♥
illanhämyssä katseiden
kohdatessa sanaton on sanoma
sydänten yhteys, sähköinen varaus
välillämme
tietoisuus toisen
lähelläolosta saa
hakeutumaan vielä
lähemmäs
aika pysähtyy
huulien kohdatessa
hapuillen toisensa
kuumaan suudelmaan
levottomasti liikehtivät
kädet tunnustelevat
jokaisen kumpareen
jokaisen sopukan
värähtelevät solut
hakeutuvat toisiinsa
limittäin
-sensuroitu osuus
vain meille tarkoitettu
Sinä saat minut tuntemaan
itseni Naiseksi
♥
illanhämyssä katseiden
kohdatessa sanaton on sanoma
sydänten yhteys, sähköinen varaus
välillämme
tietoisuus toisen
lähelläolosta saa
hakeutumaan vielä
lähemmäs
aika pysähtyy
huulien kohdatessa
hapuillen toisensa
kuumaan suudelmaan
levottomasti liikehtivät
kädet tunnustelevat
jokaisen kumpareen
jokaisen sopukan
värähtelevät solut
hakeutuvat toisiinsa
limittäin
-sensuroitu osuus
vain meille tarkoitettu
Sinä saat minut tuntemaan
itseni Naiseksi
♥
Vastaukset 8
Vanhimmat
mainittu rakkaus sanaa,
joten se kuulu runo
palstalle.
..runo, jossa ei ole mainittu rakkaus sanaa on paras rakkausruno. Sana "rakas" lipsahtaa helposti tekstiin ja sanoihin. Paljon vaikeampi on tehdä runo rakkaudesta ilman rakkaus sanaa. Ja rakkauden teotkin ovat vaativampia, kuin sanoa "rakas".
Eikä mielestäni palstalla ole sellaista säännöstöä, jossa kehoitetaan kirjoittamaan "rakkaus" runoon.
Kiitos sinulle ajatuksia herättäneestä palautteestasi : )
Tämä nyt ei oikeastaan mitenkään liity tähän, mutta sanonpahan kuitenkin kun pohdit tuota rakkaussanan käyttöä niin antaumuksella. Mieleen tuli nimittäin yllättäin ranskanmaa. Eikös Pariisia pidetä ihan rakkauden kehtona ja ranskankieltä rakkauden kielenä.
Miten tämä sitten liittyy tähän keskusteluun on se, mitä olen joskus kauan sitten kuullut ranskalaisen miehen tavasta osoittaa rakkauttaan ja kohdella rakastamaansa naista osoittamalla tunteensa kauniin monipuolisesti, mutta ei kuitenkaan suutelemalla suulle julkisella paikalla naistaan.
Jotenkin tuossa on sitä samaa mitä siinä, että rakkauden näkee ja kuulee sekä tuntee ilman sitä rakkaussanaakin ja ehkä monesti jopa kauniimpana juuri niin.
..ahtaa yhteen sanaan "rakastan". Lisäksi rakastaminen käsittää montaa muutakin kiintymyksen lajia. On äidin-, isän- ja lähimäisenrakkautta, joihin ei liity sellaista kokonaisvaltaista tunnetta ja fyysistä vetovoimaa, kuin parisuhderakkauteen. Lisäksi mielestäni koko sana on vähän kärsinyt inflaation jenkkimallin tyyliin. Ja jos käsitellään sitä ihan sanana, niin se on ruma sisältäessään karkealta kuulostavat konsonantit r ja k.
Kyllä rakkautta voi osoittaa monella tapaa muutoinkin ja kauniimmin, kuin hokemalla "rakastan" koko ajan. Teot ovat mielestäni paljon tärkeämpikin, kuin sanat. Sanat lipsahtavat suusta nopeasti, mutta vasta teoissa näkyy se rakkauden aitous ja uskottavuus.
Kiitos sinulle kommentistasi ja hyvää pyhäpäivän jatkoa : )
Kupinkallistelijat näyttäsis olevan liikenteessä..
vaan joskos se riittää että me ollaan vieläkin..selvillä wizzyvesillä
Sydämen yhteyden olet löytänyt ja sen tuntee tännekin asti.
vaikka tuolla jotain jäikin kirjoittamatta niin varmaan juuri siitä syystä se tuleekin esiin..
.."tietoisuus toisen
lähelläolosta saa
hakeutumaan vielä
lähemmäs"..
Tästä jotenkin pidän erityisesti,, viehättää. Pelkkä tietoisuus saa hakeutumaan toista kohti..
Minun olisi pitänyt olla jo 2½h sitten tuttisuussa ja unilla,,vaan älä kerro kenellekään että täällä minä vain olen vieläkin...:\
Vaan pakko nyt jo mennä oikeesi suljen silmäni ja suuni ja koneeni ja tuon konserttimusiikin joka kyllä on ollut mukavaa kuunneltavaa näin tähän aikaan.
Siispä Hyvät yöt sinne vilkuttaa Murukulta! :)
..herättämään sinut päivän kiireisiin. Juu minä otin taas liian tosissaan nuo Tompan sefulle olleessa viestissä olevat palauttteet. Kun itse on absolutisti, niin kupittelu ei tullut ekana mieleen. Tämän runon ideakin syntyi juuri sieltä, kun joku mainitsi että rakkausrunossa pitää olla "rakkaus". Toistaiseksi tää on ollut täällä, liekö sitten tullut tarpeeksi sitä rakkautta mukaan. toinen asia, joka kiinnitti huomiotani samoista palautteista oli tuo "pikkupoika". Täällä leimautuu kovin helposti sanojensa perusteella. Minäkin kannan "ääliön" ja "idiootin" leimaa, kun jossakin yhteydessä mainitsin jonkun kutsuneen minua tuolla nimellä (varmaan helppo arvata kuka). Minua oikeesti naurattaa tuo, kun ammattini takia minut on testattu moneen kertaan (oikea ÄO on 145). Tuo nimittely oikeasti kuvaa sitä, miten helposti ihmiset täällä muodostavat käsityksensä pelkkien sanojen perusteella, vaikkeivät koko ihmistä tunne, eivätkä ole nähneetkään.
Mukava kuulla, että löysit jotakin hyvää tästä pikaisesti tehdystä runosta. Tätä oli oikeasti vähän vaikea tehdä, kun se keskustelu vei romantiikan pois mielestä ja olin tehnyt jo päivällä kaksi romanttista runoa rekkautumatta.
Kateellisena luin tuosta musiikistasi. Minä en voi kuunnella mitään rauhoittavaa, kun meillä soi hard rock täysillä aamusta iltaan. Nyt on kyllä vielä ihanan hiljaista, kun tuo möly-rambo vielä koisii.
Reipasta pyhäpäivää sinulle ja muista välillä levätäkin : )
...minä tunsin itseni mieheksi...
Erittäin hienon tunnelman olet tallentanut runoosi. Kaunis ja upea runo. Pidin.
..että runoni herätti sinussa positiivisia ajatukia. Itse pidän parempina nnoita alempana olevaa runoa "Sinun ikiiomat/ruusunnuppusi" otsikon alla. Vaikkakin tehdessä ne tuntuivat huonoilta ja joutuivat siksi ilman rekkausta tänne. Toiseen kertaan luettuani ne huomasin, ettei ne ehkä niin kovin huonot ole näihin muihin tekeleisiini verrattuna.
Kiitos ja hyvää illanjatkoa : )