Revell- maalit

pienoismallari

Eikös emali maaleja voi ohentaa tinnerillä?

10

10931

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lkoij

      pienoismallit.net ja kaikkea mitä liittyy mallaukseen.

    • saatavana

      tavaratalojen leluosastoilla yleensä on. Revellin maalit kyllä tuppaavat olemaan huonoja, Humbrolin maalit ovat paljon parempia.

      Itselle ainakin sattunut Revellin maaleissa "paakkuja" ja kun pensselin/hammastikun nostaa maalipurkista niin ikäänkuin ohuita "kangaspölykuituja" nousisi mukana.

      • vaatii´´

        kunnon sekoituksen, esim juuri hammastikulla. Itselläni ei ole Revellin maaleista pahaa sanottavaa. Olen lämmittänyt purkkia ennen sekoitusta esim lämpimässä vedessä jolloin maali sekoittuu hyvin.
        Ohenteeksi joko Revellin oma ohenne, huomiovärit vaativat järeämpää tavaraa. Dicco-tinneri toimii niille, mutta se sulattaa muovin väärin annosteltuna.


    • meetsi

      Älä ohenna revellin maaleja missään nimessä tinnerillä, mieluummin lakkabensiinillä tai Revellin omalla ohenteella. Tinneri sulattaa muovia, ja pian mallisi on rosopintainen tai muuttaa muotoaan . tinneri ei sovi muoville !

      • Anonyymi

        tinneri ei sulata tavallista muovia, sitähän myydään muovipulloissa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        tinneri ei sulata tavallista muovia, sitähän myydään muovipulloissa

        Ne pullot jossa tinneriä myydään polyeteeniä. Se muovi kestää aika kovia myrkkyjä. Muovimallit on taas tehty iskunkestävästä polystyreenistä. Tälle muoville myytävä liima on tehty butyyliasetaattiin liotetusta PS:stä (Polystyreeni). PS liottamisen tarkoitus on saada liimalle sopiva viskositeetti. Tinneriä voit testata kastamalla talouspareria siihen ja sitten pyyhkimällä valurankaa. Jos paperiin tartuu muovia se sulattaa sitä.


    • kokenut vastaa

      joo eli maalia voi ohentaa tinnerilläkin mut siinä pitää olla järki mukana sitä ei saa tehän"juoksevaa eli vertaus kuvanollisesti vettä mut kuitenkin vähä juokse venpaa kuin tavalinen maali. mä ainakin otin lasi purkin ja sinne pienen pieni lorauksen tinneriä ja sit maalia Huom! todella varovainen pitää olla

    • Käyttämään mieluummin valmistajan omaa ohennetta tai vastaavaa. Tinneri eli siis yleisnimitys melko rasvaisellekin ohenteelle, ei ole paras mahdollinen vaihtoehto maalien ohentamiseen, saattaa aiemmin mainitun reaktion muovin kanssa, myös lisäksi himmentää käytettävän maalin kiiltoastetta. Ns. perustinneri sopii kyllä hyvin mm. välineiden pesuun. "Tinnereitä" on monenlaisia :) Ja jokainenhan "mallaa" parhaaksi katsomallaan tavalla. Ei ole yhtä ainutta oikeaa tapaa.

    • Köny

      Minulla on huonoja kokemuksia Revellin maaleista.
      Jähmettyvät liian äkkiä, pensseli jäykistyy, tukkivat suuttitmen, ym. huonoa...
      Humbrollin maaleilla olen pärjännyt. Eikä tarvi ohentaa liikaa.
      En suosittele Revelliä!

    • Anonyymi

      Minä en ole huomannut Revell maaleissa mitään vikaa.
      Osa on vähän paksumpaa, toiset litkua, riippuu väristä.
      Kun maalit sekoittaa kunnolla, itse käytän koktailtikkua siihen, maalaus on ihan helpoa ja saa tehtyä tarkkaa työtä.
      Ei tarvi ohenteita, kun pesee pensselin. Ihan hyvin saa puhtaaksi normaalilla käsienpesu nesteellä. Nestettä käteen ja pyörittelee kämmenellä pensselin puhtaaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      509
      2390
    2. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      35
      978
    3. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      465
      902
    4. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      40
      868
    5. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      828
    6. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      55
      761
    7. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      44
      705
    8. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      670
    9. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      40
      656
    10. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      573
    Aihe