Vatsatauti

haluaistietäätämän

Miten voi ennalta ehkäistä bakteerikannasta johtuvan ja melko varmasti tulevan ripulin? Kaikialla vaan kerrotaan lääkkeestä joka ostetaan jos tuo tauti iskee, kai sen bakteeripöpön voi jo jollain lääkkeellä edes yrittää ehkäistä. Suuntana Egypti.

6

2732

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Ei ole mitään ennalta annettavaa lääkettä. Hyvä kunto auttaa selviämään mahdollisesta taudista.

      Hyvä hygienia on yksi osa. Eli peset kädet saippualla aina vessakäynnin jälkeen ja ennen ateriaa. Tehostat toimenpiteen käsidesillä Egyptissä ja muissa hygienian kannalta hankalissa maissa.

      Vältät raakoja vihanneksia. Et ota jääpaloja juomiin, syöt vain hyvin kypsää liha- kala- ja kanaruokaa kuumana (mutta ei uudelleen lämmitettynä)

      • le.so

        Raha on todella likaista. Sen mukanakin ovi tarttua pöpöliskuksia.
        Käsidesi!!!!
        Mieti, kun laitat sormen tai kädellä jotain suuhun päin, käsidesi!
        Oven kahvat ym. vältä kosketusta.

        Majoneesit, jäätelö, kuorettomat hedelmät,
        lautasella olevat raa'at vihannekset ( ne on voitu kasvattaa ja pestä likaisella vedellä,
        jätä väliin!

        Huom. jo mainitut jääpalat, on voitu tehdä paikallisesta kraanavedestä.
        Kokemusta on jääpaloista ja seurauksena vatsa kipeänä.

        En ole ennen ollut näin tarkka puhtaudesta, kunnes sain todella lamaannuttavan vatsataudin Turkissa.
        Matkailu avartaa ja opettaa.
        Vain täysin kypsää ruokaa ja pullovettä.
        Ja käsidesin lisäksi maitohappobakteerin käyttö.


    • peliin

      Hei!
      Ekana suosittelen ostamaan apteekista antiseptistä käsigeeliä ja paikanpäällä valitsemaan oikeat ravintolat. Minä suosin paikallisia ainakin Thaimaassa. Apteekistä voi kysyä lääkkeitä, mitä otetaan etukäteen, paikan päällä ja loman jälkeen. Käsienpesu on a ja ö.

    • Intian matkalta palannut

      Kyllähän paras ennaltaehkäisy on hyvä käsihygienia, mutta tauti voi tulla siltikin. Olen useita kertoja käynyt Intiassa ja välttynyt suuremmilta vatsataudeilta, mutta nyt tältä viimeiseltä sain Kambylo-bakteerin, joka ilmeisesti on tullut huonosti kypsennetystä kanasta. Tauti on ollut sitkeä ja nyt jo toinen antibiootti käytössä, kun ensimmäinen ei bakteeria tappanut. Sairaalassakin jo oltu tiputuksessa...

    • ennen matkan

      alkua kannattaa aloittaa päivittäinen maitohappobakteerivalmisteiden nauttiminen. Apteekissa osaavat neuvoa erilaisia. Itse olen joka matkaan varustautunut kyseisillä tableteilla ja vaikka ne ei estäkään ripulia yms niin ovat kuitenkin hyväksi uuteen bakteerikantaan totuttelevalle vatsallesi. "oikean ravintolan" löytäminen lukuisien joukosta on lähinnä onnenkauppaa mutta hyvin kypsennetty ruoka ja pullovesi tai muu pullotettu juoma auttavat aika pitkälle yhdistettynä käsihygieniaan ja maitohappobakteerikuuriin.

      • hygi hygi

        Olen saanut pahimman vatsatautini Kanarialta. Olin tiputuksessa 2 päivää ja kaiken kaikkiaan tauti kesti toista viikkoa. Myöhemmin se paljastui salmonellaksi.

        Olen aina syönyt maitohappotableteita jo ennen matkaa ja käyttänyt käsidesiä ahkeraan. En koskaan ole syönyt palaakaan kanaa, enkä kalaa matkoillani (allergian vuoksi). Myös majoneeseja ja muita kylmiä sekä raakoja ruokia olen välttänyt.

        Bulgariasta selvisin pikkuripulilla. Thaimaa, Intia, Turkki, Kreikka, Egypti yms. olen matkustellut täysin terveenä (annan työni vuoksi AINA matkan jälkeen ulostenäytteen).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      237
      3026
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      16
      1702
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      10
      1379
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1228
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      129
      1221
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      75
      1137
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1042
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1035
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      957
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      942
    Aihe