastaan, sillä nimenomaan sitä itse käytän.