Revell- maalit

pienoismallari

Eikös emali maaleja voi ohentaa tinnerillä?

10

10915

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lkoij

      pienoismallit.net ja kaikkea mitä liittyy mallaukseen.

    • saatavana

      tavaratalojen leluosastoilla yleensä on. Revellin maalit kyllä tuppaavat olemaan huonoja, Humbrolin maalit ovat paljon parempia.

      Itselle ainakin sattunut Revellin maaleissa "paakkuja" ja kun pensselin/hammastikun nostaa maalipurkista niin ikäänkuin ohuita "kangaspölykuituja" nousisi mukana.

      • vaatii´´

        kunnon sekoituksen, esim juuri hammastikulla. Itselläni ei ole Revellin maaleista pahaa sanottavaa. Olen lämmittänyt purkkia ennen sekoitusta esim lämpimässä vedessä jolloin maali sekoittuu hyvin.
        Ohenteeksi joko Revellin oma ohenne, huomiovärit vaativat järeämpää tavaraa. Dicco-tinneri toimii niille, mutta se sulattaa muovin väärin annosteltuna.


    • meetsi

      Älä ohenna revellin maaleja missään nimessä tinnerillä, mieluummin lakkabensiinillä tai Revellin omalla ohenteella. Tinneri sulattaa muovia, ja pian mallisi on rosopintainen tai muuttaa muotoaan . tinneri ei sovi muoville !

      • Anonyymi

        tinneri ei sulata tavallista muovia, sitähän myydään muovipulloissa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        tinneri ei sulata tavallista muovia, sitähän myydään muovipulloissa

        Ne pullot jossa tinneriä myydään polyeteeniä. Se muovi kestää aika kovia myrkkyjä. Muovimallit on taas tehty iskunkestävästä polystyreenistä. Tälle muoville myytävä liima on tehty butyyliasetaattiin liotetusta PS:stä (Polystyreeni). PS liottamisen tarkoitus on saada liimalle sopiva viskositeetti. Tinneriä voit testata kastamalla talouspareria siihen ja sitten pyyhkimällä valurankaa. Jos paperiin tartuu muovia se sulattaa sitä.


    • kokenut vastaa

      joo eli maalia voi ohentaa tinnerilläkin mut siinä pitää olla järki mukana sitä ei saa tehän"juoksevaa eli vertaus kuvanollisesti vettä mut kuitenkin vähä juokse venpaa kuin tavalinen maali. mä ainakin otin lasi purkin ja sinne pienen pieni lorauksen tinneriä ja sit maalia Huom! todella varovainen pitää olla

    • Käyttämään mieluummin valmistajan omaa ohennetta tai vastaavaa. Tinneri eli siis yleisnimitys melko rasvaisellekin ohenteelle, ei ole paras mahdollinen vaihtoehto maalien ohentamiseen, saattaa aiemmin mainitun reaktion muovin kanssa, myös lisäksi himmentää käytettävän maalin kiiltoastetta. Ns. perustinneri sopii kyllä hyvin mm. välineiden pesuun. "Tinnereitä" on monenlaisia :) Ja jokainenhan "mallaa" parhaaksi katsomallaan tavalla. Ei ole yhtä ainutta oikeaa tapaa.

    • Köny

      Minulla on huonoja kokemuksia Revellin maaleista.
      Jähmettyvät liian äkkiä, pensseli jäykistyy, tukkivat suuttitmen, ym. huonoa...
      Humbrollin maaleilla olen pärjännyt. Eikä tarvi ohentaa liikaa.
      En suosittele Revelliä!

    • Anonyymi

      Minä en ole huomannut Revell maaleissa mitään vikaa.
      Osa on vähän paksumpaa, toiset litkua, riippuu väristä.
      Kun maalit sekoittaa kunnolla, itse käytän koktailtikkua siihen, maalaus on ihan helpoa ja saa tehtyä tarkkaa työtä.
      Ei tarvi ohenteita, kun pesee pensselin. Ihan hyvin saa puhtaaksi normaalilla käsienpesu nesteellä. Nestettä käteen ja pyörittelee kämmenellä pensselin puhtaaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      179
      1492
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      43
      1091
    3. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      195
      1070
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      765
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      690
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      681
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      680
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      673
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      18
      610
    Aihe