Kyllä on rasittavaa kuunnella naapuritalossa asuvan koiran jatkuvaa haukkumista. Omistaja pitää koiraansa parvekkeella, jossa se haukkuu koko ajan. Valittamaan on vaikea mennä, kun koira ja sen omistaja asuvat toisessa taloyhtiössä.
Onko kenelläkään samanlaisia ongelmia? Tai onko kellään hyviä ideoita, kuinka kyseisestä ongelmasta voisi päästä eroon?
Onko kenelläkään samanlaisia ongelmia? Tai onko kellään hyviä ideoita, kuinka kyseisestä ongelmasta voisi päästä eroon?
Vastaukset 8
Vanhimmat
tästä parvekkeella pidosta. Luulisi Poliisia kiinnostavan jo ihan senkin vuoksi että tämä syyllistyy rikokseen pitäessään eläintä näin kylmällä ilmalla parvekkeellaan jossa aiheuttaa häiriötä ympäristölleen. Kai se koiraparka haukkuukin jos kylmällä parvekkeella pidetään, miten se muuten ilmoittaisi paleltuvansa siellä.
Säälittää monet koirat kun niitä otetaan milloin minkäkin syyn takia ja sitten niistä ei sen kummemmin välitetä ja jakseta pitää huolta, vaan ne elukat on välinpitämättömän taikka julman ihmisen hoteissa. Antaisivat ne koiransa taikka kissansa pois jos eivät niitä jaksa edes hoitaa, monet raukkikset. Eläinparat.
No voi v***u sentään teitä ihmisiä suomessa, mikä sua vaivaa ap?
kuuntelet vain kun koira haukkuu? etkä toimi, et tee asialle yhtään mitään?
Ja kerrot että, koira on jätetty yksin ja haukkuu parvekkeella KYLMASSA!!! älä vihaa sitä koiraa, vaan heidän omistajia!!
Tuo on eläimen KIDUTUSTA, RääKäMISTä! prkele!
Tuo on NYT SINUN VELVOLLISUUS SOITTAA POLIISILLE ja äkkiä!! jotta koira pelastuu, ja saa paremman kodin! jossa sitä OIKEASTI hoidetaan hyvin!
Ei, kun teidän juttuja lukee täällä, niin kyllä te suomalaiset olette ihan outoja tolloja kotieläinten suhteen! voi jumakauta......
vaikuttaa kyllä siltä että, ap on vana PROVO!
ei tuollaisia tyhmiä ihmisiä voi olla olemassa!
että kun kyselee vielä " onko kellään hyviä ideoita, kuinka kyseisestä ongelmasta voisi päästä eroon? "
?????????????????? ei alkuperäiselle itselleen tule mieleen mitään? ei edes käy koira parkaa sääliksi??
olet yhtä sika tuota koiraan kohtaan kuin tuon koiran omistajat! kun ei sulle tule mieleen mitään jotta voisit auttaa koiraa...???
ei, mitä tolloja suomessa asuu??!!
Kiskaiseppa Elli nyt ihan ensin se kaktus pois takapuolestasi ja rauhoitu.
Epäilet kirjoitusta provoksi, ja sitten provosoidut - pahemmin kuin ketään tällä palstalla. Esimerkillistä, kertakaikkiaan. Sentään muilla on ajatusmaailma, sulla ei näytä olevan edes sitä.
Sitten asiaan. Ei kaikille tule mieleen ettei koiraa voi pitää parvekkeella, pidetäänhän niitä maallakin pihalla. Ajokoirat ym. eivät ole elämänsä aikana välttämättä koskaan sisällä edes käyneet.
Lain eri pykälät myöskään asiaa koskien eivät välttämättä ole kaikille ihan selviä.
Kyllä Suomessa tolloja tosiaan riittää.
Ja äkkiä!
Koiraa ei saa pitää parvekkeella, se on eläinsuojelulain vastaista.
Voit soittaa nimettömänä, ja vaikka nimesi sanoisitkin, niin sitä ei saa kertoa eteenpäin.
Valvoja käy paikanpäällä katsomassa ja vie asian tarvittaessa poliisille.
Ihan vaan tuli mieleen tuosta muuan laite.Nimittäin kuulosuojaimia on olemassa sellasia joissa ääni kumoaa äänen.Näin jossain mainoksen.Ja tästä aasn siltaa pitkin makuuhuoneeseen.Nimittäin voisko tällaista kumamisääntä laittaa kaiuutimista...jos ei nyt sentään suden ulvontaa laita vastineeksi.Yritä nyt keksiä jotain...vaikka heliumia koiralle.
Koira ei ole enää statussymboli, ei vaikka olisi miten hienoa ja erikoista rotua tahansa. Koira on vihaisten itsekkäitten ihmisten keino terrorisoida muita ja ennen kaikkea näyttää ainakin jollekin jos ei ihmiselle niin ainakin koiralle että minä määrään olenhan tämän lauman pomo. Niinhän sen on oltava jos koira on perheessä. Valitettavaa on kuitenkin se, että kaikki perheensisäiset tunnereaktiot menevät koiralle ja koira on kaiken huomion keksipiste. Koiraa pidetään perheen psykologina, sijaiskärsijänä, rakkaudenosituksen kohteena, kiukunpurkauksen kohteena jne loputtomasti. Perheen sisällä ei puhuta mistään tärkeistä asioista ja kaikki kilpistyy koiraan. Voi koira parkaa. Olisi pysynyt preerialla tai edes vetokoirana "alaskassa". Itsekäät ihmiset ovat tehneet siitä elävän lelun itselleen. Ihmisen jatke hihnanpäässä vai koiranjatke? Koirien oikea koti on luonto ja vähimmäisvaatimus on oma reviiri pihamaalla mikä pitäisi nelömäärinä laittaa lakiin, jos ei neliöittäin maata ei koiraa. Asenteet kohdalleen.
Ei koira ole mikään villieläin eikä sen "koti ole luonto". Koira ei selviä luonnossa yksin - susi selviää mm. paljon korkean älykkyytensä ansiosta - Koirat ovat vuosisatoja ja -tuhansia olleet ihmisten seuralaisia ja eläneet ihmisten kanssa. Koira on laumaeläin ja se kokee perheen laumakseen - sitä ei saa missään tapauksessa eristää mihinkään pihaan "omalle reviirilleen", niinkuin jotkut maalaisjuntit tekee.