Tämän runon haluaisin tietää?

Taakse jäänyt on päivän hehkuva kiille
Unten helmaan käyn uinumaan
Kuulostelen hiljaa ääntä öisen maan,
kuutamoinen uutimelle käy.
Suukon painan salaa
huulillesi armain
unten mailla huolia ei näy.

Mikä runo?
Kanen tekemä?
Miten runo jatkuu?
1478
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kyseessä on vanhan valssin sanat. Esittäjä on Henry Theel, kappale "Päivän päättyessä" ja levytysvuosi 1945. Säveltäjä: Toivo Kärki, sanat Erkki Mikael Salmi.

Tältä se kuulostaa. Voit ottaa tästä sanat ylös.

https://www.youtube.com/watch?v=a9MBWXT4WOk

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Musta Saara kirjoitti:

Taakse jäänyt on päivän hehkuva kiille
Unten helmaan käyn uinumaan
Kuulostelen hiljaa ääntä öisen maan,
kuutamoinen uutimelle käy.
Suukon painan salaa
huulillesi armain
unten mailla huolia ei näy.

Mikä runo?
Kanen tekemä?
Miten runo jatkuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu