Hyppykani

Heipsan!
Olen yrittänyt opettaa kaniani hyppimään omatekoisia esteitä, mutta se vaan kaataa ne kumoon. Pidän kaniani valjaissa ja laitan sen esteen eteen. Ensin se on aivan liikkumatta ja sitten se tönäisee sen kuonollaan kumoon. Olen yrittänyt kutittaa kaniani pepun alueelta, mutta se ei auta. Herkkuja kanini ei syö kädestä.Vinkkejä kaipaisin.
3185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

aloita matalilla esteillä. kaikki kanit ei välttämättä tykkää hypätä, mutta toi on varmaan vaan sitä ettei kani ole vielä ymmärtänyt hommaa. vie kani riittävän kauaksi esteestä ja nimenomaan kutittelemalla vauhtiin :D myös suomen kaniyhdistyksellä (jos muistan oikein) on hyvät ohjeet ("hyppykoulu") siitä miten aloittaa ja jatkaa. ja jos laitat vaikkapa googleen hakusanaksi kanihyppy, niin varmasti tulee hyviä ja kattavia ja asiantuntevampia ohjeita kuin minulta :DD (harrastan kyllä itse nuoremmalla kanillani :D)

Äänestä
  • Joo, katsoin eilen suomen kaniyhdistyksen kanihypystä neuvoja ja opettelimme kanini kanssa sitä tänään. Se oppi sen jo aika hyvin. Ja näyttää vielä tykkäävän siitä, ainut huonopuoli oli se kun se järsi valjaat rikki :D Mutta hyvin on alkanut harrastus. Kiitos vastanneelle :)

    Äänestä

  • Lisäisin vielä viimeiseen: Kanini ei suostunut hyppäämään matalia esteitä. Se hyppeli helposti puolen metkin korkeita esteitä :D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Loikkakani kirjoitti:

Heipsan!
Olen yrittänyt opettaa kaniani hyppimään omatekoisia esteitä, mutta se vaan kaataa ne kumoon. Pidän kaniani valjaissa ja laitan sen esteen eteen. Ensin se on aivan liikkumatta ja sitten se tönäisee sen kuonollaan kumoon. Olen yrittänyt kutittaa kaniani pepun alueelta, mutta se ei auta. Herkkuja kanini ei syö kädestä.Vinkkejä kaipaisin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu