Revell- maalit

pienoismallari

Eikös emali maaleja voi ohentaa tinnerillä?

10

10573

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lkoij

      pienoismallit.net ja kaikkea mitä liittyy mallaukseen.

    • saatavana

      tavaratalojen leluosastoilla yleensä on. Revellin maalit kyllä tuppaavat olemaan huonoja, Humbrolin maalit ovat paljon parempia.

      Itselle ainakin sattunut Revellin maaleissa "paakkuja" ja kun pensselin/hammastikun nostaa maalipurkista niin ikäänkuin ohuita "kangaspölykuituja" nousisi mukana.

      • vaatii´´

        kunnon sekoituksen, esim juuri hammastikulla. Itselläni ei ole Revellin maaleista pahaa sanottavaa. Olen lämmittänyt purkkia ennen sekoitusta esim lämpimässä vedessä jolloin maali sekoittuu hyvin.
        Ohenteeksi joko Revellin oma ohenne, huomiovärit vaativat järeämpää tavaraa. Dicco-tinneri toimii niille, mutta se sulattaa muovin väärin annosteltuna.


    • meetsi

      Älä ohenna revellin maaleja missään nimessä tinnerillä, mieluummin lakkabensiinillä tai Revellin omalla ohenteella. Tinneri sulattaa muovia, ja pian mallisi on rosopintainen tai muuttaa muotoaan . tinneri ei sovi muoville !

      • Anonyymi

        tinneri ei sulata tavallista muovia, sitähän myydään muovipulloissa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        tinneri ei sulata tavallista muovia, sitähän myydään muovipulloissa

        Ne pullot jossa tinneriä myydään polyeteeniä. Se muovi kestää aika kovia myrkkyjä. Muovimallit on taas tehty iskunkestävästä polystyreenistä. Tälle muoville myytävä liima on tehty butyyliasetaattiin liotetusta PS:stä (Polystyreeni). PS liottamisen tarkoitus on saada liimalle sopiva viskositeetti. Tinneriä voit testata kastamalla talouspareria siihen ja sitten pyyhkimällä valurankaa. Jos paperiin tartuu muovia se sulattaa sitä.


    • kokenut vastaa

      joo eli maalia voi ohentaa tinnerilläkin mut siinä pitää olla järki mukana sitä ei saa tehän"juoksevaa eli vertaus kuvanollisesti vettä mut kuitenkin vähä juokse venpaa kuin tavalinen maali. mä ainakin otin lasi purkin ja sinne pienen pieni lorauksen tinneriä ja sit maalia Huom! todella varovainen pitää olla

    • Käyttämään mieluummin valmistajan omaa ohennetta tai vastaavaa. Tinneri eli siis yleisnimitys melko rasvaisellekin ohenteelle, ei ole paras mahdollinen vaihtoehto maalien ohentamiseen, saattaa aiemmin mainitun reaktion muovin kanssa, myös lisäksi himmentää käytettävän maalin kiiltoastetta. Ns. perustinneri sopii kyllä hyvin mm. välineiden pesuun. "Tinnereitä" on monenlaisia :) Ja jokainenhan "mallaa" parhaaksi katsomallaan tavalla. Ei ole yhtä ainutta oikeaa tapaa.

    • Köny

      Minulla on huonoja kokemuksia Revellin maaleista.
      Jähmettyvät liian äkkiä, pensseli jäykistyy, tukkivat suuttitmen, ym. huonoa...
      Humbrollin maaleilla olen pärjännyt. Eikä tarvi ohentaa liikaa.
      En suosittele Revelliä!

    • Anonyymi

      Minä en ole huomannut Revell maaleissa mitään vikaa.
      Osa on vähän paksumpaa, toiset litkua, riippuu väristä.
      Kun maalit sekoittaa kunnolla, itse käytän koktailtikkua siihen, maalaus on ihan helpoa ja saa tehtyä tarkkaa työtä.
      Ei tarvi ohenteita, kun pesee pensselin. Ihan hyvin saa puhtaaksi normaalilla käsienpesu nesteellä. Nestettä käteen ja pyörittelee kämmenellä pensselin puhtaaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      29
      4994
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      221
      4793
    3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      156
      4788
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      119
      4590
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3680
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2364
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2158
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1687
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      24
      1604
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      199
      1315
    Aihe