dandiedinmontinterrierin pentu,APUJA!!

nasutyttö

Hei!tarvitsisin apua nyt viisailta eläinystävä kollegoilta.Ostin dandie urospennun 4 päivää sitten.Minulla ennestään setteri 8v, cockeri 5 v. ja2 kissaa.Tilanne talossamme kaoottinen,setteri pakenee pentua läpi seinien,cockeri suree ja ärisee,kissat eivät enään tule lähelle minua tai huonetta jossa pentu.Lisäksi dandi rähähti minulle tänään tosi kovin kun otin sen pois repimästä shaalia.Miten toimin,miten opetan pentua et siitä tulee reipas muttei vihainen,sosiaalinen eikä arka.Teinkö pahan virheen kun otin pennun tähän laumaan-teinkö pahasti vanhoja eläimiä kohtaan?Tuleeko tästä ikinä sopuisaa laumaa ja miten? Nyt ainakin kaikki hermoromahduksen partaalla.Pennulla oma suuri aitaus tuvassa muiden eläinten seassa,mutta en sitä kauheasti ole siellä pitänyt paitsi öisin.Oliko rotuvalinta väärä,onko dandi liian kova tosi kilttien koirieni keskelle,kannattaako mun luovuttaa vielä kun voin ja palauttaa pentu,vai tuleeko tästä mitään.Onko dandi yleensä kiltti kuten kirjoissa ja nettisivuilla kerrotaan vai onko se koira,joka alistaa kiltit toiset eläimeni..ja miten osaaan kasvattaa oikein??Olisin onnellinen vastauksista,nyt on kyl itsellä aika kurja olo...

7

5376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ettet yhtään

      kerro mitä sukupuolta aikaisemmat koirasi ovat?

      Valitettavaa on ettei kaikki koirat pidä pennuista, koskaan. Jotkut taas tottuvat ja joistain tulee ylimmät ystävät. Vähiten olisin niistä kissoista huolissani.

      • nasutyttö

        Uroksia ovat kaikki.Sen jälkeen kun purin oloani on tilanne 80% helpottunut...olin kai liian hätäinen ja huolissani.Pesin pennun,kuten minua neuvottiin,ehkä pelottava pentu haju lähti,ja pojat uskalsivat haistaa pentua jopa eka kerran kunnolla.Ne rauhoittuivat ja tänään jopa itsenäisesti menneet samalle petille nukkumaan..
        Olen niin suunnattoman helpottunut,sillä joka iikka rakas,ja tietysti erityisesti vanhat koirat.
        Myäs nami palojen etsimis leikki tuvassa kaikki kimpassa rauhoitti koirien hermoja ja poisti jännitystä,kiitos hyvien vinkkien eräältä dandi kasvattajalta.Toivotaan et tilanne jatkuu samaan malliin.


    • 348

      Dandi on.hyvin voimakas luonteinen koira. Minulla on vanhoja koiria mutta ne hyväksyvät pennun.Ota kasvattajana yhteyttä

    • kokkeris

      Kun laumaan tulee uusi jäsen, tarvitaan vahvaa rauhallista laumanjohtamista, jotta kaikki tuntevat olonsa turvalliseksi. Sinä itse olet avainasemassa, ei pentu eikä kissa, ei rotu eikä sukupuoli. Ymmärrätkö? SINÄ teet laumastasi sopuisan ja turvallisen. Säädät, kontrolloit, huomioit, ennakoit. Eläimet kyllä sopeutuvat jos ihminen osaa hommansa.

      • vuonna2009

        Eiköhän tilanne ole ratkennut 7 vuodessa.


      • Anonyymi
        vuonna2009 kirjoitti:

        Eiköhän tilanne ole ratkennut 7 vuodessa.

        😂😂👍


    • Anonyymi

      Olisit ottanut narttu Koiran DANDIEDIMMOTIN terrieri on iso herrA
      Meilläkin alisti palvelus m
      Koiran

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      79
      7655
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      74
      7444
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      166
      6059
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      55
      4956
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4159
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3880
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      3562
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3517
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      98
      2913
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      209
      2552
    Aihe