Madeira tai Azorit lapsikohteena?

Lomakuumeessa

Moi,
Tarkoitus olis lähteä huhtikuun alkupuolella lomamatkalle ja tällä hetkellä houkuttelevimmalta tuntuu Azorit tai Madeira.

Perheessämme on 2,5-vuotias lapsi, onko kellään kokemuksia kummastakaan saariryhmästä lapsikohteena? Entä sää niissä huhtikuussa, kiva olis hengailla ja kahlata rannalla vaikka varsinaiset uintikelit ei vielä oliskaan?

Ymmärrän kyllä että kumpikaan ei ole varsinainen lapsikohde mutta Kanariakaan ei kyllä yhtään innosta...

5

1548

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siellä vieraillut

      Madeiran pääsaarella ei ole lainkaan hiekkarantoja joten kahlailut pitää unohtaa. Lisäksi ison meren keskellä aallokko on yleensä semmoinen, ettei sinne pieniä voi päästää. Madeiralla on isot korkeuserot ja joka paikkaan joutuu käytännössä kiipeämään.

      Lapsille varsinaisesti houkuttelevia kohteitakaan ei juuri tullut vastaan.

    • Madeira

      Aikalailla toistensa kaltaisia.

      Azorit ovat riivatun uneliaita.
      Upea luonto.

      Tasaisempi ja käsittääkseni sateisempi ilmasto Madeiraan verrattuna.

      Atlantin saarista suosittelisin Kap Verden Salia.
      Takuu pouta, aurinko ja napakka, tasainen tuuli autioilla hiekkarannoilla.
      eikä muut sitten olekaan.

      • vieraillut

        Kapverden Salin saarella ei sitten tosiaan ole yhtään mitään muuta rannan ja hotellien lisäksi. Näkemistä on vain muilla saarilla.


    • Päätökseenne vaikuttanevat lastenne iät, harrastukset ja mieltymykset.

      Kesäharrastuksia kuten uimista silmällä pitäen on matkanne ajankohta aikainen. Ponta Delgadan keskimääräiset päivälämpötilat varjossa ovat huhtikuussa 18 C, yön alimmat voivat vielä joskus pudota 12 C_:een. Koska ilman suhteellinen kosteus on 70-80 %, tuntuu ilma kuitenkin astelukua lämpimämmältä.

      Meriveden lämpötila on huhtikuussa 18-19 C. Valvotut uimarannat avautuvat 1.6. Toki uimassa voi käydä muinakin aikoina vuodesta, mutta rantoja ei siivota samaan malliin kuin kesäaikana eikä mahdollisista vaaroista, esim. meduusoista varoiteta.

      Ponta Delgadassa on kaksi hyvin hoidettua uimarantaa, jotka sijaitsevat noin 5 km:n päässä keskustasta.

      Ponta Delgadan keskustassa on uimala erilaisine laitteineen, mutta se ei todennäköisesti ole vielä avoinna huhtikuussa.

      Azorit ovat luontokohde. Niinpä varsinaisia lapsille tarkoitettuja viihdetiloja tai -toimintoja São Miguelin saarella on tuskin lainkaan. Vila Franca do Campon pienoinen vesipuisto ei ole vielä huhtikuulla auki.

      Ponta Delgadan kaupunkikeskus on noin 30 000 asukkaan taajama. Kaupungin vanha keskusta on ahdas, mutta hotelleja on tarjolla myös sen ulkopuolella mutta kuitenkin lähellä keskustaa.

      Azorien kauneus on maalla, ei sen kaupungeissa. Saarien kumpuilevilla ikivihreillä niityillä käyskentelee tuhansia tuhansia lehmiä ympäri vuotta. Maalla meno on rauhallista, liikenteessä tosin on vauhtia.

      Lapsia yhtä hyvin kuin aikuisiakin saattavat kiinnostaa kuumat lähteet, joissa on myös mahdollista pulikoida, kenties myös huimat näköalat, valas- ja delfiinisafarit.

      Lapsiperheitä Azoreilla lomailee arviolta 20 prosenttia matkailijoista.

      Aiheesta on enemmän tietoa palstalla Matkailu/Eurooppa/Portugali/Azorit.

    • Kaunista ja aitoa

      Suosittelen lapsen kanssa Azoreita. Vierailin saarella, Ponta Delgadassa 2vkoa kesäkuussa -08. Siisti ja kaunis paikka. Ei turistien pilaama. Ihania puistoja. Kaunis luonto. Hyvä ruoka. Lapsiystävällinen. Jos et hae perinteistä turistikohdetta niin tässä on vielä yksi aito ja upea lomakohde. Retket ovat hyvin suunniteltuja ja lapsetkin voi hyvin ottaa retkelle mukaan. Hyvää matkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      154
      5354
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      112
      5308
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      4982
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      30
      2893
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      25
      2457
    6. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      43
      2114
    7. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      42
      2049
    8. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      23
      1778
    9. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      14
      1544
    10. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      10
      1486
    Aihe