Kuntaliitto ja STM on muistuttanut kuntia, että terveyskeskus on velvollinen antamaan matkailurokotteita ja malarialääkereseptejä.
Lukekaa:
http://www.stm.fi/Resource.phx/publishing/documents/17178/index.htx
Hyvissä ajoin tulee kuitenkin liikkeellä olla, päivystysasia rokotus tai malarialääke ei ole.
Terveyskeskyksen tulee antaa
6
1940
Vastaukset 6
- ei ole lakiin
kirjattuna, niin jotkut kunnat antavat, jotkus eivät.
Tylysti ohjasi esim. Helsingin kaupungin terveyskeskus yksityiselle puolelle lokakuussa 2008 malariareseptiä hakemaan.
Täytynee tehdä asian tilanteesta oikein kysely Hesan terveysvirastoon, että koska aikovat alkaa tuota ohjetta noudattamaan... Toki ohje annettiin vasta niiden onnettomien Gambian malariajuttujen jälkeen, mutta ei ole missään kerrottu, että käytäntö olisi muuttunut.- velvollisuus
Kun kuntaliiton ja stm:n tekstit lukee, niin niissä vedotaan tartuntatautilakiin, eli laki velvottaa tartuntatautien ehkäisytyöhön ja tartuntatautilakia tulee terveyskeskusten noudattaa.
Ota yhteyttä terveytoimen vastaavaan lääkäriin, tai ylihoitajaan kirjallisesti ja pyydä selvitystä. Käsittääkseni mikään terveyskeskus ei voi enää kieltäytyä.
Linkistä: http://www.valvira.fi/ohjaus_ja_valvonta/terveydenhuolto/kantelu
löydät toimintaohjeet, jos olet tyytymätäön saamaasi palveluun.
- pumaska mutta
praktika on praktika.
On niin monta juttua kirjattu lakiin mutta jos kunta/yleinen laitos ei noudata niin mitä sitten?...- kuntaliitolle
kilttejä kirjoitti:
http://www.valvira.fi/ohjaus_ja_valvonta/terveydenhuolto/kantelu
- pitäkää puolianneKuntaliitto on kirjeen kunnille lähettänyt, anna palautetta, mikä kunta ei hoida velvoitettaan.
http://www.kunnat.net/k_uusi_palaute.asp?path=1;28;31;310;313
- Tervi
Tulee tosiaan antaa. Mutta suurin osa ihmisistä on liikkeellä muutamaa viikkoa ennen matkaa. Käytössä olevilla resursseilla on välillä aika hankalaa järjestää sitä mitä asiakas haluaa. Eli olisi hyvä olla liikkeellä useampaa kuukautta ennen. Lääkkeen hankkiminen ei todellakaan ole mikään akuutti asia. Eikä siis siinä tapauksessa ole mikään velvollisuus järjestää, jos asikas omassa tyhmyydessään jättää lääkkeiden/rokotteiden hankkimisen viime tippaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521063Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll211020Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514838- 49811
- 46725
- 37649
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan61596Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181595Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37560